Szczęśliwe życie. Co przychodzi Ci na myśl kiedy słyszysz to stwierdzenie? Właśnie szczęśliwe życie stało się obiektem inspiracji Eckhart Tolle, jednego z bardziej znanych autorów piszących dla New York Times’a. W jego dziełach możemy znaleźć pobudzające do myślenia rady dotyczące nie tylko miłości, ale również życia duchowego. Wszystko, co pisze ma na celu ułatwienie osiągnięcia celu, jakim jest naprawdę szczęśliwe życie.
Akceptacja, radość i entuzjazm to trzy kroki niezbędne do tego, aby przeciętny człowiek mógł osiągnąć szczęśliwe życie. Według wspomnianego pisarza wszystkie trzy kroki umożliwiają świadomości pełną możliwość wyrażania się. Tak więc wszystko to, co nie będzie emanować wspomnianymi wartościami stanowić będzie jedynie wyraz własnego ego. To z kolei mogłoby doprowadzić do swego rodzaju dysfunkcjonalności.
Tolle opowiada o emocjonalnym przebudzeniu, którego doznał w wieku 29 lat. Przebudzenie to poprzedzone było długim okresem depresji, która doprowadziła go do stanu, w którym był o krok od popełnienia samobójstwa. W swoim eseju zatytułowanym „El Poder del Ahora (Moc teraźniejszości)” podkreśla znaczenie tego, aby pozostawać w pełni świadomym chwili obecnej.
Tylko dzięki temu możliwe jest osiągnięcie szczęścia i nie wdawanie się w pułapkę, którą często zastawiają na nas myśli. Według autora wyłącznie teraźniejszość stanowi bramę pozwalającą osiągnąć uczucie spokoju.
Umysł stanowi doskonałe narzędzie, o ile używa się go we właściwy sposób. Jeśli używamy go niewłaściwie, staje się destrukcyjny. Żeby ująć to ściślej, nigdy nie używamy go w pełni. To raczej on używa nas.
Szczęśliwe życie, a uciszanie wewnętrznego głosu
Większość cierpienia, którego w życiu doświadczamy jest zupełnie niepotrzebna. Wynika ono z naszych nieustających oczekiwań oraz nie do końca sprecyzowanych myśli, które wciąż zaprzątają nam głowę. To zupełnie tak, jakby nasz mózg dysponował jedynie zniekształconym obrazem rzeczywistości i na tej podstawie podejmował działania. Jeśli nie uświadomimy sobie tego w porę i nie zmienimy mentalnych schematów postępowania, wpadniemy w zamknięte koło bez wyjścia.
Czy więc rzeczywiście chcesz posłuchać rad dotyczących tego jak prowadzić szczęśliwe życie? Jeśli tak, to przede wszystkim zajmij się tym wewnętrznym głosem, który nie przestaje mówić, a który dobiega z Twojego umysłu. Czy ten głos należy do Ciebie, czy raczej stanowi instrument umysłu pierwotnego?
Nauczenie się by iść dalej, niż pojawiająca się myśl, przeniknąć ją i poddać analizie stanowi podstawę do tego, by prowadzić szczęśliwe życie. Dzięki temu możemy rzeczywiście o siebie zadbać.
Jeśli Twoje myśli przesiąknięte są ciężarem przeszłości, której nie uwalniasz, stale będą powracać. Przeszłość będzie tak długo dominować i powracać w nowych odsłonach, dopóki nie wypełnisz teraźniejszości. Z tego powodu zatrzymaj się i zastanów czy przeszłość nie obija się na tym, co robisz obecnie.
Poziom naszej świadomości, za pośrednictwem akceptacji, radości i entuzjazmu jest tym, co nadaje formę jakości naszych myśli. Według Tolle nie wystarczy przestać ich słuchać czy nad nimi zapanować. Chodzi o to, żeby dać nadać im odpowiednią wartość i poświęcić należytą uwagę.
Twoje myśli stanowią wyłącznie wierzenia… tylko 20 procent z nich się urzeczywistni. Z tego powodu bądź zdolny wyjść poza myśli, obserwuj rzeczywistość i nie pozwól zastraszyć się lękami, które wynikają wyłącznie z pojawiających się myśli. Nic z tego, co wydarzyło się w przeszłości nie może uniemożliwić Ci przebywania w teraźniejszości. A skoro tak, to czy przeszłość ma jakąkolwiek moc?
