Spokój w środku chaosu

Pośród chaosu zachowaj spokój. Wśród strachu i zamieszania, które towarzyszą niepewności i panice, zachowaj spokój. Tylko dzięki skoncentrowanemu i zrelaksowanemu podejściu umysłowemu możemy wykorzystać nasze siły psychiczne. Czas się ocknąć i skorzystać z nich.
Spokój w środku chaosu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Życie w chaosie nie jest proste. Nie jest łatwo utrzymać równowagę, gdy nadchodzi atak i kiedy wiatr wiruje w Twojej głowie i szepcze Ci do ucha wiadomości pełne strachu i niepewności. Jak wtedy zachować spokój?

Naszym celem jest przewidywanie i reagowanie emocjonalnie, zdecydowanie i szybko, gdy dojdzie do paniki. Jednak ideałem pośród wszystkich tych scenariuszy jest po prostu zachować spokój.

Z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia wiemy już, że słowem roku 2020 będzie niewątpliwie „strach”. Obecne wydarzenia pokazują już wszystkie aspekty tego terminu, w zachowaniu i postawach od irracjonalnych po bardziej integracyjne.

Te ostatnie bez wątpienia prezentują ludzie, którzy akceptują strach, ale decydują się stawić mu czoła, podejmując proaktywne działania w celu rozwiązania problemu.

Psychiatra Karl Augustus Menninger wskazał, że można ćwiczyć swoje obawy, co w efekcie doprowadzi do postępu w życiu. Łatwo to powiedzieć, ale realizacja tego jest prawdopodobnie najbardziej złożoną i traumatyczną rzeczą, jaką może zrobić człowiek.

Chaos puka do Twoich drzwi i odbiera Ci spokój. Twój umysł stopniowo staje na krawędzi szaleństwa, a co gorsza, zarażasz innych swoim zachowaniem. W ten sposób strach rośnie, wręcz pęcznieje i staje się całkowicie niekontrolowany.

W takich sytuacjach musisz zasiać w sobie nasiona spokoju i pozwolić im kiełkować. Możesz nauczyć się tego wszystkiego, ponieważ w końcu sam strach, a także lęk i irracjonalne zachowania są tylko innymi rodzajami wirusów, które możemy nauczyć się zwalczać.

Pośród chaosu musimy zastosować podejście mentalne podkreślające spokój

Dotarliśmy do punktu, w którym wszyscy (metaforycznie) mamy już dość tych złych wieści. Możesz to zobaczyć w telewizji, radiu i sieciach społecznościowych. Niepokojące informacje, przerażające fakty i negatywne wiadomości wygrywają z pozytywnymi przekazami.

Ponadto średnio rzecz biorąc negatywne wiadomości są zawsze udostępniane przed wszelkimi obiecującymi doniesieniami. Często bierzesz to wszystko bezpośrednio, nawet bez stosowania metody filtra roztropności i czasami bez oceniania, czy te fakty są prawdziwe, czy też nie.

Spokojny umysł

To prawda, że mamy prawo wiedzieć. Informacja to potęga i musimy być w kontakcie ze wszystkim, co się dzieje. Nadchodzi jednak czas, gdy okoliczności i informacje zaczynają nas przytłaczać. W efekcie budzi się w nas poczucie bezsilności. Niewiedza o tym, co może się stać jutro, bez wątpienia najbardziej nas przeraża i ogranicza.

Jesteśmy stworzeniami, które są przyzwyczajone do kontrolowania rzeczy w naszym bezpośrednim otoczeniu (a przynajmniej tak myślimy). Jednak gdy nagle uświadomisz sobie, że znajdujesz się w chaosie, a to, co wczoraj przyjmowałeś za coś oczywistego, jest albo niepewne, albo już w ogóle tego nie ma, to Cię boli i paraliżuje.

Co możesz zrobić w tych okolicznościach?

Pośród chaosu zachowaj spokój. Wśród strachu i zamieszania, które towarzyszą niepewności i panice, zachowaj spokój. Tylko dzięki skoncentrowanemu i zrelaksowanemu podejściu umysłowemu możemy wykorzystać nasze siły psychiczne. Czas się ocknąć i skorzystać z nich. Ale jak to zrobić?

Spokój jest kwestią nastawienia. Przychodzi, gdy zaakceptujesz, że nie możesz kontrolować wszystkiego, a odchodzi, gdy o tym zapomnisz

W kontekście niepewności niepokój rośnie. Oprócz tego jest jeszcze jeden czynnik: nasze środowisko. Informacje, które otrzymujemy zewsząd, ludzie wokół nas, którzy przekazują swoje emocje, i ich lęki… wszystko to zwiększa udrękę tak samo, jak samo poczucie niepewności.

Na przykład znacznie gorzej jest nie wiedzieć, czy stracisz pracę, niż wiedzieć, że ją straciłeś. Mózg będzie działał wtedy w inny sposób. Dlatego musisz nauczyć się tolerować niepewność.

Musisz zdać też sobie sprawę z tego, że nawet jeśli nie masz kontroli nad niektórymi rzeczami, masz jednak możliwość sterowania tym, jak zdecydujesz się na nie zareagować. To jest klucz prowadzący do sukcesu.

Najlepszym podejściem jest zachować spokój. To mentalne podejście, dzięki któremu możesz reagować w najbardziej rozsądny, rozsądny i zrównoważony sposób, dając z siebie wszystko.

Oczyść swój umysł: wyeliminuj katastroficzne myśli

W chaosie katastroficzne myśli nie pomagają – powodują, że toniesz. Pośród trudności, wątpliwości lub problemów umysł powinien być Twoim sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem, który przeszkadza Ci na każdym kroku.

Motyle w głowie

Dlatego ważne jest, aby nauczyć się oczyszczać umysł. Każda myśl, która przeszkadza Ci i która wywołuje strach, zamiast pomagać Ci znaleźć rozwiązanie, dodaje jeszcze jeden problem do całej sytuacji.

Bądź ich świadomy i wyeliminuj swój negatywny dialog wewnętrzny. Spokój musi być jak latarnia morska, która może prowadzić Cię w ciemności.

Pośród chaosu… kim chcesz być?

Coś, co może Ci pomóc w trudnych czasach i w chaosie, to postawić sobie pytanie: kim chcesz być? Czy wolisz być bohaterem czy też ofiarą? Czy chcesz być tym, który pomógł, czy tym, który pogorszył sytuację? A czy chcesz być kimś, z kogo możesz być dumny, czy raczej kimś, kto zdecydował się być bierny i spanikowany?

Ty wybierasz i decydujesz o szlaku, który zamierzasz zostawić za sobą. Ty wybierasz, co wyjdzie z tych dni, w których wszyscy jesteśmy zobowiązani dać z siebie wszystko.

W scenariuszach kryzysowych spokój jest tym towarzyszem, który może poprowadzić Cię spokojniejszymi i udanymi ścieżkami. Mając go w ręku, zobaczysz wszystko wyraźniej i będziesz wiedział, jak zareagować oraz być proaktywnym i odpowiedzialnym.

Czas aktywować poczucie spokoju w czasie pełnym zmian i niepewności. Działajmy razem z pogodą ducha, inteligencją i spokojem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.