Co znaczy “poznać lepiej samego siebie“? Jeśli pójdziesz na terapię, będą chwile, kiedy Twój psycholog zada Ci pytania, które zmuszą Cię do spojrzenia w głąb siebie. To samo dzieje się, gdy jesteś z przyjaciółmi, a rozmowa staje się “bardziej głęboka” lub gdy czytasz książkę. Prawie każda chwila może sprawić, że pomyślisz o sobie, jeśli tylko zechcesz.
Niektóre pytania sprawiają, że czujesz się niekomfortowo, ponieważ poruszają jakiś znaczący aspekt, którego jeszcze nie odkryłeś. Oznacza to, że nie będziesz wiedział, jak odpowiedzieć. W poniższym artykule podamy 7 pytań, które pomogą Ci poznać lepiej samego siebie. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie to są pytania!
Co lubisz w sobie najbardziej? A co najmniej?
Te pytania mogą pomóc Ci zrozumieć sposób w jaki sam siebie postrzegasz. Innymi słowy, pomogą Ci określić swój poziom poczucia własnej wartości.
Jeśli zadasz sobie te dwa pytania, dowiesz się, co myślisz o sobie samym. Jeśli nie wiesz, jak zareagować lub nie możesz się na nic zdecydować, być może musisz opracować jakąś strategię lub technikę, aby poprawić swoją samoocenę. Gdy to zrobisz, poczujesz się naprawdę lepiej. Będziesz mieć więcej energii i zyskasz stabilność emocjonalną.
Jakie cztery przymiotniki najlepiej Cię opisują?
To jest jedno z pytań, aby poznać lepiej samego siebie, jakie ktoś może Ci zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To może mieć wielkie znaczenie. W ten sposób dowie się jak postrzegasz siebie, w zależności od tego w jakiej kolejności udzielisz odpowiedzi. Większość zazwyczaj mówi takie rzeczy jak “odpowiedzialny i poważny” lub “ciężko pracujący, wytrzymały i zaangażowany”.
Nasza sugestia jest taka, żebyś poszukał bardziej oryginalnej odpowiedzi. Wybierz coś, co wyróżnia Twoje mocne strony, coś, co cenisz i co sprawia, że jesteś inny. Na przykład, jeśli mówisz, że jesteś ostrożny, to pokazuje, że jesteś rozsądny. Jeśli lubisz zastanawiać się nad rzeczami i znajdować rozwiązania, powiedz, że jesteś dobrym analitykiem i umiesz rozwiązywać problemy. Jeżeli chcesz pomagać innym, powiedz, że jesteś chętny do współpracy, empatyczny lub przekonujący.
Jeśli chcesz odpowiedzieć we właściwy sposób, musisz połączyć się z samym sobą. Jeśli naprawdę chcesz poznać siebie, nie możesz po prostu powiedzieć pierwszej rzeczy, która przychodzi Ci na myśl. Zatrzymaj się, zastanów i zidentyfikuj przymiotniki, które najlepiej Cię opisują.
Czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym?
Jest to prawdopodobnie jedno z najlepszych pytań, które możesz zadać, aby poznać lepiej samego siebie. Jeśli twoja odpowiedź brzmi “nic, jestem już szczęśliwy“, to gratuluję! Oznacza to, że traktujesz szczęście jako stan umysłu. Oczywiście nie jest tak, że skaczesz z radości 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale wiesz, jak skupić się na swojej wrodzonej wartości – a właśnie o to w tym wszystkim chodzi.
Jesteś wdzięczny, wiesz, jak skupić się na swoich priorytetach i cenisz rzeczy, które są dla ciebie naprawdę ważne. Nie walczysz z teraźniejszością ani nie żyjesz w przeszłości. Wiesz, że musisz cieszyć się każdą chwilą.
Z drugiej strony, jeśli masz długą listę rzeczy, których potrzebujesz, by poczuć się szczęśliwym, prawdopodobnie powinieneś trochę się nad sobą zastanowić. Czy naprawdę ważne jest posiadanie kolejnych kwalifikacji, większego domu, lepszego telefonu lub modnego samochodu?
Materialne rzeczy i role, które odgrywasz w życiu, nie są tak ważne jak Twoja wewnętrzna istota. Prawdziwe szczęście jest wewnątrz, nie na zewnątrz. Nigdy o tym nie zapominaj.
Gdybyś mógł cofnąć czas, czy coś byś zmienił?
Prawdopodobnie każdy z nas żałuje czegoś, co zrobił, lub pragnie, aby pewne rzeczy potoczyły się inaczej. To nieuniknione. Niektórzy ludzie zapominają szybciej niż inni i wiedzą, że lepiej jest pozbyć się tego rodzaju stresu. Uważamy, że powinieneś spojrzeć wstecz na doświadczenia, które Cię zraniły i porozmawiać o nich. Wyrzucenie z siebie bólu i cierpienia pomoże Ci wszystko przezwyciężyć.
