Psychologiczne aspekty cukrzycy

Ludzie często ignorują psychologiczne aspekty cukrzycy, a w zasadzie psychiki osób cierpiących na tę chorobę. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy omówić nieco bliżej kilka z nich.
Psychologiczne aspekty cukrzycy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Eksperci w dużej mierze ignorowali psychologiczne aspekty cukrzycy już od czasu odkrycia tej choroby. Jednak ci, którzy cierpią na nią, często doświadczają między innymi stresu, udręki, a nawet depresji.

Na szczęście teraz w modzie jest nowe podejście, które uwzględnia wszystkie te liczne czynniki. Lekarze kładą obecnie większy nacisk na te istotne aspekty życia pacjenta i biorą pod uwagę także psychologiczne aspekty cukrzycy.

Zmiany metaboliczne związane z cukrzycą całkowicie zmieniają codzienne życie chorego człowieka. Z tego powodu czasami zaniedbywany jest ścisły związek między cukrzycą typu 1 i 2 a problemami ze zdrowiem psychicznym.

Eksperci szacują, że około 50% pacjentów z cukrzycą będzie cierpieć na zaburzenia psychiczne w tym, czy w innym momencie swojego życia. Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia depresji jest dwukrotnie większe u osób chorych na cukrzycę.

Cukrzyca

Istnieją silne dowody na to, że ryzyko depresji jest wyższe u pacjentów z cukrzycą. Zatem istnieją także psychologiczne aspekty cukrzycy. Są obecnie dla nas już oczywiste i nie można ich lekceważyć.

Ignorowanie czynników psychospołecznych u osób chorych na cukrzycę oznacza brak zagwarantowania im odpowiedniego leczenia dostosowanego do potrzeb każdego diabetyka i jego rodziny.

Empatia i odpowiednie szkolenie specjalistów pomoże im ordynować właściwe metody leczenia psychologicznego, które poprawi jakość życia osób zmagających się z tą chorobą. Ludzie często ignorują psychologiczne aspekty cukrzycy, a w zasadzie psychiki osób cierpiących na tę chorobę.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy omówić nieco bliżej kilka z nich.

Psychologiczne aspekty cukrzycy

Życie z przewlekłą chorobą nie jest łatwe dla nikogo. Zmienia codzienne nawyki, sposób, w jaki postępujemy z ludźmi wokół nas, a nawet to, jak postrzegamy samych siebie. Cukrzyca jest prawdopodobnie tą chorobą przewlekłą, która najbardziej zmienia codzienne życie osób na nią cierpiących.

Podczas gdy cukrzyca typu 1 zwykle objawia się w dzieciństwie, cukrzyca typu 2 jest najpowszechniejszą postacią cukrzycy na świecie i stanowi około 90-95% wszystkich przypadków tej choroby. Objawia się ona w wieku dorosłym i w dużym procencie może być związana z niezdrowym trybem życia, w tym z nawykami żywieniowymi.

Badanie poziomu cukru

W takich przypadkach nasz organizm przestaje wytwarzać wystarczającą ilość insuliny, aby móc wykorzystać glukozę jako źródło energii. Oprócz przyczyn, które mogą prowadzić do manifestacji tego powszechnego zaburzenia metabolicznego, musimy pamiętać o innych czynnikach. Konieczne jest całościowe podejście do tej choroby.

Wielu lekarzy skupia się na zmianach fizyko-organicznych, które może wywołać cukrzyca. Chociaż oczywiście powinni to robić, jest także coś, co specjaliści często zaniedbują. Tym czymś jest zdrowie psychiczne.

Choroba, która przytłacza wielu pacjentów

Popularne psychologiczne aspekty cukrzycy, które często powoduje ta choroba, to presja, strach i stres. Jest to dosyć niezwykły stan, z którym pacjenci borykają się na co dzień. Osoba chora musi monitorować swoje odczyty glukozy i podejmować decyzje o tym, co robić. Oprócz zastrzyków istnieje ciągła codzienna presja związana z leczeniem samej choroby.

Ta stała potrzeba kontrolowania swojego schorzenia często bardzo negatywnie wpływa na poczucie wartości osób chorych na cukrzycę. Często cierpią oni z powodu problemów emocjonalnych, a nawet zaburzeń odżywiania. Ponadto często czują się po prostu bezradni.

Psychologiczne aspekty cukrzycy

Osoby z cukrzycą typu 1 są trzy razy bardziej narażone na depresję niż osoby, które na nią nie chorują. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 są średnio dwukrotnie bardziej narażone na depresję.

Psychika a psychologiczne aspekty cukrzycy

Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, wskaźniki zapadalności są równie uderzające. Pacjenci z cukrzycą mają o 40% większe ryzyko wystąpienia lęku w porównaniu z osobami, które nie cierpią na tę chorobę.

Jak wykazały badania, stan ten powoduje również zmiany metaboliczne. Badania sugerują, że zmiany zapalne związane z samą cukrzycą mogą mieć związek z rozwojem depresji. Odkryto, że cytokiny prozapalne oddziałują z różnymi obszarami mózgu i neuroprzekaźnikami odpowiedzialnymi za to zaburzenie.

Potrzeba holistycznego podejścia do cukrzycy

Nie należy lekceważyć psychologicznych aspektów cukrzycy. Osoba, która nie czuje się dobrze psychicznie, nie będzie w stanie odpowiednio kontrolować własnego stanu zdrowia.

Potrzebujemy innego rodzaju podejścia, czysto holistycznego, dzięki któremu lekarze, psychologowie, dietetycy i pracownicy socjalni współpracują, aby pomóc zaspokoić potrzeby danej osoby.
Cukrzyca nie ogranicza jakości życia człowieka, o ile istnieją wystarczające zasoby i wsparcie w każdym aspekcie tej choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bădescu, S. V., Tătaru, C., Kobylinska, L., Georgescu, E. L., Zahiu, D. M., Zăgrean, A. M., & Zăgrean, L. (2016). The association between diabetes mellitus and depression. Journal of medicine and life9(2), 120.
  • Pineda, N., Bermúdez, V., Cano, C., Ambard, M., Mengual, E., Medina, M., … & Cano, R. (2004). Aspectos Psicológicos y Personales en el manejo de la Diabetes Mellitus. Archivos venezolanos de farmacología y terapéutica23(1), 13-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.