Literatura i poezja - czy mogą nam pomóc pokonać depresję?

Literatura i poezja - czy mogą nam pomóc pokonać depresję?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dla Greków biblioteki były miejscami, które uzdrawiały duszę. Literatura i poezja są narzędziami terapeutycznymi, które mogą pomóc nam przezwyciężyć depresję, ponieważ książka jest czymś więcej niż schronieniem. Połączenie liter i światów prowokujących do myślenia jest kanałem zdolnym do przebudzenia umysłu i umożliwienia nam porównania, odkrycia, a nawet narodzenia się na nowo, silniej niż kiedykolwiek.

Jednak najpierw coś wyjaśnijmy. Literatura i poezja nie sprawią, że osoba sama przezwycięży depresję. Warunek ten, jak już wiesz, wymaga wielodyscyplinarnego skupienia. Znalezienie odpowiedniego rodzaju terapii, poradnictwa i leków oraz przestrzeganie zdrowej diety i stylu życia może pomóc pacjentom, którzy zmagają się z tym zaburzeniem.

„Wszędzie szukałem pokoju, jednak nie znalazłem go w zakamarkach i księgach”.

-Thomas à Kempis-

Starożytni Grecy mieli rację: książki są narzędziami uzdrawiającymi. Podczas I wojny światowej brytyjskie szpitale również odkryły zalety literatury. Wielu żołnierzy, którzy skarżyli się na zaburzenia związane z traumą, znalazło najbardziej pocieszającą pomoc, gdy lekarze i pielęgniarki udostępnili im książki.

Literatura i poezja mogą być cennymi czynnikami, które przywrócą nasz umysł do formy. Są sprzymierzeńcami zmian. Książki są jak miejsca, które pomagają nam się uleczyć i znaleźć spokój, gdy nasz przygnębiony umysł podąża drogą chaosu. Są tabletkami pokojowymi i środkami poprawiającymi samopoczucie.

kobieta czytająca książkę przy oknie

Literatura i poezja: czy naprawdę mogą pomóc nam przezwyciężyć depresję?

Matt Haig to brytyjski pisarz, który stał się sławny dzięki książce “Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu“. W tej książce opowiada jak to było cierpieć na depresję przez kilka lat. Daleko od bycia poradnikiem, autor chciał rzucić nieco światła na bardzo specyficzny aspekt. Każda osoba musi być w stanie znaleźć własną strategię, swój własny ważny powód, aby uciec od ciemności – motywator do narodzin na nowo i klucz do zamknięcia drzwi depresji.

Jego strategia polegała na czytaniu książek. Dokładniej, książek z kategorii fantasy. Haig doszedł do tego samego wniosku, co wielu psychologów i psychiatrów, chociaż ci ostatni wychodzą poza to. Poza książkami fantasy, także poezja jest wyjątkowym narzędziem dla wielu pacjentów cierpiących na tę chorobę psychiczną.

Książki fantasy zmieniają Twoją perspektywę

Czytanie książek fantasy sprawia, że ​​czujemy się bardziej ludzcy. Ludzie cierpiący na depresję są więźniami przestrzeni, w której nie zawsze kontrolują swoje myśli. W tym miejscu wszystko co czują jest szkodliwe, negatywne i autodestrukcyjne.

  • Czytanie książek fantasy pociąga za sobą zmianę naszej perspektywy, po to abyśmy posiadali empatię dla niektórych postaci.
  • Mózg się relaksuje. Podzielony umysł odnajduje spokój, łącząc się z opowieścią, szczegółami i konkretnymi emocjami.
  • Jednocześnie, te historie, których doświadczają bohaterowie są pełne zmian, a to właśnie zmiany są dokładnie tym, czego potrzebują ludzie z depresją.

Dlatego książka fantasy oferuje możliwość refleksji z innego punktu widzenia. Oferuje również możliwość stania się optymistą i podążania za naszymi celami, marzeniami i pragnieniami.

drzewo wyrastające z książki

„Jeśli książka, którą czytamy nie budzi nas jak uderzenie w czaszkę, to po co w ogóle ją czytać? Aby to uczyniło nas szczęśliwymi, jak to ująłeś? Dobry Boże, bylibyśmy równie szczęśliwi, gdybyśmy w ogóle nie mieli książek; książki, które nas uszczęśliwiają, moglibyśmy, w mgnieniu oka, napisać sami”.

-Franz Kafka-

Poezja opisująca złożoność życia

Mówi się, że pierwszy wiersz ma ponad 4.300 lat. To oda do Inanny, starożytnej bogini, autorstwa Enheduanny, akadyjskiej poetki. Dlaczego ten styl literacki zaczął istnieć? Jakie były intencje ludzi, którzy bawili się słowami, rymami, wierszami i pięknymi kompozycjami?

Zgodnie z publikacją Instytutu Maxa Plancka ds. sstetyki empirycznej, poezja pozwala nam dzielić się naszymi emocjamiW trudnych chwilach, których często doświadczamy, potrzebujemy języka zdolnego poradzić sobie z tymi trudnościami, przekształcając je w coś prostego, bawiąc się nimi i rzucając im wyzwanie. Poezja pomaga nam pozbyć się ciężaru z naszych piersi.

Kobieta czyta

Literatura i poezja jako sposób na ponowne narodziny

Chociaż ludzie mówią, że literatura i poezja są naszymi schronieniami, to w rzeczywistości są to nasze drogi wyjścia. Są to specyficzne okna, z których możemy patrzeć na świat. Są drzwiami, które pomagają nam wyjść silniejszymi po drugiej stronie.

Kiedy czytasz, rekonstruujesz samego siebie. Odkrywasz inne możliwości i organizujesz swoje pomysły, dodajesz nowe i niszczysz stare. Po zakończeniu powieści lub czytaniu wiersza coś się w nas zmienia. Coś nas uzdrawia i budzi nas, aby spojrzeć na siebie i świat inaczej, w mądrzejszy i zdrowszy sposób.

Dlatego nie lekceważmy potęgi literatury i poezji, jeśli chodzi o pomoc w przezwyciężeniu depresji. Mogą być one świetnymi sojusznikami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.