Psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas kwarantanny

Co to jest inteligencja muzyczna czyli psychologiczne oddziaływanie muzyki

Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że zaczęliśmy zadawać sobie pytania dotyczące wpływu, jaki podczas domowego uwięzienia wywierają na nas różne elementy, w tym muzyka. W poniższym artykule omówimy ten temat szczegółowo. Zatem jakie jest psychologiczne oddziaływanie muzyki i jak je wykorzystać podczas kwarantanny? Zobacz!

Każdej katastrofie nieuchronnie towarzyszy degradacja psychologiczna i społeczna. Fakt, że pandemia przeszkodziła nam w swobodnym wyjściu na ulicę, oddaliła od rodziny, przyjaciół i partnerów czy przyczyniła się do utraty kontaktu z naszą lokalną społecznością, zmieszał się w koktajl znacznie osłabiający poczucie przynależności do grupy.

Psychologiczne oddziaływanie muzyki

W niektórych miejscach podjęto pewne środki mające na celu zminimalizowanie tego efektu. Przykładowo w Hiszpanii Resistiré z Dúo Dinamico codziennie o godzinie 20:00 śpiewa dla ludzi. Ta inicjatywa pokazuje, jakie psychologiczne skutki wywiera muzyka podczas zamknięcia.

Jaka była intencja tej akcji? Chodzi o to, by przypomnieć, że wszyscy stawimy opór i walczymy z tym samym trudnym wydarzeniem. Nie chodzi tylko o efekt artystyczny utworu, ale także wpływ, jaki ta inicjatywna wywiera na naszą tożsamość.

Jak powiedział kiedyś Bob Marley: „W muzyce dobre jest to, że kiedy cię uderza, nie ma bólu”. Od czasów prehistorycznych nasi przodkowie używali dźwięków w magicznych rytuałach i ceremoniach, aby wyrazić i odstraszyć swoje lęki.

Psychologiczne oddziaływanie muzyki w domowym odosobnieniu

Z bardziej aktualnej perspektywy, jak potwierdza „Neuromusicology and History”, ​​udział w wydarzeniu muzycznym realizowanym na żywo powoduje znaczne zmniejszenie kortyzolu, hormonu stresu. Innym przykładem jest muzykoterapia, która wykorzystuje sposób, w jaki sztuka pozwala na abstrakcyjne i mniej bolesne ujęcie problemów.

Pandemia koronawirusa, która naraża nas wręcz na stratosferyczne poziomy stresu, niepewności, jest w tym ujęciu jednocześnie etapem ekspresji i swego rodzaju uniku, schowania. Tym bardziej uwidacznia to, jakie korzystne psychologiczne skutki może wywoływać podczas zamknięcia muzyka.

Muzyka

Jednocześnie warto zaznaczyć, że rytm muzyki zachęca nas do ruchu, a wraz z nim uwalniane są endorfiny, hormon szczęścia. Pomaga nam odłączyć się na chwilę od „rzeczywistości” i pozwolić czasowi płynąć w rytm naszych kroków.

Aby to zilustrować, polecamy obejrzenie choreografii sióstr dominikanek, zabawnej i życzliwej inicjatywy zatańczonej do melodii Dynamic Duo. Wszystko to stanowi jeszcze jeden efekt psychologiczny oddziaływania muzyki podczas zamknięcia.

W ciągu tych trudnych tygodni ujawnili się też spontaniczni ludzie, którzy odważyli się zacząć śpiewać i odnieśli sukces. Dlaczego? Ponieważ eksploracja „muzycznego ja” pozwala nam połączyć się z „medytacyjnym ja” i bardziej świadomie siebie wyrazić siebie poprzez głos.

Są też tacy, którzy odważyli się życzyć komuś na głos wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i śpiewać „sto lat” razem ze swoją okolicą, aby uczcić ten wyjątkowy dzień. Na koniec warto dodać, że muzyka pomaga nam, pozwalając być bardziej krytycznymi i kreatywnymi. I to nie tylko w odniesieniu do naszych uczuć, a także pochodzących z zewnątrz informacji.

Podsumowując, główne psychologiczne skutki słuchania muzyki podczas odosobnienia są następujące:

  • uwalnia zdrowe hormony i redukuje te niezdrowe,
  • pomaga stworzyć mocniejszą więź i poczucie tożsamości z grupą,
  • odciąga nas od samotności,
  • pomaga dzielić z innymi nasz ból,
  • ćwiczy nasze ciało,
  • pozwala nam odsunąć na bok nasze problemy,
  • sprawia, że ​​czas płynie i mija szybciej,
  • pobudza naszą zdolność do refleksji.

Jak stawić czoła trudnościom? Muzyczne wskazówki

Nie możemy przegapić okazji, aby pokazać Ci kilka pomysłów, które w ostatnich czasach  pomogły wielu ludziom połączyć się z ich bardziej artystyczną stroną. Są one także dowodem na psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas pandemicznego zamknięcia. Oto kilka z nich:

  • Muzyczne karaoke: niektóre platformy, takie jak Karafun lub Karaoke Smart, pomagają wyrazić emocje za pomocą zabawnych tekstów piosenek.
  • Just Dance: gra Wii umożliwia naukę choreografii od popularnych artystów.
  • App Smule: ta aplikacja mobilna pozwalająca łączyć się i śpiewać z nieznajomymi z całego świata, z którymi będziesz miał wspólny cel: zamiłowanie do tego samego stylu muzycznego!
  • Ucz się poprzez samouczki: istnieją platformy takie jak Gitara na żywo, Nauczyciel gry na pianinie lub 100 lekcji gry na perkusji, podczas używania których możesz uczyć się gry na instrumencie na najbardziej podstawowym poziomie.
  • Graj na instrumentach, ucząc się od swoich mistrzów: wielcy muzycy, tacy jak Brian May z grupy Queen, uczą grać z domu! Instagram przybliża najlepszych profesjonalistów do domowych amatorów.

Klaskaj w rytm muzyki!

A co z oklaskami? Otóż one także mają pozytywne konsekwencje: działają jako wzmocnienie i sprawiają, że przez chwilę czujemy się rozpoznani. Ostatecznie pomagają nie tylko nadać rytm, ale także poprawić naszą samoocenę.

Dlatego właśnie także wychodzenie na balkon i klaskanie to sposób na pokazanie, że wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa. I to społeczeństwa, które wspiera się i zachęca wzajemnie do stawienia czoła trudnej sytuacji z melodyjnym optymizmem.

Ostatecznie pokazuje to, jak możemy wykorzystać psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas zamknięcia. Zastanów się zatem, co chciałbyś powiedzieć, przekazać innym. A teraz: czy odważysz się to zaśpiewać i zatańczyć?

Artykuł napisał i zweryfikował psycholog Raquel Beneito Vilaplana.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Rolando Ángel Alvarado. (2013). La música y su rol en la formación del ser humano. 2020, de Facultad Ciencias Sociales

 

Scroll to Top