Jeśli czujesz się sparaliżowany tym, że nie zrobiłeś czegoś w przeszłości, nigdy nie jest za późno, by to naprawić. Fortuna sprzyja odważnym: zagubienie się w swoich wspomnieniach lub żalach nigdy nie jest dobrym pomysłem. Najzdrowsze jest zaakceptowanie ich, wzięcie na siebie odpowiedzialności i pozwolenie im odejść. Ale jeśli uważasz, że nie masz nad tym kontroli, możesz uzyskać pomoc od psychologa.
Poznać lepiej samego siebie. Co najbardziej Cię denerwuje?
Czy radzisz sobie z różnymi problemami? Czy zwykle czujesz się bardziej zirytowany sobą niż inni ludzie? Jak zachowujesz się, gdy jesteś zły? Wszystkie te pytania są bardzo przydatne, aby lepiej poznać siebie i poprawić relacje z innymi.
Jeśli wiesz, jak możesz zareagować na pewne rzeczy, możesz przekazać to osobom z Twojego otoczenia i ułatwić sobie współpracę. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że Twój sposób wyrażania gniewu jest zbyt agresywny, możesz spróbować wyrazić to słownie. Powiedzieć, że nie masz zamiaru nikogo skrzywdzić, tylko próbujesz przekonać ich do zrozumienia Twojego rozumowania.
Chodzi o to, aby dowiedzieć się, jakie rzeczy lub sytuacje zazwyczaj Cię niepokoją. W ten sposób możesz zacząć korzystać z osobistej strategii we właściwym momencie.
Co powiedzieliby Twoi przyjaciele, gdybyśmy zadali im te pytania?
To pytanie ma wiele wspólnego z umożliwieniem tego, by inni mogli poznać Cię lepiej. Czy jesteś pełen rezerwy? Czy Twoi najbliżsi przyjaciele wiedzą, jakie są Twoje marzenia, co lubisz i czego nie lubisz? Jakie są twoje ambicje? Czy tak naprawdę Cię znają? Odpowiedzi, jakich udzielą, mogą Cię zaskoczyć.
Jeśli trzymasz się zbytnio na dystans i nigdy nie pokazujesz innym, jaki naprawdę jesteś, powinieneś zastanowić się nad jedną rzeczą. Jeśli twój związek z nimi jest prawdziwą przyjaźnią, poczują wobec Ciebie szczerą troskę. Będą chcieli Cię zrozumieć, nie osądzać i będą umieli słuchać. Twoje problemy staną się ich problemami: pomogą Ci. Więc staraj się otworzyć odrobinę na innych, a poczujesz wsparcie.
Czy zbliżasz się do swoich celów?
To jedno z najprzydatniejszych pytań, które możesz wykorzystać do lepszego poznania siebie. Zdecyduj się na ostatnią refleksję. Czy podążasz małymi krokami w kierunku swoich celów, czy też po prostu pozwalasz sobie płynąć z prądem?
Niestety, nie możesz kontrolować tego, czy wygrasz na loterii, czy nie. To, co możesz zrobić, to wybrać własną ścieżkę i to, kim chcesz być. Jesteś panem własnego życia, a Twoje decyzje determinują Twoją przyszłość.
Nie pozwól, aby ktokolwiek inny podejmował decyzje za Ciebie i nie dopuść, by rutyna przejęła nad Tobą kontrolę. Nie bój się poważnych pytań, ponieważ odpowiedzi na nie prowadzą do większych, ważniejszych ścieżek zgodnych z Twoją wewnętrzna istotą. Zadaj sobie te pytania, aby poznać lepiej samego siebie!
Kiedy odpowiesz na nie, zrozumiesz, że masz większą władzę nad tym, co się z tobą dzieje, niż myślałeś do tej pory. Ale może być też odwrotnie. Być może nadszedł czas, abyś zdał sobie sprawę, że szczęście i przypadek odgrywają dużą rolę w tym, jak wygląda Twoje życie. Niezależnie od wszystkiego, pamiętaj, że dorastanie oznacza zmiany i rozwój. Ruszaj śmiało przed siebie!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gertler, B. (2010). Self-knowledge. Self-Knowledge. https://doi.org/10.4324/9780203835678
- Neisser, U. (1988). Five Kinds of Self-knowledge. Philosophical Psychology. https://doi.org/10.1080/09515088808572924
- Higgins, E. T. (1996). The “Self Digest”: Self-Knowledge Serving Self-Regulatory Functions. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.71.6.1062