Piosenki zmniejszające niepokój: 7 utworów na stres

Piosenki zmniejszające niepokój: 7 utworów na stres

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Dr Lewis-Hodgson wraz z Instytutem Mindlab odkrył piosenki zmniejszające niepokój. Ten łagodzący efekt wynika z ich wpływu na bicie serca, oddychanie i ciśnienie krwi.

Można powiedzieć, że muzyka wpłynęła przynajmniej raz na stan umysłu każdego człowieka na świecie. Kilka badań udowodniło, że istnieje związek między muzyką a emocjami.

Niektóre utwory sprawiają, że jesteśmy źli, smutni lub szczęśliwi. Są też piosenki zmniejszające niepokój, które pozwalają nam się zrelaksować.

Brytyjski neurolog, dr Lewis-Hodgson, stwierdził, że niektóre utwory mają właściwości terapeutyczne i mogą łagodzić lęk.

Dr Lewis-Hodgson we współpracy z brytyjskim laboratorium Mindlab International opublikował listę piosenek, które zmniejszają niepokój nawet o 65%. Lista ta została opracowana na podstawie wyników, jakie dało monitorowanie mózgu 40 kobiet podczas słuchania muzyki.

Ponadto monitorowane były też inne sygnały dawane przez ciało, takie jak bicie serca, ciśnienie krwi i częstość oddechu. Wszyscy wolontariusze wykazali bardziej harmonijny i zrelaksowany stan umysłu, gdy puszczano im piosenki zmniejszające niepokój.

„Dobre w muzyce jest to, żę kiedy Cię uderza, nie czujesz bólu”.

-Bob Marley-

Na liście znalazło się siedem piosenek, które zmniejszają lęk. Pamiętaj, że nie są to jedyne utwory na świecie, które mogą to zrobić. Badacze po prostu ograniczyli się do popularnych wówczas utworów.

Piosenki zmniejszające niepokój – TOP 7

„Pure Shores” – All Saints

Według rankingu Lewisa-Hodgsona piosenka „Pure Shores” All Saints zajmuje 7. miejsce wśród piosenek, które zmniejszają lęk. Jej tekst mówi o relaksie i odpoczynku.

Krytycy z całego świata docenili tę piosenkę. Jej aranżacja wykorzystuje dźwięki kontrabasu i odgłosy delfinów w tle. W rzeczywistości niektórzy uważają, że jest to jedna z 20 najlepszych piosenek stulecia.

Piosenki zmniejszające niepokój: „Canzonetta Sull’aria” – Mozart i „Strawberry Swing” – Coldplay

„Canzonetta Sull’aria” Mozarta to krótki duet będący częścią 3. aktu Wesela Figara. Słychać w niej obój, fagoty i smyczki. Opiera się na 62 skalach i była częścią ścieżki dźwiękowej filmu Skazani na Shawshank z 1994 roku.

Z drugiej strony „Strawberry Swing” Coldplay ma szczególny i pociągający wpływ. Utwór ten został oficjalnie wydany w 2009 roku i zdobył uznanie wielu krytyków.

„Muzyka ma uzdrawiającą moc. Potrafi p[orwać ludzi na kilka godzin”.

Elton John

„Watermark” – Enya

„Watermark” to singiel z pierwszego albumu muzycznego Enyi. Od samego początku ta piosenka fascynowała Roda Dickinsa, producenta Warner Music UK. Przewidując, co nauka powie w przyszłości, zapewniał, że dzięki tej piosence lepiej sypiał w nocy.

Głosy użyte w „Watermark” zostały nałożone 200 razy. W konsekwencji głos Enyi miesza się z hipnotycznymi i sugestywnymi dźwiękami. Magiczne i fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa były główną inspiracją dla tej piosenki.

„Mellomaniac (Chillout Mix)” – DJ Shah i „Electra” – Airstream

Roger Shah, znany również jako DJ Shah, stworzył piosenkę „Mellomaniac (Chillout Mix)”. DJ Shah jest niemiecko-pakistańskim muzykiem, który słynie z kompozycji muzyki elektronicznej. „Mellomaniac” jest zdecydowanie jednym z jego największych singli wszech czasów.

Zarówno wspomniany „Mellomaniac (Chillout Mix)”, jak i „Electra” autorstwa Airstream to piosenki zmniejszające niepokój. Eksperymenty przeprowadzone w Mindlab pokazują, że spowalniają one bicie serca nawet o 27%. Mogą nawet mieć działanie przeciwbólowe w przypadku przewlekłego bólu.

„Muzyka daje  rodzaj przyjemności, bez której ludzka natura nie może się obejść”.

-Konfucjusz-

„Weightless” – Marconi Union

Mindlab skatalogował „Weightless” jako najbardziej relaksującą piosenkę na świecie w 2011 roku. Według badań ta piosenka jest o 11% bardziej kojąca niż jakakolwiek inna. Badania wykazały, że zmniejsza niepokój nawet o 65%.

Nic dziwnego, skoro Marconi Union świadomie wziął pod uwagę teorie naukowe, aby skomponować relaksującą piosenkę. Fakt ten został potwierdzony przez British Academy of Sound Therapy.

Jesteśmy pewni, że inne, niewymienione powyżej piosenki zmniejszające niepokój są równie skuteczne. To, co mają ze sobą wspólnego, to złożona kompozycja i brak powtarzalnych wzorów. W konsekwencji mózg „wyłącza się”, ponieważ nie potrafi „przewidzieć” następującego bitu.

Muzyka to narzędzie, do którego zawsze możemy się zwrócić, gdy czujemy się przytłoczeni i potrzebujemy chwili odpoczynku. Która piosenka według Ciebie relaksuje najlepiej?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berbel, P., Moix, J., & Quintana, S. (2007). Estudio comparativo de la eficacia de la música frente al diazepam para disminuir la ansiedad prequirúrgica: un ensayo clínico controlado y aleatorizado. Rev Esp Anestesiol Reanim, 54(6), 355-358.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.