Kolor, który redukuje stres: odcień spokoju

Kolor, który redukuje stres: odcień spokoju
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Jest kolor, który redukuje stres i przynosi nam spokój. To odcień, która zamieszkuje morza i kołysze oceany. To kolor tego czystego nieba w ciepłe, letnie popołudnia i jasne jesienne poranki. Niebieski i wszystkie scenariusze, w których się pojawiają się jego odcienie ułatwiają relaks i dobre samopoczucie.

Warto wiedzieć, że chociaż kolor niebieski jest obecnie jednym z ulubionych na świecie, w przeszłości wcale tak nie było. Działo się tak z jednego prostego powodu: nie był zbytnio widoczny. Poza jego odcieniem obecnym na niebie i wodach morskich, nie był on zbyt obecny w życiu codziennym społeczeństw przed XII wiekiem (z wyjątkiem kultury egipskiej).

“Czego potrzeba do szczęścia? Kawałka niebieskiego nieba nad naszymi głowami”
André Maurois

To właśnie w tym wieku, dzięki nowym technikom chemicznym i produkcyjnym, niebieski przestał być “dziwnym” kolorem, i zaczął być używany do tworzenia religijnych płócien, herbów i dzieł sławnych artyści. Z dnia na dzień cała populacja poznała psychologiczny i emocjonalny wpływ związany z tym odcieniem.

Powiązano go z boskością, mistycyzmem, rodzinami królewskimi i elegancją. Później, w XVIII wieku, wraz z rozwojem nowych pigmentów pojawił się znacznie szerszy zakres odcieni błękitu.

Dzięki niemu, a także dzięki badaniom przeprowadzonym przez Michela Pastoureau udowodniono niezaprzeczalną rzeczywistość: niebieski był ulubionym kolorem wszystkich krajów zachodnich. Był to kolor, który powodował dobre samopoczucie i budził zaufanie do człowieka.

liść na niebieskim tle

Kolor, który redukuje stres

Od lat prowadzimy badania w nieznanym świecie psychologii koloru, uzyskując niesamowite rezultaty. To, co rozpoczął sam Newton, a co później kontynuował Goethe, zostało później rozwinięte w książkach Evy Heller. Obecnie uniwersytety na całym świecie analizują związek koloru ze światem marketingu i reklamy lub w celu stworzenia środowisk pracy, które są jednocześnie bardziej przyjazne i produktywne.

Tak więc, eksperci od lat wiedzą, że kolor, który ma zdolność redukcji stresu to niebieski. Być może ten kategoryczny wniosek wyda się zaskakujący, ponieważ, jak już wiemy, większość z nas filtruje kolory, kojarząc je z podświadomymi treściami.

Zatrzymajmy się jednak na chwilę. Spróbujmy odtworzyć wrażenie, które daje nam spokojne morze, niebieskie wody, które gubią się na horyzoncie o tym samym kolorze. Jeśli dokładnie odtworzymy ten obraz, poczujemy ogromny, pocieszający, cudowny spokój i jest to coś, co przeżywa większość populacji myśląc o tym kolorze.

Z drugiej strony, co wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (UGR) we współpracy z Wyższą Szkołą Pedagogiki Specjalnej San Rafael z Granady, niebieskie światło ma bardzo korzystny efekt podczas doświadczenia ostrego stresu psychospołecznego (kiedy się z kimś kłócimy, gdy pracujemy pod presją…). W rzeczywistości kolor niebieski uspokaja bardziej niż kolor biały.

Również w pracach Evy Heller zaobserwowano, że w pomieszczeniach szkolnych lub otoczeniach, w których dominuje niebieski, występuje mniejsze ryzyko napadów złości lub problemów wychowawczych u dzieci. Nie można zaprzeczyć jego uspokajającemu działaniu.

niebieska wioska

Niebieski, wszechobecny

Kolor redukujący stres jest jednocześnie najbardziej powszechnym kolorem w świecie reklamy. Większość używa tego odcienie, ponieważ specjaliści od neuromarketingu wiedzą, że działa on na naszą podświadomość:

  • Niebieski jest nie tylko wizualny, ale przede wszystkim empiryczny.
  • Generuje zaufanie, spokój i uczucie porządku.
  • Wielkie marki, takie jak Facebook, Twitter, Ford, Wolkswagen, IBM, Roche, BBVA, Carrefour czy MRW używają go, ponieważ wiedzą, że niebieski oznacza niezawodność i lojalność.

Z drugiej strony, jeśli o tym pomyślimy, zauważymy, że duże linie lotnicze również wykorzystują ten kolor, który obniża stres. Jeśli jest coś, czego te firmy potrzebują, to wprowadzenie spokoju, dobrego samopoczucia i zaufania, dlatego też ten kolor jest obecny w większości firm, którymi regularnie latamy.

niebieski zachód słońca

wiedza, że gdy mamy zły dzień, nie ma nic lepszego niż spacer po plaży

Kolor, który redukuje stres jest zawsze w naszym zasięgu. Czasami wystarczy po prostu odwrócić twarz w kierunku okna, rozłączyć się i zanurzyć w tym magicznym odcieniu.

To może Cię zainteresować ...
Jak kolory ścian mogą wpływać na Twoje emocje?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak kolory ścian mogą wpływać na Twoje emocje?

Kolory ścian są istotnym czynnikiem, który może przyczynić się do stymulacji naszych emocji lub wręcz przeciwnie - wpłynąć na ich stabilizację i wy...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.