Poczucie własnej skuteczności - potęga uczucia bycia zdolnym

Poczucie własnej skuteczności - potęga uczucia bycia zdolnym
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy czujesz, że jesteś w stanie osiągnąć wszystkie cele, jakie sobie wyznaczyłeś? Może postanowiłeś założyć własną firmę lub nauczyć się nowego języka. Oczywiście, możesz mieć wątpliwości. Jeśli doświadczasz się tego, może to wskazywać na niskie lub słabe poczucie własnej skuteczności.

Jeżeli zgadzasz się z tym, jest mało prawdopodobne, że zdobędziesz to, czego naprawdę chcesz. Doskonałym przykładem opisującym czym jest poczucie własnej skuteczności było przemówienie Obamy podczas jego kampanii prezydenckiej.

Chodzi o jego słynny slogan “Yes, we can!” Jest to pozytywna i motywująca wiadomość. Ujmując to nieco inaczej, daje to nam do zrozumienia, że osiągnięcie swoich celów jest możliwe, bez względu na to, jak ogromne i niemożliwe mogą się wydawać.

Wszystko, co musimy zrobić, to właśnie uwierzyć, że możemy to zrobić. Oznacza to, że powinniśmy zaufać swoim umiejętnościom i pamiętać, że jesteśmy w stanie skutecznie sprostać wyzwaniom.

“Zaufanie do siebie nie gwarantuje sukcesu, ale jego brak to gwarancja porażki.”

Albert Bandura

Psycholog Albert Bandura okazał ogromne zainteresowanie tą koncepcją. Opracował teorię, w której stwierdził, że w każdej osobie istnieją pewne zmienne, które wpływają na jej zachowanie.

Te zmienne tworzą między innymi nasze poczucie własnej skuteczności. Jedna z nich to właśnie stopień, w jakim podmiot wierzy we własne umiejętności i że postawiony cel jest osiągalny.

Jednak jednej wiary jest za mało, aby poczuć swoją ważność lub zdolność. Z tego powodu przedstawimy Ci trzy ważne aspekty, które mogą pomóc w zwiększeniu poczucia własnej skuteczności.

Poświęcając każdemu z nich wystarczająco dużo czasu, możesz osiągnąć to, co postanowiłeś zrobić.

Poczucie własnej skuteczności – bądź realistą

To niemożliwe, aby wszystko w naszym życiu było doskonałe czy choćby dobre. Jest też wiele rzeczy, nad którymi należy ciężko pracować. Nie oznacza to jednak, że ​​w większości przypadków nie jesteśmy w stanie osiągnąć swoich celów.

To sugeruje, że powinniśmy odkryć, nad czym należy popracować. Możemy zainwestować swój czas w rozwijanie nowych umiejętności, które mogą pomóc nam w osiągnięciu postawionych celów.

Aby to zrobić, musimy obiektywnie spojrzeć na siebie. Musimy dowiedzieć się, co stoi między nami a naszym celem. Co z tego, co robimy działa na naszą korzyść? Czy istnieje coś, co działa przeciwko nam, na czym możemy się skupić?

Ważne jest, aby się nie poddawać. Najpierw musimy wszystko przeanalizować, zrobić plan i zastanowić się nad nim. Większość naszych marzeń możemy osiągnąć jedynie z wysiłkiem i entuzjazmem.

Człowiek z chmurą zamiast głowy

Z drugiej strony musimy, należy ocenić i upewnić się, że postawione cele są faktycznie osiągalne. Jak tylko upewnimy się, że jest to możliwe, musimy przypomnieć sobie, że każde wartościowe osiągnięcie wymaga czasu.

Nie zdobędziemy doświadczenia w dziedzinach, do których nie możemy ośmielić się wejść. Jednak gdy spojrzymy wstecz, zdamy sobie sprawę, jak daleko zaszliśmy.

Powoli, ale pewnie

Kruche poczucie własnej skuteczności pochodzi z pośpiechu i ucieka przed nami w impulsywnej próbie osiągnięcia tego, czego pragniemy. Doświadczenia mają być nabywane w perspektywie długoterminowej, a nie krótkoterminowej.

