Kim jest fałszywy lider? To osoba stojąca na czele organizacji, której zadaniem jest osiąganie wspólnych celów grupy. Momenty kryzysowe świetnie sprawdzają kompetencje liderów.
Kryzysy to trudne momenty wymagające rozwiązywania problemów i zarządzania niepewnością. W takich sytuacjach osoby będące pod wodzą lidera oczekują od niego przejęcia kontroli i poprowadzenia grupy do wyjścia.
To właśnie wtedy ujawniają się fałszywi liderzy, którzy nie potrafią wziąć spraw w swoje ręce i zamiast rozwiązywać problemy, często je pogłębiają.
W dzisiejszym świecie jednak jest wielu fałszywych liderów, którzy swoje braki w kompetencji maskują względnie skuteczną bronią – marketingiem politycznym. Jedną z cech charakterystycznych fałszywych liderów jest inwestowanie więcej energii w zakrywanie swoich błędów niż w rozwiązywanie problemów.
“By przewodzić ludziom, podążaj za nimi”.
-Lao Tzu-
Fałszywy lider a szczerość
Szczerość z pewnością nie jest cechą charakterystyczną fałszywego lidera. Osiąga on sukcesy dzięki znajomościom, nepotyzmowi, oszustwom i przekupstwu. Nie ma natomiast odpowiednich kompetencji.
Fałszywy lider zawsze stawia na pierwszym miejscu swój prywatny interes. Prawdziwy przywódca natomiast reprezentuje interesy grupy i dba o jej dobrostan.
W sytuacji kryzysowej ten drugi aspekt ujawnia się jako pierwszy. Fałszywy lider przede wszystkim chce chronić siebie i swoje interesy w obliczu zagrożenia, a mniej interesuje go dobro innych. Jest nawet gotowy poświęcić dobro grupy dla własnych korzyści.
Szokujące i nieoczekiwane decyzje
Kryzysy, a szczególnie te głębokie, często wymagają podejmowania trudnych decyzji, które wywołują sprzeciw pewnych jednostek czy grupy. W chwilach kryzysu finansowego na przykład dochodzi często do obniżenia pensji, co oczywiście nie jest dla nikogo przyjemne.
W obliczu kryzysu zdrowotnego konieczne jest ograniczenie pewnych aktywności, jak to miało miejsce w roku 2020 i 2021 roku. Wielu osobom ograniczenia takie znacznie przeszkadzają. jednak z punktu widzenia dobra większości są one konieczne.
Tylko prawdziwy lider jest w stanie podejmować tego typu decyzje. Nie interesuje go przypodobanie się innym, ale rozwiązanie problemu. Kieruje się zatem dobrem większości i godzi się na odrzucenie czy niezrozumienie w ramach pierwszej reakcji.
Fałszywy lider natomiast podejmuje decyzje zorientowane na zdobycie akceptacji innych.
Marketing i jednostkowy interes
Wielu liderów, w szczególności politycznych, wykorzystuje marketing w czasach kryzysu. Ich celem jest zdobycie poparcia grupy. Starają się utrzymać pozytywny wizerunek, jako że kryzysy często nie mają prostych rozwiązań i zagrażają reputacji osób stojących na czele.
Fałszywy lider działa na zasadzie “ratuj się, kto może” i oczywiście najpierw ratuje siebie samego. Jednak wie, że może to zaszkodzić jego przyszłym interesom, więc przykrywa swoje działania propagandą. Częste zachowania to:
- Propagowanie fałszywego optymizmu. Celem jest ograniczenie negatywnego nastawienia ludzi do decyzji.
- Brak rzetelnych informacji. Prezentowanie okrojonych i stronniczych danych. Zamiast zatem mówić o 20 000 ofiarach, mówi się o 20 000 osobach, które przeżyły.
- Robiące wrażenie, ale nieskuteczne rozwiązania. Zamiast szukać rozwiązań stosuje się działania o dużym natężeniu emocjonalnym. Jest zatem więcej show niż konkretów.
- Winienie czynników zewnętrznych. Fałszywy lider obwinia innych o swoje porażki.
Fałszywy lider wyrządza wiele szkód, ponieważ wykorzystuje władzę do własnych celów. Nie interesuje go dobro ludzi, a jedynie jego własne korzyści i wizerunek. Liderów rozpoznaje się po ich działaniach i skuteczności, a nie po show wokół nich.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Torres, B. E. M. (2020). Líderes y liderazgo. Editorial Universidad de Guadalajara.