Taniec w podeszłym wieku i płynące z niego korzyści

Jedną z najbardziej godnych uwagi zalet, jakie oferuje taniec dla osób w podeszłym wieku jest jego zdolność do zmniejszenia uczucia depresji, izolacji i samotności.
Taniec w podeszłym wieku i płynące z niego korzyści
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Taniec oferuje naprawdę mnóstwo cennych zalet dla osób w wieku starszym oraz podeszłym. Z fizycznego punktu widzenia poprawia on mobilność i równowagę. W efekcie tego Twoje stawy nie są już aż tak sztywne, zyskują nieco więcej elastyczności i mobilności.

Ale taniec zapewnia także sporo korzyści związanej ze sferą emocjonalną. A to dlatego, że jest on źródłem radości, pewności siebie i motywacji. To właśnie ta forma aktywności fizycznej i towarzyskiej pomaga wielu starszym ludziom doskonale sobie radzić w morzu pełnym negatywnych emocji.

Poeta Charles Baudelaire powiedział swego czasu, że jednym ze sposobów lepszego poznania muzyki jest prezentowanie jej poprzez taniec. To jest coś, o czym każdy, kto kiedykolwiek w życiu tańczył, wie doskonale. Ale niektórzy ludzie nigdy nie próbują tańczyć w swoim życiu. Nawet wtedy, gdy już osiągną wiek 60 lub 70 lat.

A przecież taniec może być zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym źródłem przebudzenia dla niektórych ludzi. Zwłaszcza tych w podeszłym wieku. Ważne jest przy tym to, aby nigdy nie zapominać o tym, jak ważne jest znalezienie źródeł motywacji w późniejszym okresie swojego życia. Jak zapewne wiesz, tego typu rzeczy mogą naprawdę zwiększyć oczekiwaną długość życia dla danej osoby.

Taniec jest świetną formą aktywności fizycznej nie tylko dla młodych ludzi!

Nasz wizerunek osób starszych bardzo się zmienił w ostatnich latach. Teraz wielu z nas potrafi wyobrazić sobie ich jako naprawdę w pełni aktywnych ludzi, którzy nadal chcą poznawać świat, próbować nowych rzeczy i rozwijać się jako ludzie.

Taniec to niesamowity sposób na poprawę zdrowia fizycznego, a także świetny pretekst do przebywania w środowisku pełnym innych osób o podobnych zainteresowaniach i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Jedną z najbardziej godnych uwagi zalet, jakie oferuje taniec dla osób w podeszłym wieku jest jego zdolność do zmniejszenia uczucia depresji, izolacji i samotności.

Każdy taniec, który wykonujesz, należy tylko do Ciebie. To część Twojej kolekcji. Kiedy pomyślisz o tym w ten sposób, będziesz chciał uczynić swoją następną rundę na parkiecie najlepszą ze wszystkich, jaką kiedykolwiek zrobiłeś!
-Torron-Lee Dewar-

Jakie korzyści może zapewnić taniec osobom w podeszłym wieku?

Nikt nie może przestać się starzeć. Ale to nie znaczy, że musi to być ciągły stan polegający na podążaniu równią pochyłą w dół. Każdy z nas będzie musiał zmierzyć się z tym etapem naszego życia w różny sposób. Oczywiście będzie on w pełni uzależniony od naszego sposobu myślenia, dostępnych zasobów i możliwości, codziennych nawyków oraz stanu zdrowia.

Starsi ludzie na parkiecie

Zapobieganie problemom zanim się one jeszcze pojawią to kluczowa rzecz, o której należy zawsze pamiętać. Wypracowanie sobie konkretnych, realizowanych codziennie strategii walki ze starzeniem się może zapewnić Ci naprawdę doskonałą jakość życia na tym późniejszym etapie. Rzeczy takie jak zdrowa dieta i sieć wsparcia społecznego zapewnią Ci osiągnięcie szczęśliwej i zdrowej starości.

