Zespół halucynacji wibracyjnych - czy wiesz na czym polega?

Zespół halucynacji wibracyjnych - czy wiesz na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2019

Zespół halucynacji wibracyjnych jest niezbitym przykładem tego, jak technologia zaatakowała ludzką psychikę. Urządzenia technologiczne nie są już tylko obiektami zewnętrznymi, do których można uzyskać dostęp gdy ich potrzebujesz. Powoli stają się niemal częścią naszego ciała.

Zespół halucynacji wibracyjnych to wrażenie, że telefon komórkowy wibruje, kiedy w rzeczywistości tak nie jest. Może się to zdarzyć w każdej chwili i wydaje się całkowicie realne. Dla osoby z zespołem halucynacji wibracyjnych wydaje się niemożliwe, aby wibracja była jedynie dotykową halucynacją.

“I pewnego dnia umysł skacze od wyobraźni do halucynacji, a zbór słucha Boga, widzi Boga.”

-Oliver Sacks-

Eksperci szacują, że do 80% populacji doświadczyło fenomenu jakim jest zespół halucynacji wibracyjnych. Biorąc to pod uwagę, psychologowie nie uważają tego za patologię samą w sobie. Jeśli temu konkretnemu objawowi towarzyszą inne niepokojące wzorce zachowań, takie jak nadmierne uzależnienie lub obsesja na punkcie technologii, może to być poważniejsze.

Przyczyny zespołu halucynacji wibracyjnych

Mózg reaguje na stymulanty sensoryczne. Kiedy dostrzega bodziec, zmysły wysyłają odpowiednie sygnały, a mózg reaguje. Jeśli na przykład usłyszysz dzwonek do drzwi, mózg odkodowuje sygnał i rozumie, że ktoś u Ciebie jest. To klasyczny przypadek reakcji na bodziec.

mózg z telefonem

Dlaczego więc występuje zespół halucynacji wibracyjnych? Dlaczego mózg postrzega i reaguje na nieistniejący bodziec? Wszystko wskazuje na to, że wynika to z pewnego rodzaju oczekiwania na pożądany rezultat. Bodziec, którego pragniesz, to połączenie lub jakaś komunikacja. Czasem chcesz tego tak bardzo, że Twoje zmysły wzięły na siebie sztuczne wytwarzanie tego bodźca.

Jest pewna część Ciebie, która nie chciałaby przegapić połączenia, którego się tak bardzo spodziewasz. Są też ludzie, którzy są po prostu “hiperpołączeni” i praktycznie żyją w swoich telefonach komórkowych. Zespół halucynacji wibracyjnych odpowiada w tym przypadku stałemu oczekiwaniu wynikającemu z chęci “pozostania w kontakcie”.

Warto zauważyć, że większość ludzi doświadcza tej halucynacji jedynie w pewnym momencie swojego życia. Może się to zdarzyć na przykład w momentach najbardziej wrażliwych emocjonalnie. Może się to również zdarzyć, gdy są szczególnie zestresowani lub mają pewien rodzaj tłumionego niepokoju.

Problemy związane z tym zespołem

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan uważają, że zespół halucynacji wibracyjnych może nie być tak nieszkodliwy, jak się wydaje. Przeprowadzili eksperyment z 400 wolontariuszami, wszyscy z nich byli studentami. Celem badania było ustalenie, że istnieje związek między zespołem halucynacji wibracyjnych a zaburzeniem przywiązania.

kobieta w łóżku z telefonem

Wyniki eksperymentu potwierdziły ich podejrzenia. Udowodnili, że osoby z zaburzeniem przywiązania częściej doświadczają zespołu halucynacji wibracyjnych. Zaburzenie przywiązania charakteryzuje się ciągłą potrzebą afirmacji od innych.

Podobnie, badanie przeprowadzone przez Dow International Medical College dało inny interesujący link. Doszli do wniosku, że osoby borykające się z bezsennością częściej doświadczają halucynacji wibracyjnych. Wspólnym czynnikiem jest tutaj niepokój.

Kiedy powinieneś się martwić?

Ogólnie rzecz biorąc, zespół halucynacji wibracyjnych nie jest szczególnie niepokojący. Zwykle jest to tylko oznaką rosnącej zależności od technologii. W pewnych okolicznościach, gdy psychologiczne mechanizmy obronne są niskie, tego rodzaju fałszywe postrzeganie ma tendencję do pojawiania się. Co więcej, osoba nie będzie miała halucynacji przez większość czasu.

Niektóre zawody nadają się bardziej do tego zespołu. Pracownicy służby zdrowia, osoby wykonujące zawody wysokiego ryzyka oraz osoby z dużą odpowiedzialnością w pracy częściej czują takie “wibracje”. W takich przypadkach psychologowie uważają to za zachowanie adaptacyjne. Ci ludzie muszą być stale czujni, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Dlatego nie jest zaskakujące to, że mają tego rodzaju halucynacje.

Naukowcy odkryli także, że większość ludzi nie przywiązuje dużej wagi do tych doświadczeń. Uważają, że to nieistotny błąd. Uważają też, że nie ma to wpływa na ich nastrój ani nie powoduje problemów.

kobieta z telefonem

Kiedy więc powinieneś martwić się o zespół halucynacji wibracyjnych? Jest to problem tylko w przypadku częstego niepokoju. Powinieneś się również martwić, jeśli te “fałszywe alarmy” wywołują rozczarowanie lub złość. W takich przypadkach ważne jest, aby zastanowić się i zrozumieć co kryje się za tymi fałszywymi wrażeniami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.