Filozofia orientalna: działania, które szkodzą zdrowiu

Filozofia orientalna: działania, które szkodzą zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Praktycznie wszystkie medycyny świata są zgodne, że zdrowie i choroby są ściśle związane ze stylem życia. W szczególności ze sposobem odżywiania i zużywania energii. Podstawowe znaczenie ma też tutaj filozofia orientalna, która mówi o działaniach, które szkodzą zdrowiu.

Chociaż zazwyczaj mówimy o umyśle i ciele jako o dwóch odrębnych rzeczywistościach, wszyscy wiemy, że stanowią one jedną całość. To, co szkodzi umysłowi ma również wpływ na ciało, a to, co wpływa na ciało, również negatywnie wpływa na umysł. Dzisiaj podzielimy się tym, co ma do powiedzenia filozofia orientalna.

“Lekarz, który leczy, gdy pojawia się choroba, to przeciętny lekarz. Ten, który leczy po pojawieniu się pierwszych objawów, jest do przyjęcia. Ale ten, który leczy, zanim pojawi się choroba jest doskonały.”

-Nei-jing-

Styl życia zależy niemal całkowicie od naszego umysłu. Każdy z nas jest odpowiedzialny za zachowanie lub odrzucenie pewnych nawyków. Z kolei taki styl życia pomaga lub szkodzi naszemu organizmowi. Jest to wyraźny przykład związku między umysłem a ciałem. Według ludzi ze Wschodu istnieje pięć zachowań, które szkodzą zdrowiu. Są to decyzje, które mają negatywny wpływ na nasze ciało.

1. Jedzenie, które nie jest dostosowane do naszych potrzeb

Czasami mówimy o samopoznaniu i uważa się, że odnosi się ono wyłącznie do naszego świata wewnętrznego. Innymi słowy, samopoznanie oznacza umiejętność rozpoznawania naszych cech osobowości i przewidywania, jak się zachowamy. Zapominamy, że samopoznanie odnosi się również do ciała.

dzieci jedzące watę cukrową

Chociaż każde społeczeństwo ma pewne przeciętne nawyki żywieniowe oparte na produktach, które są najłatwiej dostępne, prawda jest taka, że jedzenie jest czymś bardzo osobistym. Każda osoba ma inne potrzeby żywieniowe. Czasami o tym zapominamy i przyzwyczajamy się do nawyków większości. To jedno z tych działań, które szkodzi zdrowiu.

2. Filozofia orientalna – zużywanie więcej energii, niż mamy

Ten punkt jest związany z poprzednim. Ilość i częstotliwość jedzenia są ściśle związane z naszym stylem życia. W szczególności z ilością energii, jaką zużywamy.

Filozofia orientalna twierdzi, że jednym z działań, które szkodzą zdrowiu, jest zużywanie większej ilości energii niż to, ile energii odzyskujemy przez odpoczynek. We współczesnym życiu widać to bardzo często przy pierwszym posiłku dnia. Zwykle rano mamy dużo więcej zajęć. Niestety wiele osób zaniedbuje przez to śniadanie. To ma negatywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł.

3. Spożywanie zbyt wielu gorzkich smaków

Gorzki to jeden z pięciu podstawowych smaków. Zasadniczo jest to smak nabyty, ponieważ jest najbardziej nieprzyjemny dla prawie wszystkich ludzi. Większość leków ma gorzki smak. Ludzie ze Wschodu uważają, że wszystko, co gorzkie prowadzi do szkodliwych uzależnień.

tygrys jedzący obraz

W medycynie orientalnej uważa się, że gorzkie pokarmy są stymulantami funkcji trawiennych, dlatego muszą być obecne w diecie. Jednak, gdy spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do pewnych problemów, takie jak nerwowość, lęk i problemy z nerkami.

4. Nieutrzymywanie właściwej temperatury

Filozofia orientalna uważa, że temperatura ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Odpowiednia temperatura ciała jest oznaką dobrego zdrowia. Są pokarmy, które chłodzą ciało i inne, które je ogrzewają. Ogólnie rzecz biorąc, surowa żywność przewodzi zimno, a przygotowana, ciepło.

Kiedy dana osoba jest nadmiernie nerwowa, ma tendencję do utrzymywania niskiej temperatury ciała. To z kolei prowadzi do uczucia osłabienia i większego niepokoju. Podobnie osoby agresywne zwykle mają wyższą temperaturę ciała. Obniżenie tej temperatury poprzez jedzenie pomoże im poczuć się spokojniej.

5. Przesadzanie z jedzeniem lub piciem – filozofia orientalna odradza

Jest to przeciwieństwo “wydawania większej ilości energii, niż ta, którą mamy”. Tutaj chodzi bardziej o “posiadanie więcej energii niż ta, którą potrzebujemy”. Jest to również jedno z działań, które szkodzą zdrowiu. Każdy nadmiar ma negatywny wpływ na ciało i umysł.

kobieta pijąca napój - filozofia orientalna a nawyki żywieniowe

Filozofia orientalna uważa, że gdy ktoś je lub pije w nadmiarze to znaczy, że nie otrzymał potrzebnych składników odżywczych. Dlatego uczucie głodu nie znika i ma uspokoić się dzięki większej ilości jedzenia. Rozwiązaniem jest wykrycie niedoboru składników odżywczych w diecie.

Podobnie jak Hipokrates, ojciec medycyny alopatycznej, mieszkańcy Orientu również uważają, że dobre zdrowie zależy głównie od sposobu żywienia. Świadomość tego pozwoli nam na zdrowsze i bardziej zrównoważone życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.