Sun Tzu był autorem książki Sztuka wojny, najsłynniejszego dzieła filozoficznego i militarnego wszechczasów. Najciekawsze w tej książce jest to, że opisuje walkę przede wszystkim jako konfrontację psychiczną. Z kolei bitwy postrzegane są jako niepożądane.
Sun Tzu to legendarna postać sprzed tysiąca lat, która inspirowała i nadal inspiruje wielkich przywódców. Nie tylko w bitwie, ale także w polityce i biznesie. Jego wielkie dzieło Sztuka wojny prowadziło strategów wszystkich czasów ze względu na uniwersalną ważność swoich zasad.
Najbardziej interesującą rzeczą w dziele Sun Tzu jest fakt, że zamienia walkę w akt inteligencji, a nie brutalną siłę. W rzeczywistości jedna z wielkich maksym tej pracy wskazuje, że najlepsza bitwa to ta, która nigdy nie ma miejsca. W dużej mierze podziela tradycję sztuk walki, która również opiera się na tej zasadzie.
Sun Tzu jest zagadkową postacią, o której niewiele wiadomo. W rzeczywistości są tacy, którzy kwestionują jego istnienie i twierdzą, że to imię jest pseudonimem przyjętym przez różnych wojowników. Jednak przynajmniej na razie istnienie tej postaci jest historycznie zaakceptowane.
„Kiedy możesz, udawaj, że jesteś niezdolny. Kiedy jesteś gotowy, udawaj zdesperowanego. Kiedy jesteś blisko, udawaj, że jesteś daleko. A kiedy jesteś daleko, spraw, by ludzie uwierzyli, że jesteś blisko”.
-Sun Tzu-
Sun Tzu – pochodzenie
Urodził się w Chinach, prawdopodobnie w 544 r.p.n.e. Był współczesnym słynnego filozofa Konfucjusza i żył w niespokojnym czasie, który charakteryzował się podziałami i walkami wewnętrznymi. Mimo to w jego czasach myśl filozoficzna była bardzo ceniona. Dlatego jego wielki traktat, który dał mu nieśmiertelność, jest dziełem dla myślicieli.
Zgodnie z tym, co ustalono, strateg urodził się w Ch’i i pochodził z rodziny arystokracji wojskowej. Najwyraźniej nauczył się sztuki wojny od swojego dziadka. Wtedy panowała dynastia Chou, ale w Chinach trwała ciągła walka między różnymi księstwami i nie było scentralizowanej władzy.
Uważa się, że Sun Tzu mieszkał na południu kraju w 517 roku. Osiadł w stanie Wu i pod dowództwem króla Hu Lu jako generała. Ten okres historii znany jest jako okres „Królestw Walczących” podczas tak zwanych „Wiosen i jesieni” Chin.
Żołnierz odnoszący sukcesy
Sun Tzu miał własną filozofię wojny i wkrótce zaczął ją z powodzeniem stosować. Stawił czoła znacznie potężniejszym armiom i wygrał dzięki swoim ogromnym umiejętnościom strategicznym.
Ten żołnierz pokazał, że zwycięstwa nie zależą od wielkości armii, ani od ilości dostępnych zasobów, ale od strategii.
Podejścia tego stratega opierają się na idei, że sztuka wojny jest sztuką oszustwa. Aby odnieść sukces, musisz zasadniczo poznać siebie i poznać wroga, w obu przypadkach dogłębnie. Wszystko sprowadza się do wiedzy o tym, co myśli przeciwnik i jak się zachowuje, aby wykorzystać to na swoją korzyść.
Jednym z interesujących aspektów dzieła Sun Tzu jest fakt, że w taki czy inny sposób jest on przeznaczony dla osób w niekorzystnej sytuacji. Z drugiej strony dąży do tego, aby każda walka powodowała jak najmniej obrażeń i strat.
Jak już wskazaliśmy, dla tego wojownika ideałem jest takie podejście do sytuacji, aby ostatecznie walka nie była konieczna.
Dziedzictwo Sun Tzu
Dzieło Sztuka wojny składa się z 13 rozdziałów i jest księgą aforyzmów. Początkowo zachowała się jako tajny tekst, do którego dostęp mieli tylko wielcy mężowie. W rzeczywistości oryginalna wersja tego traktatu została przypadkowo odkryta w 1972 r. podczas wykopalisk.
Została napisana na bambusowych deskach i nie była dokładnie taka sama jak wersja, która stała się popularna na całym świecie. Jednak odkąd znane były idee Sun Tzu wielcy przywódcy zaczęli je stosować. Najpierw w Chinach, a potem w Japonii. W 1772 roku książka została przetłumaczona na francuski, a dopiero w 1910 roku na angielski.
Odkąd ta praca stała się znana na Zachodzie została przyjęta przez różnych przywódców. Uważa się, że Napoleon go używał i że Wietnam wygrał wojnę ze Stanami Zjednoczonymi dzięki temu podręcznikowi.
Z biegiem czasu książka ta zyskała na znaczeniu nie tylko wśród wojska, ale także wśród polityków i biznesmenów. Niewiele wiadomo o Sun Tzú. Uważa się, że zmarł w 496 roku i żadne inne szczegóły dotyczące jego życia nie są znane.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Krause, D. G. (2006). El arte de la guerra para ejecutivos: el texto clásico de Sun Tzu adaptado al mundo de hoy. Edaf.