Wewnętrzna motywacja: poszukiwanie sensu w życiu i otaczającym nas świecie

Wewnętrzna motywacja: poszukiwanie sensu w życiu i otaczającym nas świecie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Poszukiwanie sensu jest kluczem do wewnętrznej motywacji i osobistego spełnienia. Ustalenie celu i określenie co jest dla nas najbardziej znaczące tworzy „żółtą drogę z cegieł”, która prowadzi nas codziennie, abyśmy nie stracili kierunku. Tylko w ten sposób będziemy mogli wnieść pasję i wigor do naszej pracy i stworzyć ogrodzenie, aby zablokować tych, którzy odważyliby się odciągnąć nas od naszej własnej drogi.

Psychologowie często pytają swoich pacjentów o trzy pytania: „Co Cię definiuje?”, „Jakie są Twoje wartości?” i „Co oznacza dla Ciebie życie?” Odziedziczyliśmy te zasady od Victora Frankla i jego pracy w logoterapii , co pomaga nam oświecić naszą wewnętrzną motywację.

Dzisiaj wielu ekspertów podkreśla, że ​​poszukiwanie sensu jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb naszego społeczeństwa. Obecnie doświadczamy niewygodnego poczucia pustki. Kilka dziesięcioleci temu używaliśmy religii i duchowości, aby spróbować wypełnić pustkę, jednak dzisiaj potrzebujemy czegoś więcej.

Moglibyśmy powiedzieć, że odeszliśmy od potrzeby zrozumienia naszego pochodzenia i kosmicznej pozycji. Nauka dała nam cenne odpowiedzi i mamy wiele informacji w naszym zasięgu. Niemniej jednak wśród wielkich postępów technologicznych pojawiają się inne rodzaje niepokoju.

Schody symbolizujące poszukiwanie sensu

„Dlaczego tu jestem?” lub „Czego oczekuję od samego siebie?” To pytania, które ludzie sobie zadają. Innymi słowy, zamiast zadawać sobie pytanie o sens życia, teraz kwestionujemy naszą relację z życiem i  samym sobą.

„Życie nie jest nigdy nie do zniesienia przez okoliczności, ale tylko przez brak sensu i celu.”

Viktor Frankl

Wewnętrzna motywacja: zobowiązanie wobec samego siebie poprzez poszukiwanie sensu

Istnieją dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna. Motywacja zewnętrzna wynika z konieczności zachowania się w określony sposób, aby otrzymać nagrodę zewnętrzną. Wewnętrzna motywacja polega na tym, że dana osoba robi pewne rzeczy dla samej przyjemności robienia ich, bez potrzeby jakichkolwiek zewnętrznych zachęt.

Badanie przeprowadzone przez Strathfield College pokazuje, że wewnętrzna motywacja jest regulowana przez szereg konkretnych procesów. W związku z tym ważne cechy, takie jak kreatywność, ciekawość, refleksja, krytyczny umysł i inicjatywa współdziałają w celu generowania wewnętrznej motywacji.

Kobieta patrząca na horyzont

Mając to na uwadze, kształciliśmy się pod wpływem zewnętrznej motywacji przez większą część naszego życia. „Jeśli to zrobisz, dam Ci dobrą ocenę.” „Zachowuj się dobrze i kupię Ci tą zabawkę.” „Jeśli dobrze zdasz testy, pozwolę Ci jechać na wycieczkę”.

Co więcej, nasze społeczeństwo manipuluje naszym zachowaniem za pomocą systemu nagród, kar i pozytywnych wzmocnień. Zasadniczo byliśmy tak skupieni na zewnętrznej satysfakcji, że bez niej możemy czuć się zagubieni. Bycie zależnym od świata zewnętrznego tworzy wewnętrzne pustki i blokuje inicjatywę oraz śmiałość w poszukiwaniu własnej nagrody.

Poszukiwanie sensu: osobisty obowiązek

Poszukiwanie sensu kształtuje naszą wewnętrzną motywację. Gdy odkryjemy fundamentalny cel lub pasję, która będzie kierować naszymi wartościami i determinacją, wtedy wszystko się zmienia. Ale jak to zrobić? Jesteśmy tak obciążeni obowiązkami, ograniczeniami i zakłóceniami, że trudno jest znaleźć nasz cel.

Niemniej jednak jest coś, czego nie możemy stracić z oczu: ludzie są mądrzy i odważni. Możemy poszukać znaczenia w każdym scenariuszu i sytuacji:

  • Rozmawiając z kimś i pozwalając sobie zobaczyć inne punkty widzenia.
  • Podróżując.
  • Czytając książkę.
  • Ucząc się czegoś nowego.
  • Otwierając nasz umysł na nowe smaki.
  • Biorąc udział w konferencji.
  • Uprawiając sport.
  • Spotykając nowych ludzi.

Zobowiązanie wobec samego siebie

Poszukiwanie sensu oznacza zobowiązanie się do siebie. Na przykład może to oznaczać, że nie odkładasz na później własnych potrzeb. Może to również oznaczać spędzanie czasu z samym sobą, dbanie o siebie lub znajdowanie możliwości doświadczenia czegoś nowego.

Bądź ciekawy, rzucaj sobie wyzwania i wprowadzaj innowacje

Czasami nie mamy innego wyboru, jak tylko się oduczyć, aby potem nauczyć się ponownie. Byliśmy powstrzymywani przez zewnętrzną motywację i potrzebę walidacji przez tak długi czas, że zapomnieliśmy jak ekscytujące jest unikanie cyklu i rzucanie wyzwania światu.

Musimy odważyć się myśleć inaczej, być kreatywnym i wprowadzać innowacje. Bycie odważnym prowadzi do odkrycia, a poszukiwanie sensu prowadzi do robienia nowych rzeczy i ucieczki od rutyny.

Podsumowując, znalezienie istotnego celu jest osobistym obowiązkiem, do którego wszyscy powinniśmy dążyć. Możemy wypełnić nasze luki doświadczeniami i możliwościami. Często życie ujawnia wiele znaczeń, na których powinniśmy skupić naszą motywację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.