Piosenki, które według naukowców zmieniają życie

Piosenki, które według naukowców zmieniają życie

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Piosenki mogą pozytywnie wpływać na nasze życie. “Nie zatrzymuj mnie”. Któż nie śpiewał choć raz “Don’t stop me now”? Kiedy dobrze się czujemy, na przykład wychodząc spod prysznica, rzeczywiście mamy wrażenie, że nic nas nie zatrzyma. Co jednak robić, żeby podtrzymywać lub osiągać tak pozytywny stan umysłu? Pomocne może się okazać słuchanie muzyki. Niektóre piosenki rzeczywiście poprawiają humor.

Życie bez muzyki z pewnością byłoby smutne. Rytmiczne dźwięki towarzyszyły nam już od wczesnych początków naszego gatunku. Od uderzania o siebie dwiema kośćmi, przez uderzanie w naciągniętą skórę zwierzęcą, aż po stosowanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych pozwalających na tworzenie muzyki, zawsze emocjonujemy się lub identyfikujemy z danym przekazem.

Piosenki – ciekawe badania na temat siły muzyki

Autor przeprowadzonego badania mówi o konkretnych kilku piosenkach, które pozytywnie wpływają na życie człowieka. Człowiekiem tym jest Jacob Jolij zajmujący się psychologią poznawczą i neurologią na uniwersytecie w Groningen w Holandii. Informuje on, że odkrył równanie wskazujące na możliwość przepowiedzenia rezultatu, jaki różne piosenki wywołają na nasz stan emocjonalny.

Co ciekawe specjalista ten skoncentrował się na znalezieniu zależności stosując równania matematyczne. To fascynujące odkrycie, bo muzyka stanowi nieodłączny element życia milionów ludzi na całym świecie. Jak to jednak możliwe?

Według Jacoba Jolija, kompozycje, których tempo przekracza 150 uderzeń na minutę są w stanie dać zastrzyk pozytywnej energii mózgowi ludzkiemu.

Nie trudno o dobranie takiego rodzaju muzyki. Jakie piosenki poddano próbie w procesie eksperymentu przeprowadzonego przez wspomnianego neurologa? To najbardziej znane na świecie piosenki. Charakteryzują się tym, że są atrakcyjne do słuchania i pobudzające do działania. Oto one:

Don’t stop me now, Queen

Zdawało Ci się, że wybór tej piosenki to czysty przypadek? Teraz już wiesz, że jest to rezultat precyzyjnych obliczeń matematycznych. Doskonałe jest tutaj tempo, według specjalisty, idealnie dostosowane do potrzeb ludzkiego mózgu.

“Nie zatrzymuj mnie teraz, kiedy tak dobrze się bawię”

Queen, Don’t Stop me Now-

Dancing Queen, ABBA

Po zespole wypromowanym przez Freddy’ego Mercury czas na ABBA. Szwedzka czteroosobowa grupa, której piosenki nawiązywały do radości życia. Matematyka dowiodła jednak, że na ludzki mózg najlepiej wpływa utwór “Dancing Queen” .

Good Vibrations, The Beach Boys

To piosenka grupy, która wzbogaciła świat o kilka dobrych płyt. Nawet jeśli są utrzymane w smutnej tonacji, chwalą życie i pasję. Kto zna ich utwory, mógł się domyślić, że na omawianej przez nas liście nie zabraknie piosenki Goog Vibrations, The Beach Boys.

Uptown Girl, Billiego Joela

Na kolejnym miejscu listy holenderskiego neurologa pojawiła się piosenka Uptown Girl, de Billiego Joela. To rzeczywiście pozytywna piosenka, która może poprawić humor.

Eye of the Tiger, Survivor

Bez wątpliwości Eye of the Tiger – piosenka, którą mogliśmy poznać oglądając Rocky’ego doskonale nadaje się do motywacji napędzając nas do pozytywnego działania. Nie tylko podnosi atmosferę filmu, ale również poprawia nastawienie ludzi, którzy jej słuchają.

“Tak wiele razy wypadki toczą się zbyt szybko
zamieniasz swoją pasję na chwałę
Nie wypuszczaj z rąk marzeń z przeszłości
Musisz walczyć, by były wciąż żywe”

Survivor, Eye of the Tiger-

I’m a Believer, The Monkeys

Ten utwór, który kolokuje się jako szósty na liście to kolejny przykład piosenki, która doskonale motywuje do działania, dodaje sił i poprawia humor.

Girls Just Want to Have Fun, Cyndi Lauper

To już ostatni klasyk uznany za niezwykle pozytywny. Piosenka ta nie dość, że poprawia humor, to jeszcze porywa do tańca.

Kilka dodatkowych tytułów

Poza wspomnianymi piosenkami Jolij zaleca również kilka innych znanych na całym świecie utworów. Są to między innymi Livin’ on a Prayer, Bona Joviego, I Will Survive, Glorii Gaynor, Walking on Sunshine od Katrina & the Waves, Happy, Farrela Williamsa, Dancing in the Moonlight od Toloader czy Let me entertain you, Robbiego Williamsa.

Niewiele pozostaje do dodania. Chcesz sprawić, by na Twojej twarzy znów pojawił się uśmiech? Chcesz poprawić swoje nastawienie? Nie zwlekaj. Po prostu ustaw na swoim urządzeniu listę tych wspaniałych hitów. Jeśli w Twoim przypadku humor poprawia Ci jeszcze inna ciekawa piosenka nie wahaj się wspomnieć o tym w komentarzu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.