Ogranicz swoje życie do tej chwili. Twoje życie może być pełne problemów, większość żyć tak ma, ale czy to oznacza, że masz problem w tej chwili? Masz jakiś problem dokładnie teraz?
Szczęśliwe życie według Eckharta Tolle’a
Jak zatem prowadzić szczęśliwe życie? Wspomniany pisarz długo zastanawiała się nad tym pytaniem. Ogólny szum negatywnych niekontrolowanych myśli towarzyszył mu tak długo, że w końcu jego umysł przestał sobie z tym radzić. Ostatecznie wewnętrzny głos przestał go zastraszać, a uczucia przestały wywoływać cierpienie. Pojawiły się odstępy między myślami, które wypełnione były ciszą. Wewnętrzny spokój zamieszkał w jego życiu przyciągając ze sobą nową koncepcję radości.
Narzędzi, które pozwoliły mu dotrzeć do tego stanu było kilka. Było to między innymi poprawne zaakceptowanie własnej osoby oraz własnego życia. Nie popadał przy tym w konformizm. Odpowiednia interpretacja uczucia, jakim jest radość, w której rodzi się szczęście i entuzjazm, który pomaga zrozumieć, że największym darem jest samo życie.
Szczęśliwe życie według Eckharta nie polega na niczym innym, jak tylko na przebudzeniu trzech wspomnianych kluczy do szczęścia. Zawsze należy pamiętać o robieniu dobrego użytku z teraźniejszości nie skupiając się na tym, co usiłuje nam podpowiadać strachliwy umysł. W rzeczywistości nie powinniśmy stawiać czoła przeszłości ani przyszłości. Prowadzi to jedynie do niezadowolenia. Zdobądź się na odwagę i swoje kroki na drodze do rozwoju stawiaj tu i teraz!
Życie da Ci doświadczenia, które będą użyteczne dla Twojego rozwoju. Skąd będziesz wiedzieć, że takiego właśnie doświadczenia potrzebujesz? Stąd, że będzie to doświadczenie możliwe do zdobycia właśnie w tej chwili.
p>Ludzka podświadomość jest pojęciem, o którym mówi prawie każdy. Jednak większość z nas nie rozumie jej prawdziwego znaczenia. Nie zdajemy sobie sprawy jak jest ważna. Z tego powodu warto zapoznać się z kilkoma cytatami, dzięki którym ludzka podświadomość będzie łatwiejsza do…
p>Czy możliwe jest zmienić się i pozostać takim samym? Ile razy ktoś kazał nam „nigdy się nie zmieniać”? W tym sensie zmiana może być postrzegana jako negatywna lub jako słabość. „Zmieniło się, to już nie to samo”. Zmiana jest konieczna,…
Psychomarketing to narzędzie, które bada proces zakupu konsumenta związany z jego nieświadomymi decyzjami. Istnieje wiele czynników, które warunkują osobowość. Wspomnienia i myśli wpływają na decyzje, które podejmujemy na co dzień, co pomaga nam, jako jednostce, dostosować się do świata. Dlatego…
Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki ludzie mogą rozwijać swoje umysły. Przez całą historię ludzkości książki pouczały nas, zabawiały i chroniły. A w niektórych przypadkach dawały nam także nadzieję, schronienie i pocieszenie. Niektórzy nawet twierdzą, że książki ich…
Dorastaliśmy w kulturze ciągłych kłótni, niekończących się narzekań na wszystko i braku akceptacji dla różnicy zdań. Scysje słowne są na porządku dziennym, a często spieramy się o różne rzeczy więcej niż raz dziennie. Rano kłócimy się z dostawcą, który zaparkował przed…
Często doświadczamy się czegoś, co nosi nazwę globus histericus. Ściska Cię w gardle. Czujesz się, jakby coś tam utknęło. Masz trudności z połykaniem, a im więcej próbujesz, tym jest gorzej. Czujesz się, jakby Twoje gardło się zamykało. Próbujesz zachować spokój, ale…