Konflikty i problemy: metody ich rozwiązywania

Konflikty i problemy: metody ich rozwiązywania

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Nasze życie jest nieustannie wręcz nękane przez różnego rodzaju problemy i konflikty. Niektóre z nich są nam doskonale znane od dawna, inne z kolei potrafią nas zaskoczyć znienacka. Czasami po uporaniu się z nimi zyskujemy poczucie satysfakcji. Niestety wiele razy zdarza się też tak, że konflikty zostawiają trwały ślad w naszej psychice.

Taka sytuacja czasami powoduje u nas tendencję do ignorowania istniejącego problemu lub konfliktu. Po prostu spychamy go gdzieś na drugi plan i staramy się postępować tak, jakby nic się nie stało.

Jednak nie oznacza to, że w ten sposób konflikty same zostaną rozwiązane, a problemy znikną. Również złość nie jest tutaj żadnym rozwiązaniem. Szczególnie taka, którą czujemy nie tylko my, ale także i inne osoby, których takie konflikty bezpośrednio dotyczą.

“Ten, kto zapanuje nad gniewem,
pokona swojego największego wroga.”
Konfucjusz

Dziś zajmiemy się omówieniem różnego rodzaju możliwości, które mamy do dyspozycji, a które pozwalają nam rozwiązywać problemy i konflikty paraliżujące nas i nasze życie przy wielu okazjach, a na dodatek uniemożliwiające nam podążanie naszą własną ścieżką przez życie.

1. Konflikty i problemy istnieją od zawsze, nie ignoruj ich!

Jak już wspomnieliśmy powyżej, często ignorujemy problemy istniejące wokół nas. Czyniąc to mamy nadzieję, że wraz z upływem czasu stopniowo one zanikną. Jednak rzeczywistość pokazuje, że ignorując nasze problemy, czy też istniejące konflikty i tak przed nimi nie uciekniemy.

Kobieta zestresowana

Ignorowanie problemu może sprawić, że zniknie on tylko na jakiś czas. A w najbliższej przyszłości znów wróci, do tego w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Takie postępowanie może wywołać u nas życie w ciągłym stanie podświadomej obawy przed nawrotem takich problemów i konfliktów.

Powinniśmy więc stanąć twarzą w twarz z danym problemem i postarać się znaleźć dla niego jak najszybciej rozwiązanie. Popularne powiedzenie “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” doskonale sprawdza się w opisywanej sytuacji.

2. Zastępowanie starych pomysłów nowymi ideami

Zazwyczaj konflikty i problemy pojawiają się dlatego, że wciąż trzymamy się starych pomysłów i idei w naszych głowach. I choć nie przystają one do otaczającej nas rzeczywistości, to i tak robimy niczego więcej w tym kierunku. A konkretniej rzecz biorąc nie pozwalamy sobie wypełnić głowy nowymi koncepcjami i rozwiązaniami.

Im więcej czasu spędzamy skupiając się wyłącznie na jednej, określonej idei nie dając sobie możliwość na podważenie jej racjonalności, tym więcej częściej w naszym życiu będą występować problemy i konflikty. Ale dlaczego tak się dzieje?

Śpiący lew

Będąc pewnymi prawidłowości i istotności idei w jakie wierzymy, nie będziemy w stanie pozwolić sobie na jakiekolwiek od nich odstępstwa, czy też wątpliwości. Żadna zmiana nastawienia, czy też próba wypracowania nowych postaw i idei nie wchodzi w grę. Po prostu będziemy święcie wierzyć w to, że są one jedynie słuszne i prawdziwe, choćby nawet rzeczywistości były nie wiadomo jak głupie.

Będzie to nieuchronnie powodować liczne nowe problemy i konflikty. Wynika to z tego, że jesteśmy przekonani, iż mamy rację, podczas gdy w rzeczywistości tkwimy w całkowicie błędnym przekonaniu. Słuchanie opinii innych jest podstawową kwestią, która pomaga nam zaakceptować nowe pomysły i idee. Tylko w ten sposób możemy wzbogacić nasze własne umysły.

3. Wizualizacja swojej przyszłości

Powinieneś mieć świadomość tego, że sposób, w jaki dokonujesz każdego dnia wizualizacji swojej przyszłości wpływa niezwykle mocno na to, jak wygląda Twój dzień bieżący i najbliższa przyszłość. Jeśli będziesz nieustannie wyobrażać sobie nadchodzące dni w czarnych barwach, to Twoja teraźniejszość będzie znacznie mniej pozytywna, niż byś sobie tego życzył.

