Szczęśliwe życie - wskazówki według pomysłu Eckhart Tolle

Szczęśliwe życie - wskazówki według pomysłu Eckhart Tolle

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2018

Szczęśliwe życie. Co przychodzi Ci na myśl kiedy słyszysz to stwierdzenie? Właśnie szczęśliwe życie stało się obiektem inspiracji Eckhart Tolle, jednego z bardziej znanych autorów piszących dla New York Times’a. W jego dziełach możemy znaleźć pobudzające do myślenia rady dotyczące nie tylko miłości, ale również życia duchowego. Wszystko, co pisze ma na celu ułatwienie osiągnięcia celu, jakim jest naprawdę szczęśliwe życie.

Akceptacja, radość i entuzjazm to trzy kroki niezbędne do tego, aby przeciętny człowiek mógł osiągnąć szczęśliwe życie. Według wspomnianego pisarza wszystkie trzy kroki umożliwiają świadomości pełną możliwość wyrażania się. Tak więc wszystko to, co nie będzie emanować wspomnianymi wartościami stanowić będzie jedynie wyraz własnego ego. To z kolei mogłoby doprowadzić do swego rodzaju dysfunkcjonalności.

Tolle opowiada o emocjonalnym przebudzeniu, którego doznał w wieku 29 lat. Przebudzenie to poprzedzone było długim okresem depresji, która doprowadziła go do stanu, w którym był o krok od popełnienia samobójstwa. W swoim eseju zatytułowanym “El Poder del Ahora (Moc teraźniejszości)” podkreśla znaczenie tego, aby pozostawać w pełni świadomym chwili obecnej.

Tylko dzięki temu możliwe jest osiągnięcie szczęścia i nie wdawanie się w pułapkę, którą często zastawiają na nas myśli. Według autora wyłącznie teraźniejszość stanowi bramę pozwalającą osiągnąć uczucie spokoju.

Umysł stanowi doskonałe narzędzie, o ile używa się go we właściwy sposób. Jeśli używamy go niewłaściwie, staje się destrukcyjny. Żeby ująć to ściślej, nigdy nie używamy go w pełni. To raczej on używa nas.

Szczęśliwe życie, a uciszanie wewnętrznego głosu

Większość cierpienia, którego w życiu doświadczamy jest zupełnie niepotrzebna. Wynika ono z naszych nieustających oczekiwań oraz nie do końca sprecyzowanych myśli, które wciąż zaprzątają nam głowę. To zupełnie tak, jakby nasz mózg dysponował jedynie zniekształconym obrazem rzeczywistości i na tej podstawie podejmował działania. Jeśli nie uświadomimy sobie tego w porę i nie zmienimy mentalnych schematów postępowania, wpadniemy w zamknięte koło bez wyjścia.

Smutna kobieta

Czy więc rzeczywiście chcesz posłuchać rad dotyczących tego jak prowadzić szczęśliwe życie? Jeśli tak, to przede wszystkim zajmij się tym wewnętrznym głosem, który nie przestaje mówić, a który dobiega z Twojego umysłu. Czy ten głos należy do Ciebie, czy raczej stanowi instrument umysłu pierwotnego?

Nauczenie się by iść dalej, niż pojawiająca się myśl, przeniknąć ją i poddać analizie stanowi podstawę do tego, by prowadzić szczęśliwe życie. Dzięki temu możemy rzeczywiście o siebie zadbać.

Jeśli Twoje myśli przesiąknięte są ciężarem przeszłości, której nie uwalniasz, stale będą powracać. Przeszłość będzie tak długo dominować i powracać w nowych odsłonach, dopóki nie wypełnisz teraźniejszości. Z tego powodu zatrzymaj się i zastanów czy przeszłość nie obija się na tym, co robisz obecnie.

Poziom naszej świadomości, za pośrednictwem akceptacji, radości i entuzjazmu jest tym, co nadaje formę jakości naszych myśli. Według Tolle nie wystarczy przestać ich słuchać czy nad nimi zapanować. Chodzi o to, żeby dać nadać im odpowiednią wartość i poświęcić należytą uwagę.

Twoje myśli stanowią wyłącznie wierzenia… tylko 20 procent z nich się urzeczywistni. Z tego powodu bądź zdolny wyjść poza myśli, obserwuj rzeczywistość i nie pozwól zastraszyć się lękami, które wynikają wyłącznie z pojawiających się myśli. Nic z tego, co wydarzyło się w przeszłości nie może uniemożliwić Ci przebywania w teraźniejszości. A skoro tak, to czy przeszłość ma jakąkolwiek moc?

Ogranicz swoje życie do tej chwili. Twoje życie może być pełne problemów, większość żyć tak ma, ale czy to oznacza, że masz problem w tej chwili? Masz jakiś problem dokładnie teraz?

Szczęśliwe życie według Eckharta Tolle’a

Jak zatem prowadzić szczęśliwe życie? Wspomniany pisarz długo zastanawiała się nad tym pytaniem. Ogólny szum negatywnych niekontrolowanych myśli towarzyszył mu tak długo, że w końcu jego umysł przestał sobie z tym radzić. Ostatecznie wewnętrzny głos przestał go zastraszać, a uczucia przestały wywoływać cierpienie. Pojawiły się odstępy między myślami, które wypełnione były ciszą. Wewnętrzny spokój zamieszkał w jego życiu przyciągając ze sobą nową koncepcję radości.

Narzędzi, które pozwoliły mu dotrzeć do tego stanu było kilka. Było to między innymi poprawne zaakceptowanie własnej osoby oraz własnego życia. Nie popadał przy tym w konformizm. Odpowiednia interpretacja uczucia, jakim jest radość, w której rodzi się szczęście i entuzjazm, który pomaga zrozumieć, że największym darem jest samo życie.

Szczęśliwa dziewczyna

Szczęśliwe życie według Eckharta nie polega na niczym innym, jak tylko na przebudzeniu trzech wspomnianych kluczy do szczęścia. Zawsze należy pamiętać o robieniu dobrego użytku z teraźniejszości nie skupiając się na tym, co usiłuje nam podpowiadać strachliwy umysł. W rzeczywistości nie powinniśmy stawiać czoła przeszłości ani przyszłości. Prowadzi to jedynie do niezadowolenia. Zdobądź się na odwagę i swoje kroki na drodze do rozwoju stawiaj tu i teraz!

Życie da Ci doświadczenia, które będą użyteczne dla Twojego rozwoju. Skąd będziesz wiedzieć, że takiego właśnie doświadczenia potrzebujesz? Stąd, że będzie to doświadczenie możliwe do zdobycia właśnie w tej chwili.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.