Jeśli na przykład znana Ci osoba w podeszłym wieku nigdy wcześniej nie miała do czynienia z czymś takim, jak taniec, to naprawdę warto zachęcić ją do wypróbowania tej formy aktywności fizycznej i społecznej. Poniżej przedstawiamy niektóre z potencjalnych korzyści, jakie może zapewnić takiej osobie taniec:

Taniec poprawia jakość życia osób cierpiących na chorobę Parkinsona

Wyniki badania przeprowadzonego przez Wydział Medycyny (oryg. School of Medicine) na Uniwersytecie w Waszyngtonie (oryg. University of Washington)wykazały niezbicie, że taniec zapewnia naprawdę ogromne korzyści dla osób zmagających się z chorobą Parkinsona.

Naukowcy uważają, że ta forma aktywności ruchowej może okazać się bardzo pomocna w następujących kwestiach:

Grupa tancerzy
  • Taniec może ograniczyć ryzyko upadku z racji poprawy poczucia równowagi.
  • Poprawa mobilności, rytmu, szybkości i elastyczności.
  • Wzmacnianie i trenowanie mięśni całego ciała.
  • Stymulowanie procesów poznawczych, takich jak uwaga i pamięć.
  • Poprawa samooceny.
  • Zmniejszanie niekorzystnych objawów związanych z depresją.

Lekarze Amanda Haboush i Mark Floyd z Uniwersytetu Stanu Nevada (oryg. University of Nevada) przeprowadzili gruntowne badania w kilku domach spokojnej starości, w których dostępne były programy obejmujące także taniec.

Wielu mieszkańców z zaburzeniami nastroju wykazało poprawę swojego stanu psychicznego i emocjonalnego już po dwóch tygodniach korzystania z tych programów zajęć. Czuli się oni mniej przygnębieni. Rzadziej także uskarżali się na różnego rodzaju problemy ze stresem, niepokojem i bezsennością.

Jak powiedzieliśmy już nieco wcześniej, zapobieganie wszelkim negatywnym skutkom jest ważną częścią złagodzenia nieuchronnego procesu starzenia się. Świetnym sposobem na znalezienie nowych źródeł energii na starość jest na przykład udanie się do centrum tańca.

Trudno zaprzeczyć wszystkim korzyściom płynącym z tej formy aktywności ruchowej. Należą do nich między innymi nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, walka z poczuciem samotności i zapobieganie takim sytuacjom jak apatia i brak motywacji do działania.

Ciało w ruchu sprawia, że ​​mózg jest szczęśliwy

Ciało będące w ruchu wyostrza zmysły i łączy Cię ze sobą samym i otaczającym Cię światem. Taniec do ulubionej przez Ciebie muzyki rozjaśnia Twój mózg i daje Ci dodatkowe zastrzyki serotoniny i endorfiny. A obie te substancję są powszechnie określane jako „hormony szczęścia”.

Sprawiają one także, że się śmiejesz, czy też zwracasz uwagę na różne drobne przyjemności w dniu codziennym. A także zapominasz o swoich dolegliwościach fizycznych i nadajesz znaczenie otaczającemu Cię światu.

Starsza para w tańcu

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Saint Louis wykazało, że dwie sesje taneczne w tygodniu przez dwa miesiące pozwoliły osobom starszym zmniejszyć ilość przyjmowanych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zgłaszały one także zredukowanie objawów bólowych stawów i ogólnie artrozy. Na dodatek stały się one bardziej zwinne i sprawniejsze fizycznie.

Naukowcy twierdzą również, że taniec jest dobry dla naszego mózgu, ponieważ łączy w sobie ćwiczenia aerobowe i aktywność nerwową. Zmusza to nas do podejmowania szybkich decyzji, które wzmacniają sieci neuronowe i, co ważniejsze, pomagają tworzyć nowe połączenia w mózgu i układzie nerwowym.

Korzyści z tańca w podeszłym wieku wyraźnie mają naukowe poparcie. Są także bardziej niż oczywiste zarówno dla tych, którzy robili to przez całe życie, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą wspaniałą formą aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kattenstroth, J-C., Kalisch, T., Holt, S., Tegenthoff, M., Dinse, H. R. (2013). Six months of dance intervention enhances postural, sensorimotor, and cognitive performance in elderly without affecting cardio-respiratory functions. Frontiers in Aging Neuroscience. Recuperado de: http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnagi.2013.00005/full.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.