Co powinieneś w takim przypadku zrobić? Zawsze myśl pozytywnie, wyobrażaj sobie sytuacje, w których nie ma miejsca na żadne niepotrzebne konflikty. Pamiętaj także o tym, aby podjąć wysiłek prowadzący Cię do tego, aby znaleźć rozwiązanie czekających Cię problemów. Nigdy nie powinieneś spoglądać za siebie. Zawsze musisz patrzeć tylko w przyszłość, bo tam czeka na Ciebie Twoje dalsze życie.

Zmiana sposobu widzenia różnych otaczających Cię rzeczy i sytuacji pomoże Ci uzyskać bardziej pozytywne nastawienie do rzeczywistości.

Nie pozwól, aby liczne problemy lub konflikty przejęły kontrolę nad Twoim życiem i decydowały o tym, czy wszystko pójdzie w dobrą, czy też złą stronę. Dysponujesz mocą do wizualizacji własnej przyszłości. Wykorzystaj ją do tego, aby stawić czoła swoim problemom oraz konfliktowym sytuacją, a następnie znajdź dla nich optymalne rozwiązanie.

4. Przestań karać siebie samego i się niepotrzebnie obwiniać!

Nie da się zaprzeczyć temu, że problemy i konflikty, które powstają między ludźmi mogą okazać się gwałtowne, w każdym znaczeniu tego słowa. Ale co się dzieje z naszą własną, wewnętrzną przemocą i gniewem?

Jest to nie tylko burzliwa sytuacja. Nie jest to także po prostu zwykłe nieporozumienie i złość. Mamy skłonność do okazywania przemocy wobec samych siebie przez tłumienie naszych własnych emocji. Najczęściej przejawia się to przez duszenie w sobie gniewu i zachowywanie swoich własnych opinii dla siebie. Ale to bardzo poważny błąd.

Ignorowanie problemu

Takie znęcanie się nad samym sobą nie jest niczym więcej, niż tylko tykającą bombą z opóźnionym zapłonem. Gniew i inne tego typu uczucia stanowią swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa dla targających Tobą emocji. Czasami trzeba dać im upust, aby oczyścić swój umysł i wrócić do równowagi emocjonalnej.

Twoja przemoc wewnętrzna wobec samego siebie nie pozwoli Ci załagodzić konfliktów, czy też rozwiązać Twoich problemów. Cały ten nagromadzony w Tobie gniew i złość prędzej, czy później znajdzie sobie ujście. Zazwyczaj jednak odbędzie się w sposób całkowicie niekontrolowany, co stworzy jeszcze więcej problemów.

To nie znaczy oczywiście, że powinieneś od razu zacząć krzyczeć i okazywać wszystkim wokół swoją złość za każdym razem, gdy ją poczujesz. Nie chodzi tutaj o zachowywanie się jak rozkapryszone dziecko. Zamiast tego powinieneś po prostu przestać próbować zadowolić wszystkich dookoła, ale po prostu być sobą.

5. Pogratuluj sobie i innym, kiedy tylko jesteś w stanie

Konflikty występujące w trakcie całego życia są w wielu wypadkach naprawdę trudne do rozwiązania. Zazwyczaj także wymaga to włożenia sporego wysiłku, ponieważ mamy zwykle do czynienia z ludźmi, których kochamy lub na których nam zależy.

Jeżeli właśnie tak wygląda Twoja sytuacja, jej rozwiązanie jest tak naprawdę bardzo proste. Wiesz doskonale, że każdy popełnia jakieś błędy. Jeśli w takim przypadku zaoferujesz tej drugiej osobie szczere i serdeczne słowa zachęty jak “wiem, że kosztowało Cię to wiele wysiłku” lub “zrobiłeś to wszystko samemu”, to może się to okazać skutecznym rozwiązaniem wynikłych wcześniej problemów.

Spoglądanie w przyszłość

Ale są też słowa, które należy powiedzieć samemu sobie. Nie czekaj, aż usłyszysz je od kogoś innego. Zrób to sam! Jesteś świadomy własnych starań i ciężkiej pracy. Będzie to również skuteczna pomoc, która pozwoli Ci zdać sobie sprawę z pracy, jaką wkładają także inni ludzie.

Zaakceptowanie własnych wysiłków pomoże Ci zrozumieć także wkład i pracę innych ludzi. Konflikty i problemy bolą przecież zarówno Ciebie, jak i inne osoby bezpośrednio w nie zaangażowane. Relacje zostaną zerwane, złość przejmie kontrolę nad Waszym życiem. A co gorsza, może to mieć także znaczący, negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Nigdy nie ignoruj konfliktów. Zawsze staraj się stawić im czoła.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.