Perskie przysłowia o miłości - mądrość i filozofia

Perskie przysłowia o miłości - mądrość i filozofia

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Niektóre perskie przysłowia o miłości liczą nawet tysiąc lat. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że kultura perska wywodzi się z wielu różnych kultur. Każda z tych kultur oferowała własną mądrość, a ich połączenie tworzyło wspaniałe i interesujące społeczeństwo.

Chociaż perskie przysłowia o miłości są częścią kultury popularnej, mają niezaprzeczalny filozoficzny charakter. Imperium perskie rozkwitało tak spektakularnie, jak upadło, a to z pewnością pozwoliło na głęboką refleksję.

Jednak, jeśli interesują Cię perskie przysłowia o miłości, nie znajdziesz ich wiele. Kultura ta skupiała się bardziej na tematach egzystencjalnych. Mają jednak piękne afirmacje na temat tej złożonej emocji. Oto pięć z nich.

“To, co jesz, zgnije. To, co dajesz, stanie się różą “.

-Perskie przysłowie-

Perskie przysłowia o miłości

Jedno z najbardziej znanych perskich przysłów o miłości mówi: “Pragnienie serca nie zostanie ugaszone kroplą wody”. Oznacza to, że gdy ktoś pragnie kochać i być kochanym, potrzebuje czegoś więcej niż małego gestu uczucia lub przelotnego romansu.

Ludzie, którym brak miłości, zwykle stają się obsesyjni. Czują się tak puści, że przesadzają z własnymi uczuciami. Samotne i “spragnione” serce potrzebuje więcej niż kropli wody. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie wypić zbyt dużo wody.

Serce-reprezentujące perskie przysłowia o miłości

Przywódca na każdym statku

Kolejne perskie przysłowie ostrzega nas przed czymś, co często dzieje się w związkach. Czasami, starając się być demokratyczni, obie osoby próbują sterować statkiem. To jednak może być pomyłka.

Przysłowie mówi: “Dwóch kapitanów zatopi statek”. Oznacza to, że jeśli w tym samym czasie działają dwaj przywódcy, sprawy mogą skończyć się katastrofą. Zamiast próbować dzielić ster, powinieneś robić to na zmianę z partnerem. Posiadanie dwóch osób o różnych pomysłach próbujących zdefiniować trasę w tym samym czasie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego staraj się dzielić władze w różnych dziedzinach lub dzielić czas przywództwa na równo.

Pamięć i nadzieja

To piękne perskie przysłowie mówi: “Nie pozwól, aby Twoje wspomnienia ważyły ​​więcej niż Twoje nadzieje”. Przeszłość jest często bardzo obecna w miłości, na dobre i na złe. Czasami nie udaje nam się zapomnieć o starych kochankach. Trzymamy się błędów i nie możemy pozwolić naszemu bólowi odejść.

Mądrzejszy wybór w miłości i życiu nie tkwi w przeszłości. Niech wszystko płynie własnym rytmem, nie trzymaj się kurczowo sytuacji lub emocji. Niech życie pójdzie swoją drogą. Jeśli chcesz iść do przodu, nie przywiązuj się do momentu, który już minął.

Ręka wyrzucająca liście.

Miłość i dobroć

Słowo “dobroć” ma swoje korzenie w słowie “miłość”. Być uprzejmym to zasługiwać na miłość. Używamy tego przymiotnika do opisania osoby, która jest miła, otwarta i szanuje innych. To reprezentuje istotę dobroci.

Jedno z perskich przysłów mówi: “Ze słodkim językiem i dobrocią, możesz przeciągać słonia za włosy”. Innymi słowy, dobre maniery są silniejsze niż agresywność czy grubiaństwo. Jest to coś, o czym powinien pamiętać każdy, kto kocha.

Ostryga z perłą

Rzadkość pereł

Wszyscy przeżywamy chwile w naszym życiu, kiedy wydaje się, że wszystko kwitnie, w tym miłość. Mamy również etapy w naszym życiu, które są wręcz przeciwne. Nic nie rośnie, nic nie kwitnie. Czasami te chwile powodują, że tracimy nadzieję i zmieniamy sposób postrzegania świata.

Jedno z perskich przysłów o miłości mówi o tym, jak ważne jest, aby tak się nie stało. Mówi: “Jeśli zanurkujesz w morzu i nie znajdujesz pereł, nie wyciągaj wniosku, że nie ma żadnych pereł w morzu”. Jeśli szukasz pereł, czasami nie znajdziesz ich po prostu dlatego, że szukasz w złym miejscu.

Wszystkie te piękne perskie przysłowia o miłości przypominają nam, że miłość jest bardzo złożonym uczuciem. W zależności od tego, jak do niego podejdziesz, może przynieść Ci szczęście lub cierpienie. Masz zdolność odkrywania, w jaki sposób najlepiej doświadczać miłości, pielęgnować ją i przekształcać ją w pozytywną siłę w Twoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jaberi, S., Ho-Abdullah, I., & Vengadasamy, R. (2016). Mystical love metaphors: A cognitive analysis of Sohrab Sepehri’s poetry. GEMA Online Journal of Language Studies.
  • Baskın, S. (2015). The love moaning of a poet: the vocabulary of the letters written by Ahmed Arif to Leyla Erbil<p>Bir şairin aşk iniltileri: Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e mektupların söz varlığı. International Journal of Human Sciences. https://doi.org/10.14687/ijhs.v12i2.3249

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.