Obawa o wynik a dysfunkcje seksualne

Obawa o wynik a dysfunkcje seksualne
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Istnieje wiele czynników psychologicznych, które mogą powstrzymać kogoś przed uprawianiem normalnej aktywności seksualnej. Ale dzisiaj skupimy się na tym, dokąd może zaprowadzić obawa o wynik. Mówiąc bardziej potocznie, obawa o wynik pojawia się wtedy, gdy za bardzo martwisz się, jak dobry jesteś w sprawach seksualnych.

Obawa o wynik jest taka sama jak każdy inny lęk, z którym się zmagasz ze względu na Twoje oczekiwania związane z konkretnym kontekstem. Na przykład wyobraź sobie ucznia, który jest w drodze na egzamin ustny. Ma wysokie oczekiwania, chce zaskoczyć egzaminatorów i uzyskać najlepszą możliwą ocenę. Jeśli chce to zrobić, musi być doskonały. Ale to wywiera tak duży nacisk na jego wydajność, że kończy się niepowodzeniem. Jednak gdyby tak się nie starał, prawdopodobnie uzyskałby pożądane rezultaty.

Jeśli chodzi o problemy seksualne, obawa o wynik może całkowicie uniemożliwić komuś czerpanie przyjemności z aktywności seksualnych. Istnieje również wiele dodatkowych problemów, które mu towarzyszą. Należą do nich niższa samoocena, a nawet zła komunikacja z partnerem. To wszystko prowadzi do dysfunkcji seksualnych.

Czym jest lęk lub obawa?

Lęk jest powszechnym doświadczeniem, które jest również częścią ludzkiej natury. To rodzaj systemu alarmowego, który ostrzega nas przed zagrożeniami. Jest to emocja, która pociąga za sobą zmiany w organizmie i zachowaniu, wraz z ogólnym uczuciem dyskomfortu. Zasadniczo lęk ma dla nas kilka zalet na poziomie adaptacyjnym. Oto niektóre z nich:

  • Może pomóc Ci skupić uwagę na potencjalnym zagrożeniu.
  • Przygotowuje organizm do stawienia czoła temu zagrożeniu: walki lub ucieczki.
  • Dzięki niemu możesz zapamiętać bodźce i zdarzenia towarzyszące lękowi, który odczuwałeś.
  • To pozwala formować uwarunkowane reakcje na ten strach.
  • Pozwala także modyfikować niektóre z Twoich struktur poznawczych.
Zmartwiona para w łóżku

Dysfunkcje seksualne

Dysfunkcje seksualne obejmują takie objawy, jak opóźniony wytrysk, zaburzenia erekcji, kobiece zaburzenia orgazmu, zaburzenie podniecenia seksualnego u kobiet, zaburzenie bólu narządów płciowych i miednicy, a także zaburzenie hipoaktywnego pożądania seksualnego i przedwczesny wytrysk.

Jak widać, dysfunkcja seksualna obejmuje szeroki zakres różnych problemów. Najważniejsze, że łączy je bardzo istotna zmiana w czyjejś zdolności reagowania seksualnego lub odczuwania przyjemności seksualnej.

Obawa o wynik a dysfunkcje seksualne

Najlepszym przykładem obawy o wynik w przypadku seksu są zaburzenia erekcji. Pochodzi ona z tego, co Abraham i Porto nazywali “czynnikami wywołującymi lęk”. Są to:

  • Strach przed porażką. Obejmuje to obawę, że nie będą wystarczająco dobrze radzić sobie ze swoim partnerem.
  • Obowiązek osiągnięcia wyników. To jest potrzeba konsekwentnej, długotrwałej erekcji i szybkiego powrotu do zdrowia.
  • Nadmierny altruizm. Ma to związek z nadmierną dbałością o satysfakcję partnera i niezadowalającą koncentracją na przyjemności seksualnej.
  • Samoobserwacja. Wymaga to spojrzenia na swojego penisa, aby zobaczyć, jak reaguje, co niektórzy eksperci nazywają “rolą widza”.

Gdy mężczyzna ma problemy z zaburzeniami erekcji, pierwsze problemy z utrzymaniem satysfakcjonującej aktywności seksualnej będą prawdopodobnie przypadkowe. Dopiero po tych chwilach zaczyna się martwić o swoje wyniki, co jest przyczyną problemu.

Obawy w jego głowie mogą dotyczyć takich rzeczy jak: “Co, jeśli nie mogę utrzymać wzwodu?” Lub “Co, jeśli nie sprawiam przyjemności mojej partnerce?” Lub “Co się stanie, jeśli nie będę w stanie dokonać penetracji?”. Te obawy prowadzą następnie do produkcji hormonów stresu, takich jak kortyzol.

Obawa o wynik.

Martwienie się powoduje dysfunkcje

Hormony stresu generowane przez zmartwienia są całkowicie niekompatybilne z tymi, które wchodzą w grę z reakcją seksualną. W ten sposób utkniesz w błędnym kole. W przypadku mężczyzny odczuwa on coraz większą presję, by osiągnąć erekcję podczas seksu i zadowalanie drugiej osoby. Ale jeśli to jest cel, jest skazany na niepowodzenie.

Przewidywanie następnego spotkania seksualnego wywoła u niego taki sam niepokój i będzie przypominać mu o wszystkich jego wcześniejszych niepowodzeniach. Dodatkowo, to przewidywanie często zabija jego pragnienie i sprawia, że ​​unika on wszelkiej aktywności seksualnej. Oznacza to, że uniknie nawet fizycznego uczucia, które jego zdaniem może prowadzić do seksualnego spotkania.

Druga osoba może czuć się mniej kochana, niepożądana, nieatrakcyjna, sfrustrowana… Nie rozumie, że unikanie seksu całkowicie pomaga tej osobie uniknąć kolejnego upokorzenia. Pomaga jej poczuć większą kontrolę i czuć się mniej winnym za swoje “niepowodzenia“. Ale to nie jest rozwiązanie.

Obawa o wynik z dysfunkcjami seksualnymi może być leczona. Psychologowie kliniczni wymyślili mnóstwo skutecznych technik radzenia sobie z tym. Jeśli jest to coś, z czym walczysz, możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty psychologa. Pomoże Ci rozwiązać problem i poprawi relacje seksualne z partnerem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.