Brak cierpliwości i pośpiech doprowadzą nas bezpośrednio do porażki. Ludzie szukają natychmiastowej satysfakcji, aby mieć wszystko, czego chcą dokładnie wtedy, kiedy tego chcą. Rzadko kiedy ktokolwiek jest gotów czekać miesiącami lub latami na to.

Sukces opiera się na wytrwałości. Zniesienie wszelkich trudnych chwil dostarcza znacznie lepsze uczucia niż każda nagła zmiana. Dzięki wytrwałości możemy się rozwijać i zwiększać poczucie własnej skuteczności. A przecież bez tego prawie nie da się osiągnąć własne cele.

Jeżeli zbyt szybko wystartujemy do przodu, możemy skończyć z powrotem w punkcie wyjściowym.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy częścią grupy wspinaczkowej. Jeśli spieszymy się, aby dostać się na szczyt, wcale nie poświęcamy czasu na zastanowienie się nad tym, w jaki sposób to zrobić. Możemy spaść, gdyż nie mamy planu.

Kobieta na leśnej drodze - poczucie własnej skuteczności

Nasze nerwy mogą wycisnąć z nas to, co najlepsze, jeżeli nie będziemy szli tak szybko, jak chcemy. Jednak, ludzie wciąż wolą dotrzeć do celu jak najszybciej. I dlatego w pewnym momencie blokują samych siebie i pojawią się wątpliwości.

Zmuszają one nas do zastanowienia się, czy w ogóle kiedykolwiek osiągniemy swój cel. Nie zwracaliśmy należącej uwagi na nasze poczucie własnej skuteczności. Dlatego zniknęło, kawałek po kawałku.

Gdybyśmy przeanalizowali gdzie należy umieszczać nasze ręce i stopy, jak należy chwytać występy, krok po kroku byśmy się nauczyli co działa, a co nie działa. Choć nasza wspinaczka potrwa trochę dłużej, będziemy jednak mieć pewność, że prędzej czy później dotrzemy do samego szczytu.

W ten sposób uczymy się i rozwijamy. Zaczynamy także wierzyć w samych siebie i nasz postęp. Nadal możemy upaść, lecz wstaniemy i spróbujemy ponownie bez wahania. Nasze poczucie własnej skuteczności wyrośnie jak na drożdżach.

Nasza ścieżka daje nam wskazówki

Droga, którą podążamy, zapewnia nam wskazówki, które mogą być pomocne w sterowaniu. Musimy po prostu uwolnić się od sztywności i stać się otwarci na nowe alternatywy. Dzięki temu będziemy mogli działać, nawet gdy napotkamy przeszkody na swojej drodze.

Jeśli skupimy się na przeszkodach i marnowaniu czasu, próbując usunąć je ze ścieżki, nigdy nie zobaczymy, co nas czeka u kresu podróży.

Akceptacja, że ​​po drodze z pewnością będziemy musieli zmierzyć się z wyzwaniami jest rzeczą, o której musimy pamiętać. Ten strach przed porażką nie może stać się tym, co powstrzyma nas przed posuwaniem się naprzód.

Musimy ciągle się ulepszać. Należy też niekiedy zatrzymywać się, by się rozejrzeć, gdyż sprawy nie zawsze idą zgodnie z planem. Czy naprawdę wierzę, że mogę to zrobić? Być może mój wewnętrzny głos tylko bawi się ze mną i działa przeciwko mnie za pomocą wątpliwości?

Wysokie poczucie własnej skuteczności jest konieczne, jeśli pragniemy być elastyczni w dostosowywaniu się do różnych okoliczności. Pozwala nam zmienić nasz kurs, gdy zaczyna on prowadzić nas w niewłaściwym kierunku.

Poczucie własnej skuteczności pozwala nam również dostrzec, co dzieje się przed nami i pokazuje, na jakim poziomie musi być nasza pewność siebie.

“Mimo iż prądy i woda się zmieniają, rzeka pozostaje w tym samym stanie. Nie daj się ponieść okolicznościom. To Twoja szansa na rozwój. “

Beon Quantum


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.