Nowe odmiany sztuki to nowe sposoby ludzkiej ekspresji. Jedną z ich cech jest to, że łączą w sobie inne dziedziny sztuki i często w pewien sposób korzystają z technologii.
Istnieją zupełnie nowe odmiany sztuki, które są reakcją na zmiany kulturowe, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Warto je poznać, ponieważ jako widzowie możemy ujrzeć w nich nowe formy ekspresji. A jako twórcy widzimy w nich nowe sposoby pobudzania kreatywności.
Sztuka jest jednym z tych zasobów, którymi dysponujemy, aby poznać, wyrazić i odnowić samych siebie. Istnieje wiele badań, które pokazują potencjał sztuki w zakresie dobrego samopoczucia. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy z nas wprowadził do swojego życia przestrzeń dla twórczości artystycznej.
W dziedzinie sztuki liczy się nie wynik, ale sam proces. Oczywistym jest, że nie każdy z nas może być wielkim artystą, ani nie tworzymy dzieł, które będą pokazywane w muzeach lub sprzedawane na masową skalę. Istotne jest to, że używamy tej praktyki jako przestrzeni do wyrażania samych siebie, zarówno w ramach sztuki klasycznej, jak i w świecie nowych technik.
“Sztuka powinna pocieszać zmartwionych i martwić spokojnych”.
-Banksy-
Sztuki klasyczne
Sztuki klasyczne to te, które zostały określone już w czasach starożytnych i które w niezmiennej formie towarzyszyły człowiekowi i społeczeństwom na przestrzeni wieków.
Prawie wszystkie z nich mają długą historię i istnieją praktycznie od czasu powstania człowieka. Początkowo były ściśle związane z magią, a dopiero później stały się oddzielnym bytem.
Sześć klasycznych sztuk to:
- Malowanie. Jest to być może pierwsza forma sztuki, która pojawiła się wśród ludzi. Zasadniczo polega na graficznym przedstawieniu rzeczywistości, za pomocą figur i/lub kolorów, na twardym podłożu.
- Rzeźba. Jest to również sztuka starożytna, która ma związek z formowaniem materiałów, aby tworzyć figury reprezentujące świat w sposób rzeczywisty lub abstrakcyjny.
- Muzyka. Pojawia się na wczesnym etapie historii, naśladując odgłosy natury. Na początku używana była jedynie do rytuałów. Powstaje przy wytwarzaniu zharmonizowanych dźwięków przy użyciu głosu lub innego instrumentu.
- Taniec. Również ma rytualne pochodzenie. W tym przypadku nośnikiem ekspresji jest samo ciało, które harmonizuje z rytmem muzyki. Początkowo teatr był częścią tańca, ale później stał się oddzielną sztuką.
- Architektura. To budowa budynków spełniających cel estetyczny. Jest to również jedna z najstarszych sztuk, ponieważ istnieją budynki rytualne sprzed kilku tysięcy lat.
- Literatura. Jest to rodzaj późniejszej sztuki, która najpierw zaczęła się jako narracja ustna, a następnie przeszła na formę pisaną.
Kino uważane jest za siódmą sztukę. Powstało dopiero w XX wieku i w taki czy inny sposób łączy wszystkie inne sztuki. Można powiedzieć, że jest pionierem nowych sztuk na świecie.
Nowe rodzaje sztuki
Życie w mieście, technologia i nowe sposoby odczuwania zmieniły świat sztuki. Niektóre z nowych odmian sztuki na świecie to:
- Fotografia. Fotografia jest jedną z nowych sztuk, która stała się najbardziej popularna. Jest to sztuka malowania światłem za pomocą urządzenia zwanego aparatem.
- Cyrk. Talenty prezentowane w cyrku i nowe sposoby ich prezentacji sprawiły, że jest on sztuką samą w sobie. Należy do sztuk scenicznych i łączy teatr, muzykę i taniec.
- Gastronomia. Gotowanie to czynność, która może być niezwykle złożona. Jest to także forma indywidualnej i społecznej ekspresji, dlatego jest uważana za jedną z nowych sztuk.
- Komiksy. Łączą w sobie malarstwo, literaturę i kino oferując nowy sposób ekspresji, który rozpoczął się wraz z rozwojem druku. Istnieje pewien podgatunek, który ostatnio zyskuje dużą popularność: powieść graficzna.
- Nowe sztuki plastyczne. W ramach nowej sztuki istnieje kilka form ekspresji, które są częścią sztuk plastycznych. Sztuka cyfrowa, graffiti, new media art, multimedia, sztuka interaktywna i elektroniczna, a także interwencje w przestrzeni publicznej uważa się za postęp w dziedzinie malarstwa i rzeźby.
Nowe odmiany sztuki pojawiły się jako odpowiedź na zmiany w sposobie postrzegania, odczuwania i wyrażania świata. Chociaż nie mają tak głęboko zakorzenionych tradycji, jak sztuki klasyczne to są równie ważne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Shiner, L. (2004). La invención del arte. Una historia cultural.(EH Julibert, Trad.) Barcelona: Paidós.