Uczenie dzieci zdrowego odżywiania

Uczenie dzieci zdrowego odżywiania musi odbywać się w pierwszych latach ich życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!
Uczenie dzieci zdrowego odżywiania
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2021

Uczenie dzieci zdrowego odżywiania może wydawać się wyzwaniem, ale jeśli możesz nauczyć je myć zęby – możesz nauczyć je jeść zdrowo.

We współczesnych społeczeństwach żywienie dzieci jest tematem konfliktowym, ponieważ dorośli za bardzo martwią się o to, co jedzą. Jednak ludzie nie zwracają wystarczającej uwagi na to, jak jedzą i jak może to wpłynąć na ich zdrowie.

Różnorodność jest smakiem życia

Dopiero po pierwszych 6 miesiącach życia dzieci eksperymentują z różnymi smakami. To wtedy zaczynasz dawać im owoce lub papki. W tym momencie nie ma problemu z nauczeniem ich zdrowych nawyków, ponieważ kolorowy wygląd i słodki smak potraw sprawiają, że maluchy chętnie je próbują.

Najtrudniej jest wtedy, gdy smakują czegoś, co im się nie podoba. Właśnie wtedy powinieneś działać. Najlepszym sposobem na to jest przedstawienie jedzenia w pozytywnym świetle. Naciskaj w tej kwestii, ale nie na siłę. Nie trzymaj dziecka godzinami przed talerzem wypełnionym brokułami, aż zje je wszystkie.

Uczenie dzieci zdrowego odżywiania

Kluczem jest umożliwienie dziecku eksperymentowania ze smakami i stopniowe pomaganie mu w zapoznawaniu się z nimi. Dobrym sposobem, aby im pomóc, jest robienie puree z pokarmów, których nie lubią, mieszając je z tymi, które lubią. To początek uczenia dzieci zdrowego odżywiania.

Dzieci uczą się naśladując

Dzieci zwykle kopiują to, co widzą. Dziecko powinno widzieć, jak rodzice lub rodzeństwo jedzą owoce, warzywa lub próbują nieznanych dań. To świetny sposób na wzbudzenie ich ciekawości.

Ważne jest również, aby obserwowali rodziców, którzy decydują, jakie jedzenie jest szkodliwe dla ich zdrowia – na przykład słodkie pokarmy. Aby uczenie dzieci zdrowego odżywiania przyniosło efekty, pamiętajmy, aby zacząć od uczenia tego, co nie jest zdrowe.

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru jest niezdrowe

Produkty słodkie i zawierające cukier rafinowany mogą mieć silny wpływ na dorosłych i dzieci.

Słodycze
  • Przy tak słodkich i nienaturalnych smakach dzieci mogłyby odrzucić zdrowe produkty i naturalną słodkość.
  • Cukier uruchamia w mózgu system nagroda-odpowiedź w taki sam sposób, jak niektóre substancje psychoaktywne, dlatego może uzależniać. Poza tym badania pokazują, że dzieci uzależnione od cukru częściej uzależniają się od innych substancji w wieku dorosłym.
  • Fałszywe uczucie energii pochodzącej z rafinowanego cukru może zwiększyć nadpobudliwość u dzieci i wahania nastroju.
  • Istnieje wiele chorób i zaburzeń związanych z cukrem, takie jak cukrzyca, otyłość, choroby serca itp.

Co najważniejsze, globalne spożycie cukru jest wyższe niż zalecane. To nie tylko zagrożenie dla zdrowia dzieci, ale także zdrowia dorosłych.

Nadwaga: pierwsza oznaka niezdrowych nawyków

Twoje ciało ma doskonały sposób na zarządzanie składnikami odżywczymi, ale co się dzieje, gdy jest ich zbyt wiele?

To proste. Twoje ciało je przechowuje. Polega to na tym, że nie przechowuje ich jak pieniędzy w banku albo w szufladzie, poza Twoim ciałem. Przechowuje je jako tłuszcz. Kiedy następuje masowa akumulacja tłuszczu masz nadwagę – a następnie przejdzie to w otyłość.

Nadwaga oznacza, że w głównych obszarach ciała na przykład na brzuchu, widoczne jest nagromadzenie tłuszczu, przez co stajesz się większy i cięższy. Chociaż istnieje wiele poziomów otyłości, w zależności od wzrostu i wagi, żaden z tych poziomów nie jest uważany na odpowiedni.

Dzieci z nadwagą

W dzisiejszych czasach dzieci z nadwagą nie są tak pilnowane, jak powinny. Możesz pomyśleć, że to cecha tak trywialna, jak kolor oczu. Nie do końca. Jeśli dziecko ma nadwagę, może to być szkodliwe dla jego rozwoju.

Zagrożenia dla zdrowia fizycznego

W takim przypadku mogą ucierpieć stawy. Nadwaga może powodować choroby serca, problemy z nerkami i problemy z oddychaniem.

Zagrożenia dla zdrowia psychicznego

Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na zastraszanie przez rówieśników. Może to wpłynąć na ich samoocenę w dorosłym życiu.

Ryzyko finansowe

Nadwaga i otyłość wymagają opieki medycznej i nadzoru lekarzy specjalistów.

Kciuki do góry

Lepiej zapobiegać

Inwestowanie zasobów i opracowywanie pomysłów na uczenie dzieci zdrowego odżywiana może na dłuższą metę stanowić ubezpieczenie na życie. Jednak robiąc to, musisz zaangażować w to najmłodszych.

Rodzice i opiekunowie muszą tłumaczyć dzieciom korzyści płynące ze zdrowego odżywiania. Uczenie dzieci zdrowego odżywiania może pomóc Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, a także pomóc zachować zdrowe ciało i umysł.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.