Aktywne starzenie się: kluczowa część dobrego samopoczucia

Osiągnięcie starości może być trudnym procesem ze względu na wszystko, co się z nim wiąże. Tutaj powiemy Ci, jak poprawić jakość życia osób starszych poprzez aktywne starzenie się.
Aktywne starzenie się: kluczowa część dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Nie jest łatwo o tym myśleć, ale czas mija tak samo dla każdego z nas wszystkich. W pewnym momencie swojego życia dotrzesz do tego jego etapu, którego nikt, kto jeszcze do niego nie dotarł, nie zrozumie. Mówimy o czymś takim, jak starość. Tak, starzenie się to proces nieubłagany i czeka każdego z nas.

Myśląc o już tym teraz, jedno pytanie przychodzi mi do głowy: czy aby na pewno starzenie się będzie takie samo dla nas wszystkich?

Rzeczywistość jest taka, że jednak nie. Tak naprawdę w trakcie tej ostatniej części życia każdy z nas jest wciąż wyjątkowy pod jakimiś względami. Dlatego też tak ważne jest wskazanie różnic dzielących starzenie się aktywne od pasywnego.

Różnice te wykraczają daleko poza problemy czysto fizyczne. Możesz je również zobaczyć na przykład w emocjach, które są najbardziej widoczne u ludzi. Faktem jest, że poziom aktywności, którą dana osoba utrzymuje w swoim życiu, ma duży wpływ na wszystkie warunki związane z jej stanem zdrowia. Nie tylko fizycznego, ale również i psychicznego.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu będziesz mógł dowiedzieć się, dlaczego aktywne starzenie się jest tak ważne dla Twojego dobrego samopoczucia!

“Kiedy ktoś mi mówi, że jestem za stary, by coś zrobić, staram się to coś zrobić od razu.”
-Pablo Picasso-

Starzenie się to nie wszystko. Twój stan psychiczny ma zasadniczy wpływ na długość twojego życia i jakość życia

W ciągu ostatnich kilku stuleci osiągnęliśmy ogromny postęp w zakresie zdrowia i higieny osobistej. Wiemy o wiele więcej na temat chorób i sposobów ich leczenia. Ludzie popierają bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia. Wszystko to ma wyraźny skutek – coraz więcej ludzi żyje dłużej i dłużej.

Ale to nie tylko nasze fizyczne samopoczucie ma na to wpływ. Równie, a może nawet i bardziej istotne jest nasze także nasze samopoczucie psychiczne. Chociaż ludzie tradycyjnie postrzegali nasz stan psychiczny jako czynnik drugorzędny, stawiając zdrowie fizyczne na pierwszym miejscu, to pogląd ten zaczyna się stopniowo zmieniać we właściwą stronę.

I zmienia się tak bardzo i tak szybko, że staje się powoli się kluczowym czynnikiem w obecnych badaniach nad procesami takimi, jak starzenie się.

Dwoje starszych ludzi

“Wszyscy chcemy dotrzeć w dobrym zdrowiu do etapu naszej starości. I wszyscy zgodnie zaprzeczamy temu, że już to zrobiliśmy.”
Francisco de Quevedo y Villegas

Na przykład niektóre badania obejmujące starzenie się wykazały, że Twoje zdolności poznawcze, Twoja ocena dobrego samopoczucia, poczucie użyteczności i uczestniczenie w codziennych zajęciach, są najlepszymi wskaźnikami pozwalającymi mieć nadzieję na długie życie. Ale co to wszystko tak naprawdę oznacza?

Krótko mówiąc, wyniki badań naukowych wskazują, że aktywnie starzenie się ma o wiele większe znacznie dla jakości naszego życia, niż cokolwiek innego.

Na czym polega aktywne starzenie się?

Aktywne starzenie się oznacza, że osoby starsze biorą udział w różnego rodzaju działaniach i aktywnościach społecznych. A także wciąż poszukują nowych wyzwań i mają nowe doświadczenia, które poprawią ich uczenie się i będą dla nich przyjemne.

Obejmuje to również indywidualny rozwój, samorealizację i dobre samopoczucie w miarę upływu czasu. Oznacza to także, że celem tych wszystkich procesów jest pomyślne, aktywne i komfortowe starzenie się ludzi. Chodzi o to, aby ich “dolegliwości” były jak najmniejszą przeszkodą dla zapewnienia im dobrego samopoczucia.

Aby to uzyskać, musisz pamiętać jednak o wieku danej osoby, jej fizycznym i psychicznym zdrowiu, sprawności poznawczej, kompetencjach społecznych, osobistej samokontroli i ogólnej satysfakcji z życia.

Osoby w podeszłym wieku mogą osiągnąć dobry poziom wszystkich tych elementów, pracując nad trzema podstawowymi obszarami: unikaniem chorób i wszelkiego rodzaju upośledzeń, ruchowych lub mentalnych, utrzymywaniem wysokiego poziomu funkcjonowania poznawczego i fizycznego oraz budowaniem zaangażowania w życie, kiedy starzenie się przejdzie już w wiek podeszły.

“Piękna starość jest zazwyczaj nagrodą za piękne życie”.
-Pitagoras-

Jakie korzyści zapewnia nam aktywne starzenie się?

Twój sposób działania, myślenia i odczuwania ma wpływ na Twoje zdrowie, uczestnictwo w życiu społecznym i bezpieczeństwo po osiągnięciu starości. Oznacza to, że odgrywa także ono ogromną rolę w tym, czy aktywnie się starzejesz. Twój styl życia będzie miał duży wpływ na Twoje samopoczucie.

Na przykład to, jak często wykonujesz różnego rodzaju zadania i łamigłówki umysłowe, jest jednym z czynników, które mogą utrzymać Twój mózg w zdrowiu i ułatwić starzenie się. Dlatego też warto skupiać się na takich rodzajach aktywności jak krzyżówki, sudoku lub granie w szachy. W ten sposób można uniknąć pogorszenia funkcji poznawczych związanej z demencją.

Ale oprócz ćwiczenia pamięci, uwagi i skupienia, są jeszcze inne rzeczy warte przemyślenia.

Twarz starca

Inną ważną rzeczą, jeśli chodzi o aktywne starzenie się jest to, że człowiek czuje się dzięki niemu tak kompetentny i sprawny w swoim codziennym życiu, jak to tylko możliwe. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy osoba mimo podeszłego wieku czuje się zdolna do kontrolowania swojego życia lub warunków swojego zdrowia.

To jej bardzo pomoże jeśli chodzi o zwiększenie jej poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia.

I na koniec warto wspomnieć także o tym, że naukowcy odkryli, że zdolność do odzyskania zdrowia z powodu jego utraty wywołanej chorobą zależy w pewnym stopniu od tego, jak osoba radzi sobie ze stresującymi sytuacjami. Oznacza to, że unikanie sytuacji wywołujących stres nie pomoże w ogóle na poprawieniu tej zdolności.

Ale jeśli spróbujesz skonfrontować się ze swoim stresem w aktywny sposób, będziesz miał więcej szans na dłuższe i bardziej komfortowe życie…

Pamiętaj zatem, że aktywne starzenie się to klucz do sukcesu. Zacznij więc pracować nad sobą już teraz!

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Lotte Meijer, Cristiny Gottardi i Neilla Kumara, zostały zamieszczone za zgodą ich autorów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.