Przyjemność: wynalazek diabła czy dar bogów?

Przyjemność: wynalazek diabła czy dar bogów?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przyjemność, natychmiastowa nagroda, wynalazek diabła, uniwersalny wynalazek. Centrum biologicznego wszechświata składa się z przyjemności, nagrody i unikania bólu. Jest to idea występująca w najgłębszej części wszystkich żywych istot na naszej planecie. Idea ta była obecna na początku życia.

To diabelska idea, ponieważ każda żywa istota rodzi się z dążeniem do wszystkiego co wywołuje radość, wdzięczność i dobre samopoczucie. Przykładami tego są: jedzenie, picie, seks, sen i unikanie gorąca i zimna.

Przyjemność jest nagrodą tych udanych zachowań. Jesteśmy zaprogramowani aby jej szukać i unikać cierpienia. W ludzkości radość, pragnienie i natychmiastowa lub przyszła satysfakcja dotyczą wszystkiego.

obraz szczęśliwe osoby

Początki przyjemności

Przyjemność jest uczuciem, którego wszyscy szukamy. Chcemy zabrać ją na świadomy poziom i ją tam zatrzymać. Dla wielu idea przyjemności mogła narodzić się z pogryzionego jabłka w raju. Jednak wydaje się, że nie zaczyna się ona od pokusy. Gdyby tak było, narodziłaby się z ciemności i niepewności.

Wszystkie żywe istoty obracają się wokół swojego przetrwania. Oznacza to jedzenie, picie i rozmnażanie. Te zachowania są zgodne z ideą nagrody i rozkoszy.

Dla wielu idea przyjemności mogła zacząć się od tego trującego jabłka, którym Ewa skusiła Adama.

Żadna żywa istota, jakkolwiek prymitywna, nie je bez uczucia głodu, ani nie pije bez uczucia pragnienia. To nie jest satysfakcjonujące ani przyjemne. Robią to tylko wtedy, gdy są głodni lub spragnieni. Tylko w ten sposób nabywanie przyjemności poprzedza te zachowania. To samo dzieje się z aktywnością seksualną.

Przyjemność jest ideą wpojoną w organizmie każdej żywej istoty. Po pierwsze, jest zaprogramowana w komórkach. Później w wielo-komórkowej istocie bez mózgu. Wreszcie, w mózgu ludzi.

Co lub kto miał świetny pomysł jakim jest przyjemność? Kto wymyślił ten genialny stan? Nikt nie wie tego na pewno. W każdym razie wydaje się oczywiste, że świat biologiczny, nasz jedyny prawdziwy świat obracał się wokół tej głównej idei.

ogród przyjemności

Przyjemność leży w naszym mózgu

Mózg jest jak skrzynia, która z zazdrością strzeże świętych kodów, które prowadzą nas do robienia rzeczy w celu uzyskania przyjemności i nagród. Są niepisanymi kodami, ucieleśnionymi w połączeniach neuronalnych, sygnałach elektrycznych i neuroprzekaźnikach.

Dlaczego szczur nie powstrzymuje się od pociągnięcia dźwigni, aby elektrycznie stymulować części mózgu? Czy są obszary mózgu, które moglibyśmy sztucznie stymulować by wytwarzać przyjemność? Odpowiedź na te pytania brzmi: tak. Głośne tak. Zwierzę pociąga za dźwignię, aby stymulować mózg impulsami elektrycznymi, ponieważ aktywują one obwody mózgowe dotyczące przyjemności.

Mózg jest jak skrzynia, która zazdrośnie strzeże świętych kodów, które prowadzą nas do robienia rzeczy w celu uzyskania przyjemności i nagród.

To nie musi być taki “eksperymentalny” przykład. Dobry posiłek lub orgazm również stymuluje te obwody mózgowe. Co zaskakujące, nagroda uzyskana ze sztucznego elektrycznego bodźca nie zaspokaja mózgu. Zwierzę uporczywie kontynuuje ciągnięcie za dźwignię, aby otrzymać swoją nagrodę: przyjemność. Co się dzieje? Czy moglibyśmy nazwać przyjemność uzyskaną z tych sztucznych bodźców “czystą przyjemnością”?

Przyjemność służy potrzebom organizmu

Wydaje się, że organizm wykorzystuje przyjemność jako środek wymiany. Zgodnie ze środkami, mózg aktywuje pewne zachowania a nie inne. Wyobraź sobie, że zwierzę musi wybierać pomiędzy dwiema lub trzema potrzebami. W obliczu tego konfliktu zwierzę prawdopodobnie najpierw wybierze cokolwiek co da mu więcej przyjemności.

Zaskakujące jest to, że zwykle pokrywa się to z tym co jest najbardziej niezbędne (biologicznie rzecz biorąc) dla organizmu. Dlatego mówi się, że przyjemność służy potrzebom organizmu.

ateny obraz

Przyjemności, które wywołują piękno

W ludziach rozwija się wiele innych rodzajów przyjemności. Te przyjemności przywołują to, co nazywamy pięknem. Piękno może rozpocząć się od słowa. Są mówcy i pisarze, którzy wywołują uczucie dobrego samopoczucia i przyjemności.

Ale my także znajdujemy piękno gdy kontemplujemy obraz, oglądamy piękną rzeźbę lub obserwujemy niesamowite dzieło architektury. My także spotykamy to uczucie gdy słyszymy piękną symfonię. A istnieje o wiele więcej przykładów!

Niszcząca przyjemność narkotyków

Ludzie mogą czerpać przyjemność z brania narkotyków. Ten rodzaj przyjemności stanowi ostateczne wyzwanie dla granic ludzkiej natury. Dlaczego uzależnienie rozwinęło się z tego rodzaju przyjemności, jeśli jest tak niszczycielskie? Chociaż wydaje się to głupie…. dlaczego uzależnienie od heroiny rozwija się, ale jedzenie jabłek nie jest uzależniające, jeśli oba są satysfakcjonujące?

Odpowiedź na te pytania zaczyna się od tego stwierdzenia: podstawowe obwody mózgowe nagrody i przyjemności są niespecyficzne. Oznacza to, że zarówno naturalne bodźce czuciowe jak i wszystkie te sztuczne, które mają zdolność oddziaływania z receptorami chemicznymi w neuronach, mogą je aktywować.

To wyjaśniałoby, dlaczego nienaturalne substancje chemiczne (substancje egzogenne) mogą sztucznie aktywować obwody przyjemności. I nie tylko w ludzkim mózgu ale w każdym innym zwierzęciu z mózgiem. Jednak może to być jak dwustronny miecz. Głowa i ogon radości.

Co myślisz? Czy poszukiwanie przyjemności jest dla nas korzystne lub szkodliwe? Ludzie mają mieszane opinie na ten temat. Może odpowiedź jest twierdząca w obu przypadkach. W każdym razie nie ma jednej prawdy. Jest to cudowna rzecz jeśli chodzi o umysł!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.