Jak rozpoznać zbyt wymagający związek? Kilka cennych porad

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka okoliczności, które mogą wskazywać na zbyt wymagający związek.

Zbyt wymagający związek

Wpływowy dziennikarz Walter Winchell wypowiedział swego czasu następujące słowa: „Nigdy nad Tobą. Nigdy pod Tobą. Zawsze obok Ciebie”. Chociaż wydaje się to logiczne, nie dzieje się tak w każdym związku. W rzeczywistości zbyt wymagający związek cechuje się wyraźnym brakiem równowagi w dynamice relacji.

To całkiem normalne, że oboje partnerzy spędzają ze sobą dużo czasu lub dużo o sobie myślą. Jednak nie jest zdrową sytuacja, gdy naruszamy przestrzeń osobistą naszego partnera do tego stopnia, że prawie nie mamy własnego życia. Tak dzieje się często w tego typu związkach.

Jednak są ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że są całkowicie pogrążeni w zbyt wymagającym związku. Dzieje się tak, ponieważ akceptują pewne wzorce zachowania jako normalne. Dla nich utrata intymności i indywidualności jest związana z miłością, którą odczuwają do drugiej osoby.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka okoliczności, które mogą wskazywać na zbyt wymagający związek.

Zbyt wymagający związek oznacza utratę autonomii

Zagadnienie to badała bliżej Eliana Heresi, profesor na Uniwersytecie Diego Portalesa (oryg. Universidad Diego Portales). Mówi ona, że pierwszym symptomem wskazującym na to, że jesteś w zbyt wymagającym związku, jest utrata autonomii.

Na początkowym etapie „zakochiwania się” odrobina utraty swojej własnej tożsamości może wydawać się normalnym zjawiskiem, ale gdy ten etap się skończy, proces ten zaczyna się przekształcać w stopniową izolację.

Szczęśliwa para

W ten sposób takie osoby mogą zacząć izolować się od wszystkich innych. Oboje partnerzy zwykle nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że tak się dzieje. Ale wcześniej czy później zorientują się, że mają do czynienia pewnego rodzaju izolacją społeczną.

Z drugiej strony prof. Eliana Heresi uważa, że dana osoba potrzebuje pewnego stopnia indywidualności w związku. Ma przez to na myśli, że oboje z partnerów powinni mieć własne relacje i kręgi społeczne.

Jeśli stracą kontakt z innymi ludźmi, stają się wtedy bardziej podatni na nadużycia. Może to również prowadzić do zazdrości, konfliktów w ich relacjach z osobami trzecimi i pogorszenia relacji społecznych.

Związek asymetryczny

Innym z najbardziej uderzających aspektów, które identyfikujemy w relacjach definiowanych jako zbyt wymagający związek, jest asymetria. Za każdym razem, gdy jeden z partnerów lub nawet oboje wykazują dominujące tendencje, utrudnia to rozwój osobisty i może prowadzić do nadmiernej zależności, manipulacji lub nadużyć.

Przykładem asymetrycznej relacji jest sytuacja, gdy jeden z partnerów przez cały czas potrzebuje zgody drugiego.

Zdrowy związek jest symetryczny. A to oznacza, że oboje partnerzy są traktowani w nim jako równi sobie. Gdyby jeden z nich wzniósł się ponad drugiego, ta symetria zostałaby utracona. Jednak może to być zjawisko trudne do rozpoznania, ponieważ można je pomylić z miłością zamiast kontroli lub zazdrości.

Nieudane próby odzyskania niezależności

Innym symptomem, który może pokazać komuś, że wszedł w zbyt wymagający związek, jest próba odzyskania niezależności kończąca się tym, że partner odmawia mu takiej możliwości. Chociaż nie jest łatwo zauważyć, że tak się dzieje, jest to możliwe.

Jednak gdy jeden z partnerów zda sobie z tego sprawę, może wtedy nie chcieć stawić czoła problemom, które mogą wyniknąć z próby wyjścia z tej sytuacji.

Zależność emocjonalna

W tym kontekście znalezienie nowych przyjaźni i relacji społecznych może być dla tej osoby czymś pozytywnym. Może to być tak proste, jak po prostu wypicie kawy ze współpracownikiem lub członkiem rodziny.

„Kiedy ktoś pokaże Ci, kim jest, uwierz mu już za pierwszym razem”.
-Maya Angelou-

Zbyt wymagający związek a strach przed samotnością

Inną rzeczą, którą możemy znaleźć w zbyt wymagającym związku, jest strach przed pozostaniem samotnym, jeśli nasz partner nas opuści.

Ogólnie rzecz biorąc, te obawy pochodzą z przeszłych doświadczeń, które mogły mieć miejsce w tym samym związku lub w poprzednich relacjach. Te doświadczenia generują niepewność i mogą wpływać na więzi łączące nas z drugą osobą.

W takich przypadkach konieczna jest odpowiednia komunikacja. Ale musisz jednocześnie być bardzo ostrożny i wybrać odpowiedni moment, słowa i ton głosu. Czasami jednak przyczyny tego zachowania są tak głęboko zakorzenione, że taka para będzie musiała szukać pomocy ze strony profesjonalisty.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Rodríguez Blanco, A. E. (2013). Resilient women: from victimhood to autonomy. Case study in the self-help groups Codependent Anonymous. Acta Colombiana de Psicología. https://doi.org/10.14718/ACP.2013.16.2.7

Scroll to Top