Nastawienie na rozwój polega na pracy, aby stać się jak najlepszym. Nieważne, co myślą o Tobie inni albo kim jesteś teraz. Twoim zadaniem jest pokazanie światu swojego potencjału i determinacji, aby stać się najlepszą wersją samego siebie.
Kiedy nastawiasz się na rozwój, możesz przełamać schematy i ograniczenia i iść naprzód z nowym zaufaniem i optymizmem. Takie strategie mogą pomóc Ci być bardziej pozytywnym i poprawić swoje samopoczucie.
Zazwyczaj ludzie podchodzą do życia na dwa sposoby. Po pierwsze, są osoby, które stosują mentalność wzrostu, a z drugiej strony – ci, którzy stosują stałą mentalność.
Jeśli jesteś z tej pierwszej grupy, wierzysz, że Twój talent może się nadal rozwijać i doskonalić. Chodzi o rozwijanie swojego potencjału poprzez ciężką pracę, wytrwałość i nowe rozwiązania, aby osiągnąć sukces.
„Musisz wierzyć w siebie i to, co robisz. Bądź szczery i wytrwały.”
– Christian Louboutin –
W przeciwieństwie do tego, bardzo powszechnym motywem jest przekonanie, że „masz już wszystko, czego potrzebujesz.” Ta utrwalona mentalność odrzuca wszelkie próby poprawy lub bycia lepszym. Zamyka drzwi do wszelkich wyzwań, aby pójść o krok dalej.
Tego typu ludzie grają bezpiecznie, przestrzegają tych samych zasad, tych samych przestarzałych strategii. O dziwo, tę drugą mentalność można znaleźć u wielu osób, a także w wielu firmach.
Wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz, w Twojej głowie pojawia się cichy głos, który mówi Ci, żebyś niczego nie zmieniał, nic nie robił i pozostał tam, gdzie jesteś. Po co cokolwiek zmieniać?
Przypomina Ci to coś? Oznacza to, że nadszedł czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mentalność wzrostu może pomóc Ci stać się najlepszą wersją siebie.
Nastawienie na rozwój: Twój potencjał jest większy niż myślisz
Twój umysł jest w stanie wpływać na Twoje życie – bez Twojej wiedzy. Jesteś tym, co myślisz i czujesz to, co myślisz. Z pewnością Twoje myśli o sobie mają na Ciebie duży wpływ. Są one kluczem do tego, byś stał się lepszą osobą.
Nastawienie na rozwój to termin ukuty przez Carol Dweck, badaczkę ze Stanford University i znaną specjalistkę w dziedzinie psychologii społecznej i badań osobowości.
Po 30-letnim badaniu opublikowanym w MindsetWords, doktor Dweck udowodniła, że to, co studenci myśleli o sobie, bezpośrednio wpływało na ich wydajność. Wszyscy możemy się zgodzić, że jest to coś, na co naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę.
- Jeśli student jest chwalony za inteligencję lub umiejętności, nie zawsze podejmuje osobiste wyzwania. Dlaczego? Bo może pomyśleć, że nie jest na równi z innymi. Nie wyjdzie poza swoją strefę komfortu, gra w bezpieczny sposób. To nie tylko powiedzenie dziecku: „Hej, jesteś bardzo inteligentny”. To o wiele więcej.
- Jeśli wysiłek ucznia jest chwalony, uczysz go wartości ciężkiej pracy, pomagając mu zrealizować jego cele. W ten sposób będzie miał lepszy obraz siebie. Nie zawaha się podejmować nowych wyzwań. Potraktuje to jako sposób na udowodnienie swoich możliwości i zobaczenie, jak daleko może się posunąć.
Jakakolwiek mentalność, o której uczysz dzieci lub młodzież, znajdzie odzwierciedlenie w ich działaniu. Jest to zawarte we wnioskach dr Dweck w Raporcie Stanforda z 2007 roku.
„Kiedy zaczęliśmy nauczać tej idei, że umysł jest podatny na zmiany, spojrzał na mnie ze łzami w oczach i powiedział ‘To znaczy, że nie muszę być głupi?’”
– Carol Dweck –
Jesteś kimś więcej, niż myślisz, że jesteś
Ludzie są przyzwyczajeni do etykiet. Są tacy, którzy mają ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), inni mają depresję lub lęki, inni są introwertyczni i wrażliwi, inni nienawidzą matematyki, a jeszcze inni są niesamowicie inteligentni.
Kiedy ktoś mówi Ci, kim jesteś, nawet tylko w formie przelotnej uwagi, możesz poczuć, że to właśnie to – jesteś tą osobą, to właśnie robisz. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci, które są uwarunkowane tym, co mówią o nich dorośli. Nikt nie nauczył ich próbować innego podejścia.
Mentalność rozwoju oznacza świadomość, że etykietka Cię nie definiuje. Tak, możesz czuć się zdenerwowany częściej niż inni, a może matematyka nie jest Twoja mocną stroną, ale to Cię nie definiuje. Jesteś zdefiniowany przez swoje zachowanie.
Jeśli zaczniesz myśleć inaczej, możesz poprawić swoją rzeczywistość, a wszystko wokół Ciebie może zmienić się na lepsze.
W swojej książce Mindset: The New Psychology of Success dr Dweck uczy, jak stosować te strategie w codziennym życiu, aby stymulować mentalność rozwoju:
- Zrozum, że każdy ma w życiu pewne umiejętności. Jednak prawdziwy talent wiąże się z praktyką i ciężką pracą.
- Podejmuj nowe wyzwania każdego dnia.
- Miej pozytywne nastawienie.
- Chwal konstruktywną krytykę. Pomaga Ci się ona rozwijać. Ignoruj inne komentarze.
- Dyscyplina, wytrwałość i otwartość. Sukces nie jest przypadkiem. Każda wygrana lub zmiana wymaga ciężkiej pracy, dyscypliny i zaufania do siebie.
Krótko mówiąc, praca na rzecz rozwoju oznacza akceptację siebie, ale jednocześnie zdolność do zmiany. Zmiana i ruch są częścią Twojego DNA, ponieważ oznaczają ewolucję i ciągłe uczenie się.