Godne poznania cytaty Alberta Camusa

Godne poznania cytaty Alberta Camusa
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2020

Cytaty Alberta Camusa w większości ukazują jego buntowniczego ducha. Ten Francuz, który urodził się w 1913 r., jest uznawany za jednego z najznamienitszych nowelistów, dziennikarzy i filozofów XX w.

Stracił swojego ojca podczas wojny zanim jeszcze ukończył pierwszy rok życia. Dorastał w biedzie i był w stanie uczyć się jedynie dzięki stypendium, które przyznawano dzieciom zmarłych weteranów. Mimo trudnego dzieciństwa zdobył Literacką Nagrodę Nobla w swoje 44. urodziny. Poznaj najsłynniejsze cytaty Alberta Camusa.

Na Alberta Camusa znaczący wpływ wywarły takie postaci jak Arthur Schopenhauer i Friedrich Nietzsche. Jednak Camus definiował sam siebie jako anarchistę. Jego prace obracały się wokół absurdalności istnienia.

Poznaj siedem cytatów z jego twórczości.

“Absurd to kluczowy koncept i pierwsza prawda.”

-Albert Camus-

Miłość i bycie kochanym

Oto jeden z najsłynniejszych cytatów Alberta Camusa: “Ten, kto nie daje niczego, niczego nie ma. Największe nieszczęście to nie bycie niekochanym, ale nieumiejętność dawania miłości.”

Postaci wycięte z książki - cytaty Alberta Camusa

W tym cytacie stwierdza, że miłość to cecha aktywna. Camus był wyznawcą wolności i autonomii. Dlatego też nie ma się dziwić jego słowom na temat miłości. Zawsze podkreślał znaczenie bycia przedmiotem a nie obiektem sentymentu.

Chodzenie obok siebie

“Nie idź za mną – mogę cię nie poprowadzić. Nie idź także przede mną – mogę za tobą nie podążyć. Po prostu idź obok mnie jako przyjaciel.”

Ten cytat mówi o przyjaźni. Poza tym odzwierciedla odrzucenie przez autora hierarchii. Albert Camus był niezależnym lewicowcem, który zawsze potępiał różne formy władzy.

Przemyślenia na temat sukcesu

Camus nie mówił zbyt wiele o sukcesie, ponieważ uważał go za coś dość “absurdalnego”. Wierzył, że istnienie samo w sobie jest porażką ze względu na jego brak znaczenia. Oto jeden z jego cytatów na temat sukcesu:

“Sukces jest łatwo osiągnąć, ale trudno jest na niego zasłużyć.”

Przeciwstawia się w nim zwyczajowym pojęciom sukcesu, które przedstawiają go jako wielkie zwycięstwo. Zamiast tego postrzega go raczej jako etyczną i zasłużoną rzecz.

Mężczyzna w wieńcu laurowym - cytaty Alberta Camusa

W sercu zimy

Albert Camus miał ciężkie dzieciństwo, głównie ze względu na biedę, w której przyszło mu żyć. Jednak dzięki swojemu profesorowi Louisowi Germain był w stanie odkryć piękno świata literatury. Był mu za to tak wdzięczny, że zadedykował mu część swojej mowy noblowskiej, wygłoszonej podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla.

Kolejny cytat mówi o tej chęci stawiania się i przełamywania przeciwności. Brzmi następująco:

“W głębi zimy zrozumiałem w końcu, że jest we mnie niezwyciężone lato” 

Bycie normalnym

Cytaty Alberta Camusa są w wielu przypadkach ironiczne i zabawne. Czy z tego powodu są choćby odrobinę mniej inteligentne i głębokie? Oczywiście, że nie. Jednak pokazują, że był geniuszem, który nigdy nie stracił swojej skromności. Najlepiej obrazuje to poniższy cytat:

“Nikt nie zdaje sobie sprawy, że niektórzy ludzie muszą się naprawdę bardzo starać być normalni.” 

Cytaty Alberta Camusa: prawdziwe znaczenie życia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Albert Camus często pisał o absurdalności istnienia. Nie rozumiał do końca sposobu, w jaki niektórzy ludzie decydują się przeżywać swoje życie. Miał wrażenie, że każdy desperacko usiłuje znaleźć prawdziwy cel swojego życia, nie zauważając, że w tym czasie jego życie przecieka mu przez palce.

Smutna kobieta

Ten cytat wyraża związany z tym paradoks:

“Nigdy nie będziesz szczęśliwy, gdy będziesz stale szukał tego, z czego składa się szczęście. Nigdy nie będziesz żyć jeśli będziesz szukać znaczenia życia.”“

Doświadczanie ciemności

Różne okoliczności sprawiły, że Camus musiał szybko dorosnąć. Taki stan wiąże się z licznymi wadami, ale ma również kilka zalet. Sytuacja życiowa, w której się znalazł, uświadomiła mu, że wszystko, czego doświadczył w swoim życiu, ukształtowało jego teraźniejsze “ja”.

“Nie ma słońca bez cienia i nie można nie znać nocy.”

W powyższym cytacie wyraził przekonanie, że trudne czasy prowadzą do rozwoju osobistego.

Albert Camus wyrażał rzeczywistość każdego człowieka w sposób, który zawsze będzie podziwiany. Jego prace są eleganckie, kreatywne, surowe i nigdy nie stracą swojej wartości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.