Terapia sztuką - 6 ćwiczeń dla dorosłych

Terapia sztuką - 6 ćwiczeń dla dorosłych
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2022

Terapia sztuką lub tzw. arteterapia zyskała w ostatnich latach ogromną popularność ponieważ stanowi ona doskonały sposób na choćby chwilowe wyjście ze świata cyfrowego. Większość ludzi żyje dziś w nieustannym kontakcie ze swoim telefonem i komputerem.

Spędzamy coraz więcej czasu przeglądając portale społecznościowe i wykonujemy cały szereg codziennych czynności za pomocą funkcji dostępnych na ekranach cyfrowych urządzeń. Dlatego właśnie kontakt z przedmiotami, które odbiegają od tego standardu staje się wartościowym stymulantem dla umysłu.

Terapia sztuką pomaga zrelaksować się i rozwinąć kreatywność. Oprócz tego ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Popularność zajęć z zakresu arteterapii rośnie z dnia na dzień ponieważ można je z łatwością zaadaptować do potrzeb każdej grupy wiekowej.

Są one często stosowane w pracy z dziećmi i młodzieżą, ale bardzo chętnie korzystają z nich również osoby dorosłe i seniorzy. Poniżej przedstawiamy sześć najpopularniejszych technik arteterapii dla dorosłych.

Terapia sztuką przez kolorowanie

Nie jest łatwo stworzyć coś nowego na pustej kartce. Jeśli twórcze zakamarki Twojego umysłu nie są aktywne, może się to wydawać zadaniem wręcz niemożliwym. Kiedy siadasz przed pustą stroną i nie masz żadnego pomysłu, możesz czuć zniechęcenie i frustrację. Dlatego też kolorowanie gotowych rysunków może być doskonałym pierwszym krokiem do uwolnienia wyobraźni.

Terapia sztuką za pomocą kolorowania to bardzo popularny sposób na zrelaksowanie się i uporządkowanie myśli. Z czasem zauważysz też, że uaktywni się twórcza część Twojego umysłu i zaczniesz generować nowe, kreatywny pomysły.

terapia sztuką kolorowanie kredkami

Kolorowanki dla dorosłych pomagają ludziom w każdym wieku poczuć się znowu jak dziecko. Dzięki kolorowaniu przypominamy sobie beztroskie chwile z dzieciństwa, kiedy to zabawa był najważniejszym elementem dnia. Przenosimy się w czasie, dzięki czemu możemy nabrać dystansu do otaczającej nas rzeczywistości i bieżących problemów.

Rysowanie lub kolorowanie nie rozwiąże oczywiście Twoich problemów. Zajęcia te pomogą Ci jednak obniżyć poziom stresu ponieważ choćby na chwilę odrywają Twój umysł i emocje od codziennych problemów.

Rysowanie w plenerze

Każdy z nas ma w sobie nieco artysty. Czasem jest nam tylko trudno znaleźć odpowiedni czas i miejsce na rozwijanie swojej twórczej strony. Warto jednak choćby raz na jakiś czas stworzyć wokół siebie przestrzeń do tworzenia i pozolic sobie puścić wodze fantazji.

Spróbuj usiąść gdzieś w plenerze i narysować coś na pustej kartce. Kontakt z naturą jest jednym z najlepszych sposobów na wyciszenie się, a właśnie przy takim stanie umysłu przychodzą nam do głowy najbardziej kreatywne pomysły. Znajdź spokojny zakątek i oddychaj głęboko, pozwalając myślom na swobodny przepływ. Narysuj coś, co pojawi się w Twojej wyobraźni lub jakąkolwiek rzecz, którą widzisz przed sobą. Nie ma żadnych ograniczeń!

Terapia sztuką za pomocą rysowania to jedna z najlepszych technik, z jakich możesz skorzystać, aby wyciszyć emocje. Wykorzystaj najbliższy słoneczny dzień, aby pójść do parku, w góry lub na plażę i tam porysować. Pamiętaj, żeby całkowicie dać się ponieść kiedy będziesz już tworzyć. Daj sobie zezwolenie na pełną kreatywność i uwolnij się od wszelkich ograniczeń.

