Przemowy motywacyjne, które powinieneś sobie powiedzieć – 6 przykładów

To, jak do siebie mówisz, wpływa na Twoją samoocenę i nastrój. Sprawdź kilka sugerowanych przemówień motywacyjnych, które powinieneś sobie powiedzieć!
Przemowy motywacyjne, które powinieneś sobie powiedzieć – 6 przykładów
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Ile razy czekałeś, aż ktoś inny Cię zaakceptuje, doceni i zrozumie, tylko po to, by być rozczarowanym, ponieważ przemowy motywacyjne, których się spodziewałeś, nigdy się nie zmaterializowały? Nie możesz polegać na innych, by poczuć się dobrze.

Właśnie dlatego powinieneś po prostu mówić do siebie. W końcu jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu.

Kultywowanie relacji z samym sobą to ważny proces. Dzieje się tak, ponieważ wiąże się to ze zmianą sposobu, w jaki na siebie patrzysz, mówisz do siebie i jak się traktujesz. Przez lata mogłeś ranić, osądzać i zdradzać samego siebie – i to wielokrotnie.

Jednak wciąż jest czas na naprawienie szkód. Poniższe przemowy motywacyjne są punktem wyjścia, jeśli nie wiesz od czego zacząć.

„Prawdziwy optymizm nie polega na motywowaniu siebie. Zarabia się na to dzięki pracy związanej z emocjonalnym porządkiem.”

– Augusten Burroughs –

Przemowy motywacyjne, które powinieneś sobie wygłosić

Smutna kobieta

Powiedz, że przepraszasz

Powiedz, że przepraszasz się za te wszystkie chwile, kiedy zraniłeś się swoimi myślami, słowami i czynami. Za bycie swoim najbardziej bezlitosnym sędzią i najsurowszym krytykiem. Przez cały czas, kiedy patrzyłeś w lustro i tylko się krytykowałeś i odrzucałeś.

Powiedz, że przepraszasz za wszelkie złe nawyki, które niszczą Twoje ciało i umysł oraz za dawanie priorytetów innym ludziom i zapominanie o swoich potrzebach, pragnieniach i preferencjach. Powinieneś także przeprosić się za milczenie, gdy ktoś Cię lekceważył oraz za przebywanie w szkodliwym środowisku i związkach.

Najważniejsze przemowy motywacyjne, jakie możesz sobie wygłosić: przebaczanie samemu sobie

Wybacz sobie wszystkie błędy, które popełniłeś i uświadom sobie, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy. Dlatego powinieneś zrobić sobie sprawę, że być może nie miałeś wiedzy lub narzędzi, które masz teraz, że nie mogłeś widzieć sytuacji tak, jak widzisz je teraz.

Wybacz sobie, bo wiesz, że nie jesteś winny temu, co się stało. W ten sposób uwolnij się od tych obciążeń i spróbuj iść naprzód.

Podziękuj sobie

Powiedz sobie “dziękuję za to…”, że dotarłeś tak daleko, że jesteś tym, kim jesteś dzisiaj. Podziękuj sobie za przezwyciężenie bólu, strachu i smutku oraz za pójście naprzód, dając z siebie to, co najlepsze. Za Twoją wytrwałość, odwagę i siłę.

Zrób to, aby rozpoznać i docenić każdy ze swoich dobrych uczynków, nawet jeśli nikt inny ich nie dostrzegał ani nie nagradzał. Widziałeś je i nadal je widzisz. Dlatego podziękuj sobie za całą dobroć, współczucie i hojność, jaką okazałeś sobie przez lata.

Uda Ci się!

Tak, uda Ci się, ponieważ jesteś wartościową i zdolną osobą oraz masz cechy i determinację, aby osiągnąć to, co zamierzasz zrobić. Możesz spróbować, nawet jeśli czasami boisz się i jesteś niepewny. Jeśli popełniasz błędy, możesz je zaakceptować i naprawić.

Jesteś tak samo ważny, jak każdy inny człowiek i masz wszystko, czego potrzebujesz, aby pracować nad swoimi celami i móc je osiągać.

Wspierasz sam siebie

Tak, jesteś zależy od innych ludzi, ale na wielu poziomach jesteś niezależny. Lubisz i doceniasz towarzystwo oraz uczucia, które mogą Ci dać inni, ale nie potrzebujesz ich, ponieważ jesteś dla siebie bezwarunkowy.

W ten sposób jesteś obecny w każdym sukcesie i każdej porażce. Świętujesz szczęśliwe chwile i przytulasz się w smutne dni. Co więcej, rozumiesz sam siebie, gdy jesteś w złym humorze. To dlatego, że jesteś swoim najlepszym przyjacielem, największym wsparciem i bezpieczną przystanią. Zawsze możesz na siebie liczyć.

Akceptujesz się

Akceptujesz siebie takim, jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami, możesz zobaczyć siebie bez filtrów i kontemplować swoje światła i cienie, a to nie powstrzymuje Cię przed zaakceptowaniem siebie. Oceniasz swoją wartość tu i teraz. Ponadto uważasz na słowa, które do siebie mówisz, ponieważ się szanujesz.

Samoakceptacja

Skorzystaj z tych przemów motywacyjnych, aby poprawić swoje relacje z samym sobą

Wszystkie te przemowy motywacyjne mogą pomóc Ci poprawić poczucie własnej wartości oraz mieć bezpośredni i pozytywny wpływ na Twoje życie. Kilku z nich nie musisz później powtarzać. Na przykład nie musisz pamiętać każdego błędu, który popełniłeś, rozpoznawać je, wybaczać sobie i iść dalej – codziennie.

Oczywiście inni mogą Cię zachęcić w określonych momentach. Musisz usłyszeć, że możesz stawić czoła nowej lub groźnej sytuacji i pamiętaj, że jesteś po to, aby pocieszyć się w chwilach smutku.

Jednak inne przemówienia motywacyjne mogą stać się mantrą Twojego życia. Poczucie wdzięczności za to, kim jesteś, zaakceptowanie siebie i wdzięczność za swoje czyny mogą spowodować znaczącą zmianę w Twoim nastawieniu i nastroju. Mów do siebie, kiedy tylko potrzebujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hay, L. L. (1990). Ámate a ti mismo: cambiarás tu vida. Urano.
  • Prieto-Ursúa, M., & Echegoyen, I. (2015). ¿ Perdón a uno mismo, autoaceptación o restauración intrapersonal? Cuestiones abiertas en Psicología del perdón. Papeles del psicólogo36(3), 230-237.
  • Branden, N. (1995). Los seis pilares de la autoestima (Vol. 2). Barcelona: Paidós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.