Gdy w twoim otoczeniu nie ma nic pewnego i czujesz, że tracisz grunt pod nogami, pamiętaj: naucz się ufać sobie. Nic nie pomaga w życiu tak, jak głęboka wiara w to, że zasługujemy na lepsze samopoczucie i że niezależnie od okoliczności możemy zastosować techniki radzenia sobie i parcia naprzód. To wartościowe zasoby psychologiczne.
Co więcej, można stwierdzić, że wymiar ten powiązany jest prawie bezpośrednio z naszą zdolnością do odczuwania satysfakcji i szczęścia. W końcu rewersem zaufania do samego siebie jest strach i jak dobrze wiemy, nic nie utrudnia życia tak, jak ciągły niepokój, niepewność i poczucie braku kontroli.
Jednemu nie da się zaprzeczyć: przechodzimy kryzys na wielu poziomach. Przyszłość powiązana jest z niepewnością i niepokojem, wiele rzeczy, które wydawały nam się oczywiste podlega całkowitej zmianie.
W obliczu takich okoliczności mamy tylko dwa wyjścia: spaść w przepaść bezbronności lub zareagować dzieląc się rewitalizującą energią – zaufaniem.
Nie wiemy, czy jutro przyniesie nam coś pozytywnego, czy negatywnego. Ale kiedy możemy ufać sami sobie, każdy kłopot staje się nieco lżejszy.
Naucz się ufać sobie, a (prawie) wszystko stanie się możliwe
Dla Carla Rogersa, twórcy terapii skoncentrowanej na pacjencie, zaufanie do samego siebie to podstawowy składnik poczucia własnej wartości. Wymiar, który należy przede wszystkim pielęgnować, by dobrze się czuć. Abraham Maslow również uwzględnił go w swojej piramidzie potrzeb ludzkich.
Zaufanie do samego siebie należy poczucia własnej wartości i uznania. Do tego obszaru przypisuje się również niezależność, zadowolenie z siebie, godność, przekonanie o własnych kompetencjach, by osiągać cele, kochać i być kochanym. Zdaniem Maslowa, tylko gdy panujemy nad tymi dynamikami, mamy szansę na samorealizację.
Naucz się ufać sobie samemu, by móc korzystać z możliwości oferowanych przez życie. Czasami przepuszczamy je przez palce w wyniku strachu, braku decyzji lub, co gorsza, przekonania, że na nie nie zasługujemy. Dlatego warto mieć na uwadze, że ta kompetencja psychologiczna pomaga nam otworzyć wiele drzwi.
Gdy świat pogrążony jest w chaosie, naucz się ufać sobie
W niestabilnym świecie, zaufanie do samego siebie pomoże ci osiągnąć następujące stany:
- Spadnie twój poziom strachu i niepokoju.
- Uciszysz nadmierna samokrytykę, która podpowiada ci, że nie możesz, nie wiesz i nie zasługujesz.
- Wzrośnie twoja motywacja do pracy i walki o twoje marzenia.
- Rozwiną się w tobie umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
- Obudzi się w tobie optymizm.
- Poprawi się jakość twoich relacji z innymi.
Jak zacząć wierzyć w siebie?
Jeśli chcesz zmienić swoje życie, poprawić jego jakość i lepiej radzić sobie z trudnościami, naucz się ufać sobie. Wymaga to oczywiście codziennej pracy. Zaufanie do siebie samego i poczucie własnej wartości są kruche. Nie wykazują stałości w czasie, nie są jak rzeźby z drewna trwające bez końca.
Zasadniczo są to delikatne wymiary. Czasami zawód, błąd czy toksyczny związek niszczą długo budowane psychologiczne aspekty. Dlatego warto temu zapobiegać i dbać o psychikę oraz emocjonalność. Przyjrzyjmy się pewnym technikom.
- Określ swoje wartości i cele. Miej jasność, co jest dla ciebie ważne, czego chcesz od życia i czego oczekujesz dla siebie.
- Załóż, że nie jesteś perfekcyjny. Masz prawo się mylić, upadać, popełniać błędy, cierpieć. Twoim zadaniem jest jednak podnosić się i wyciągać wnioski.
- Miej dla siebie wyrozumiałość, bądź dla siebie dobry. Nie bądź swoim największym wrogiem, szanuj siebie samego.
- Zreinterpretuj swój strach. Gdy się boisz, zapytaj siebie: czego? Wyeliminuj z głowy lęk, który nie ma podstaw.
- Zakładaj sobie proste i osiągalne cele. W ten sposób poczujesz więcej mocy sprawczej i motywacji.
- Nie pozwól, by inni ograniczali twój potencjał i wątpili w twoje możliwości. Zasługujesz na osiągnięcie Twoich celów.
W czasach kryzysu, naucz się ufać sobie
Naucz się ufać sobie. Obudź tę siłę, by stanowiła spadochron w gorszych czasach.
Naucz się ufać sobie, gdy nic nie jest pewne, a na horyzoncie widać burzę. Zastosuj pomysłowość, wytrzymałość, sprawczość i wiedzę, by opanować strach przed trudnościami…
Gdy świat pogrążony jest w chaosie, zbuduj psychiczne schronienie, gdzie panuje spokój i zaufanie. Gdy przyszłość jest niepewna, masz tylko siebie samego i chęć parcia naprzód, pomagania innym, aspirowania do bycia coraz lepszym człowiekiem. Do czucia się dobrze.