» Związki » Seks

Seksualność seniorów: poznaj pięć najważniejszych mitów na jej temat!

Seksualność seniorów

Wielu ludzi uważa seksualność seniorów za temat tabu. Społeczeństwo nie mówi o tym ze wstydu, strachu czy po prostu niewiedzy. Chwalimy wieczną młodość, łączymy z nią seksualność i myślimy, że jest przeznaczona wyłącznie dla młodych ludzi.

Starzenie się nie oznacza nagłej utraty zainteresowania seksem. Zwykle, jeśli ludzie są w dobrym zdrowiu, pozostają aktywni seksualnie przez całe życie. Dlatego też po raz kolejny, założenie jest takie, że dobry stan zdrowia jest kluczem do pełnego korzystania z seksualności.

Istnieje wiele stereotypów, uprzedzeń i marginalizacji dotyczących pojęcia takiego, jak seksualność seniorów. To powoduje, że starsi ludzie przestają o tym mówić, a nawet w końcu przestają uprawiać seks.

Seksualność seniorów – co musisz wiedzieć na ten temat?

Aby cieszyć się zdrową seksualnością w podeszłym wieku ważne jest, aby wiedzieć jak ciało zmienia się z upływem czasu. W ten sposób dowiemy się, jak to na nas wpływa. Zrozumienie tych zmian oznacza stworzenie perspektywy, w której utrata fizycznych zdolności nie ogranicza dobrego samopoczucia.

W tym sensie bycie świadomym fizycznych zmian związanych z wiekiem i bycie świadomym ich istnienia jest niezbędne, aby stawić czoło mitom otaczającym temat “większej” przyjemności. Te mity prowadzą do odrzucenia seksualności.

Seksualność seniorów, a rzeczywistość.

Specjaliści są zgodni, że najważniejszym narządem seksualności jest mózg. Wszelkie obawy lub brak bezpieczeństwa mogą stać się największą przeszkodą w utrzymywaniu intymnych relacji. Głównym lękiem u mężczyzn jest zwykle impotencja, brak erekcji lub problemy z jej utrzymaniem . Tymczasem obawy kobiet odnoszą się do ich wyglądu fizycznego, tak jak to, że nie są wystarczająco seksowne i zmysłowe. To prawda, że ​​wiek powoduje nieubłagane zmiany, ale właśnie dlatego musimy je zaakceptować.

Najnowsze badania gerontologiczne wskazują na znaczenie zmiany naszych fałszywych przekonań na temat seksualności. Oto pięć najbardziej rozpowszechnionych mitów jakie istnieją, jeśli chodzi o seksualność seniorów.

Mężczyźni mają większe potrzeby seksualne niż kobiety

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat seksualności seniorów ma związek z przekonaniem, że mężczyźni mają większe potrzeby seksualne niż kobiety. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają potrzeby seksualne, niezależnie od wieku.

Starzenie się i seks, z wyjątkiem ekstremalnych przypadków patologicznych, są dobrymi towarzyszami. Nie chodzi o to, by starać się o takie samo życie seksualne jak w młodości. Zamiast tego chodzi o to, by podjąć wysiłek, polepszyć więź pary i się nią cieszyć.

Seksualność jest dla młodych ludzi

To nie prawda, że ​​ludzie stopniowo tracą zainteresowanie seksem. Aktywność seksualna zwykle pozostaje stabilna i satysfakcjonująca. Czynniki takie jak zdrowie fizyczne i psychiczne mogą z czasem wpływać na wydajność seksualną, ale prawie nigdy jej nie określają.

Aktywność seksualna u osób starszych jest szkodliwa

Rzeczywistość jest taka, że ​​seksualność seniorów jest zupełnie inna: aktywność seksualna pomaga obojgu poczuć się lepiej. Jest cudowna ze względu na jej zdrowie psychiczne i fizyczne. Poczucie własnej wartości i szczęścia zwiększa ich samoocenę, a także ich emocjonalne połączenie ze sobą.

Istnieją korzyści związane z przyjemnością, takie jak uczucie szczęścia, eliminowanie bólu oraz regulowanie bezsenności i depresji. Starsi ludzie mogą również korzystać z bardziej aktywnego układu odpornościowego, jak również z polepszonych relacji międzyludzkich.

Seniorzy nie potrzebują partnerów

Miłość nie ma wieku, ale to normalne, że zmienia się przez lata. W młodości może być bardziej namiętna, z czasem może stać się bardziej dojrzała i spokojna.

Para seniorów

Starsi ludzie mogą nadawać wyższe priorytety innym rzeczom, takim jak dobre towarzystwo. Para tworzy związek emocjonalny, dzieląc się tym współudziałem, który prowadzi do poczucia zaufania i pożądania.

Impulsy seksualne zanikają wraz z wiekiem

Starzenie się nie prowadzi do śmierci pożądania lub zaprzestania aktywności seksualnej. To prawda, że ​​ciało się zmienia, a reakcje seksualne zwalniają. Jednak przyjemność jest taka sama, jeśli wytwarzany jest właściwy bodziec.

Seks jest świetny w każdym wieku, a dobre życie seksualne zapewnia poczucie własnej wartości i przyjemność. Mając to na uwadze, w większości przypadków nie ma powodu, aby rezygnować z tak wspaniałego źródła dobrego samopoczucia. Niestety, nadal jest to temat tabu w naszym społeczeństwie.

“Komfortowa starość to nagroda za dobrze spędzoną młodość”.

Maurice Chevalier

Scroll to Top