Pisanie wierszy – terapia sztuką

Jeżeli czujesz, że Twoja wyobraźnia lepiej sobie radzi ze słowem niż z obrazami, spróbuj napisać wiersz. Weź kartkę i długopis i napisz coś o swoich uczuciach, myślach, emocjach lub marzeniach. Pozwól myślom i słowom płynąć. Nieważne, czy stworzysz coś, co będzie literackim dziełem, czy też zostanie na zawsze w Twojej szufladzie. Najważniejsze jest przelać myśli na papier i nie dźwigać ich w sercu.

Możesz też na przykład stworzyć tekst wykorzystując wycinki tekstów z gazet. Potnij je na pojedyncze frazy czy słowa i wrzuć je do pudełka, a potem wyciągaj jeden po drugim i układaj w jeden tekst. Przekonasz się, że Twoja kreatywność może zajść dużo dalej, niż się tego spodziewasz.

kaligrafia kobieca dłoń

Tworzenie czegoś na bazie swojego imienia

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się zapisywać dla zabawy własne imię na kartce, czy to podczas spotkania w pracy, rozmowy telefonicznej czy też w czasie lekcji. Najczęściej robimy to, kiedy się zamyślimy. Czasami też pisanie pomaga nam się skoncentrować na tym, co do nas mówi nauczyciel lub osoba na drugim końcu linii telefonicznej.

Napisz swoje imię na kartce papieru i zacznij tworzyć coś na jego bazie. Dodaj kolory, kształty, cienie itp. Wypróbuj wszystko, na co masz ochotę, żeby wyrazić siebie.

Malowanie ciała

Jeśli malowanie na płótnie czy rysowanie na papierze nie sprawia Ci satysfakcji, wypróbuj specjalne farby do malowania ciała. Pomyśl o tym, co chciałbyś umieścić na własnym ciele, jeśli mógłbyś coś sobie wytatuować na kilka godzin. To ćwiczenie pomaga zajrzeć wgłąb siebie i pokazać na zewnątrz to, co jest ukryte głęboko w Twojej duszy.

Oprócz stymulowania kreatywności, terapia sztuką poprzez malowanie ciała jest świetnym sposobem na nabranie dystansu do bieżących spraw. Malując własne lub cudze ciało uczymy się samoakceptacji, lepiej rozumiemy samych siebie i własne potrzeby.

Rysowanie na piasku – terapia sztuką

Dzieci uwielbiają zabawy w piaskownicy i na plaży. Robienie babek z piasku czy też budowanie zamków sprawia im ogromną frajdę. Dorośli również mogą wykorzystywać piasek do zabawy, na przykład do rysowania w nim różnych kształtów. Piasek pozwala nam doświadczać kontaktu ze środowiskiem i przywołuje miłe wspomnienia beztroskich chwil z dzieciństwa.

rysunek serce na piasku

Możesz w piasku rysować dowolne kształty albo zrobić w nim jakiś napis. Jest to bardzo łatwy i przyjemny sposób wyrażania siebie. Rysunki w piasku mają również to do siebie, że nie wymagają żadnych umiejętności, więc podczas ich tworzenia wyłącza się potrzeba stawiania sobie oczekiwań co do rezultatów czy krytykowania tego, co stworzyliśmy.

Jak widzisz, terapia sztuką może przybierać różne formy, ale zawsze jest to dobra zabawa i doskonały sposób na wyrażenie siebie. Te proste techniki pomogą Ci się odprężyć, połączyć z własnymi emocjami i rozwinąć swoją kreatywność. Pozwolą Ci też lepiej zrozumieć własne potrzeby, marzenia i obawy. A lepsze zrozumienie samego siebie to najlepsza droga do rozwoju osobistego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Slayton, S. C., D’Archer, J., & Kaplan, F. (2010). Outcome studies on the efficacy of art therapy: A review of findings. Art therapy27(3), 108-118.
  • Scope, A., Uttley, L., & Sutton, A. (2017). A qualitative systematic review of service user and service provider perspectives on the acceptability, relative benefits, and potential harms of art therapy for people with non‐psychotic mental health disorders. Psychology and Psychotherapy: Theory, Research and Practice90(1), 25-43.
  • Schouten, K. A., de Niet, G. J., Knipscheer, J. W., Kleber, R. J., & Hutschemaekers, G. J. (2015). The effectiveness of art therapy in the treatment of traumatized adults: a systematic review on art therapy and trauma. Trauma, violence, & abuse16(2), 220-228.
  • Snyder, B. A. (1997). Expressive art therapy techniques: Healing the soul through creativity. The Journal of Humanistic Education and Development36(2), 74-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.