Test potrzeby domknięcia: czy tolerujesz niepewność?

Potrzeba domknięcia poznawczego odnosi się do pilnej potrzeby natychmiastowego uzyskania odpowiedzi i jasności oraz utrzymania ich z czasem. Pośpiech poznawczy, który możemy zidentyfikować jako stałą cechę u każdej osoby.
Test potrzeby domknięcia: czy tolerujesz niepewność?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeśli chcesz wiedzieć, jakiego typu osobą jesteś, możesz znaleźć odpowiedź wykonując test potrzeby domknięcia, który prezentujemy w naszym artykule.

Przez całe życie wszyscy musimy zmagać się z niepewnością. Ciągle przeżywamy nieprzewidywalne zdarzenia lub okoliczności, w których doświadczenie niewiele nam pomaga. Jednak nie wszyscy reagujemy tak samo na tak zwaną mgłę informacyjną.

Niektórzy czują się bardziej komfortowo w tej otchłani poznawczej, podczas gdy inni muszą jak najszybciej dostrzec horyzont. Właśnie te różnice w podejściu mierzy test potrzeby domknięcia.

Jeśli przeanalizujemy ludzi w naszym otoczeniu, możemy znaleźć takich, którym trudno jest podjąć zdecydowane decyzje, przewidzieć coś lub wydać opinię. Z drugiej strony znajdziemy osoby preferujące porządek i rutynę oraz sposób myślenia, który wydaje się stanowczy.

Czym jest potrzeba domknięcia poznawczego?

Ta koncepcja odnosi się do potrzeby szukania i otrzymania ostatecznej odpowiedzi na dany problem lub w kontekście jakiegoś wydarzenia. To jednocześnie niechęć do pomyłek, niepewności lub dwuznaczności.

Chociaż okoliczności zewnętrzne mogą wpływać na naszą odpowiedź, wszyscy mamy predyspozycje do umiejscowienia się gdzieś na tej linii w stosunkowo stabilny sposób.

Niepewność

Potrzeba domknięcia poznawczego powstaje na gruncie z dwóch różnych tendencji:

  • Tendencja pilności: odnosi się do potrzeby uzyskania natychmiastowej odpowiedzi na niepewną sytuację. Na przykład: „kiedy nam powiedzą, czy przeszliśmy rozmowę o pracę?” Zatem osoby, które wykazują wyraźną tendencję pilności, zwykle podejmują decyzje szybko i mogą doświadczyć wielkiej udręki przy braku konkretnych danych.
  • Tendencja trwałości: określa silne pragnienie utrzymania i utrwalenia osiągniętego domknięcia poznawczego. To potrzeba, aby zdobyta wiedza pozostała stabilna i pewna, której towarzyszy unikanie jakichkolwiek nowych informacji, które mogłyby podważyć tę stabilność.

Test potrzeby domknięcia

Test potrzeby domknięcia to narzędzie, które pozwala zmierzyć, gdzie każda osoba znajduje się na linii tych tendencji. Pomimo faktu, że początkowy test zawierał 42 elementy, dziś prezentujemy wersję zredukowaną.

Składa się z 14 stwierdzeń, na które musisz odpowiedzieć, przypisując wynik od 1 (całkowicie się nie zgadzam) do 6 (całkowicie się zgadzam) w zależności od tego, co najbardziej reprezentuje twoje podejście.

14 stwierdzeń, które składają się na test potrzeby domknięcia

  • W przypadku niepewności wolę podjąć natychmiastową decyzję, cokolwiek by to nie było.
  • W obliczu kilku potencjalnie możliwych alternatyw, decyduję się szybko i bez wahania na jedną z nich.
  • Wolę zdecydować się na pierwsze dostępne rozwiązanie, zamiast szczegółowo rozważać, jaką decyzję powinienem podjąć.
  • Czuję się bardzo nieswojo, gdy rzeczy wokół mnie nie są na swoim miejscu.
  • Generalnie unikam uczestniczenia w dyskusjach na niejednoznaczne i kontrowersyjne tematy.
  • Kiedy muszę zmierzyć się z jakimś problemem, nie myślę o nim zbyt wiele i bez wahania podejmuję decyzję.
  • Kiedy muszę rozwiązać problem, generalnie nie tracę czasu na rozważanie różnych punktów widzenia na ten temat.
  • Wolę przebywać z ludźmi, którzy mają takie same pomysły, sposób myślenia i upodobania jak ja.
  • Zasadniczo nie szukam alternatywnych rozwiązań problemów, dla których mam już dostępne rozwiązanie.
  • Czuję się nieswojo, gdy nie jestem w stanie szybko zareagować na napotkany problem.
  • Każde rozwiązanie problemu jest lepsze niż pozostawanie w stanie niepewności.
    Wolę zajęcia, w których zawsze jest jasne, co robić i jak to robić.
  • Po znalezieniu rozwiązania problemu uważam za stratę czasu zastanawianie się nad innymi możliwymi rozwiązaniami.
  • Wolę rzeczy, do których jestem przyzwyczajony, niż rzeczy, których nie znam i których nie mogę przewidzieć.

Interpretacja

Aby uzyskać wynik końcowy, wystarczy dodać wyniki (od 1 do 6), jakie uzyskałeś w każdym z elementów. Zatem test domknięcia poznawczego daje końcowy wynik oscylujący między 0 a 84. Interpretacja jest prosta: im wyższy wynik tym większa potrzeba domknięcia poznawczego.

Kobieta pełna niepewności

Nasza potrzeba domknięcia poznawczego wpływa na nas podczas tworzenia hipotez i alternatywnych rozwiązań dla pojawiających się sytuacji. Prowadzi nas również do mniej lub bardziej empatycznego, tolerancyjnego i elastycznego formułowania osądu lub opinii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Horcajo, J., Díaz, D., Gandarillas, B., & Briñol, P. (2011). Adaptación al castellano del Test de Necesidad de Cierre Cognitivo. Psicothema23(4), 864-870.
  • Luis, J., Cervone, N., Biglieri, J., & Quattrocchi, P. Propiedades psicométricas del Test revisado de Necesidad de cierre cognitivo (TR-NCC) en una muestra de estudiantes de la Universidad de Buenos Aires.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.