Emocjonalne wyzwania to coś, z czym musimy sobie radzić na co dzień. Ciężko jest przetrwać tydzień pełen emocjonalnych rollercoasterów, które denerwują Cię i nie pozwalają Ci zmrużyć oka w nocy. Czy to z powodu pracy, ważnych decyzji osobistych, zdrowia rodziny, nieprzewidzianych wydatków…
Przyczyny mogą się różnić, ale uczucia, jakie z tego powodu odczuwamy, zwykle są takie same: udręka, niepokój i dyskomfort. W jaki sposób złagodzić emocjonalne wyzwania, aby osiągnąć sukces? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stawić czoła sytuacjom, które Cię niepokoją.
Emocjonalne wyzwania – jak sobie z nimi radzić?
Jeśli wiesz, jak zwykle reagujesz na pewne wydarzenia, masz szczęście; w ten sposób możesz wybrać, czy rzeczywiście podoba Ci się ta reakcja, czy wolisz ją zmienić. Jeśli nie wiesz lub nie możesz wywnioskować, jaka będzie Twoja reakcja w określonym momencie, skup się i przeanalizuj swoje wspomnienia w poszukiwaniu wskazówek.
Na przykład, jaka jest Twoja reakcja, kiedy Twój szef na Ciebie krzyczy? Czy kontynuujesz swoją pracę czy raczej podnosisz głos na niego? A może wyładowujesz się na swoich współpracownikach? Odpowiedź na te pytania da Ci wskazówkę, jaka może być Twoja reakcja, gdy w przyszłości napotkasz podobne emocjonalne wyzwania.
Podajmy inne przykłady: jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie z dwoma przedmiotami, czy natychmiast nakładasz karę? A może zapisujesz dziecko na prywatne zajęcia dodatkowe? Czy w takiej sytuacji krzyczysz na dziecko?
Na podstawie Twojego podejścia do braku odpowiedzialności, które przejawiło Twoje dziecko, możesz zorientować się, jak zareagujesz w podobnych sytuacjach. To wszystko jest kwestią samoobserwacji i samopoznania.
Policz do dziesięciu i oddychaj
Może wydawać się to oczywiste, ale nie robimy tego tak często, jak powinniśmy. Nie musisz liczyć głośno i oddychać przesadnie: ważne jest, aby pamiętać, że każdy na swój sposób przezwycięża emocjonalne wyzwania. Może nawet lepiej będzie po prostu wstać i przez chwilę popatrzeć przez okno.
Najważniejsze jest zachowanie kontroli nad swoją nerwowością. Szczyt niepokoju trwa stosunkowo niedługo. Jeśli uda Ci się przezwyciężyć niepokój i nie przyjąć trudnych do zdefiniowania postaw, uczucie udręki będzie się stopniowo zmniejszać.
Śmiej się i baw się dobrze
Żarty, filmy komediowe, zabawne sytuacje – zawsze staraj się szukać czegoś, co pozwoli Ci złagodzić wewnętrzny dyskomfort i posłuży za chwilową ucieczkę. Pozytywność nie jest zabroniona w trudnych emocjonalnie momentach, wręcz przeciwnie! Opowiedz się za nią i zdaj się na zabawę, miłość i wdzięczność. To świetne sposoby na naładowanie ciała pozytywną energią.
Trzymaj się harmonogramu
Prowadzenie harmonogramu i robienie rzeczy według stałych cotygodniowych planów może być bardzo korzystne. Na przykład, jeśli wiesz, że piątek będzie stresującym dniem, najlepiej zrobisz, jeśli będziesz trzymać się swoich nawyków i copiątkowych zajęć. Dzięki temu ilość decyzji do podjęcia nie przytłoczy się tak bardzo.
Odpowiednia dieta i harmonogram spania
Sposobem, by przezwyciężyć emocjonalne wyzwania, który jest pokazywany w licznych filmach, jest siedzenie na kanapie przez wiele godzin i jedzenie czekoladowych lodów. W prawdziwym życiu nie jest to postawa, której potrzebujesz, by poradzić sobie z burzą emocji.
Wszystko, co jesz wpływa na Twoje ciało, a gwałtowny przypływ cukru nie jest zalecanym elementem żadnej ze strategii radzenia sobie z problemami.
Wręcz przeciwnie, na początku możesz poczuć się niesamowicie (tryptofan zawarty w czekoladzie stymuluje wydzielanie serotoniny), ale na ogół jest to krótkotrwały efekt. Niedługo potem prawdopodobnie poczujesz się gorzej, ponieważ w rzeczywistości Twój nastrój się nie zmienił, a jedynie został zamaskowany.
Stąd, nasza rada jest następująca: dobrze się wysypiaj i spożywaj wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje ciało, szczególnie witaminy i minerały. Nie nasycaj swojego ciała pustymi kaloriami.
Oceń trudność sytuacji
Każdy z nas postrzega wydarzenia w odmienny sposób. Jedno z dzieci może czuć się zdenerwowane podczas spotkań rodzinnych, ponieważ nie jest zbyt towarzyskie, ale nie oznacza to, że nie kocha swojej rodziny. Różnice te są kluczowe i należy je wziąć pod uwagę.
Znajomość swoich naturalnych reakcji pomoże Ci ocenić trudność danej sytuacji. Czy to wydarzenie Cię sparaliżowało? Czy jest dla Ciebie denerwujące czy nieprzyjemnie? Próba oszacowania, jak ważne jest każde wydarzenie i jak wpływa ono na Ciebie jest naprawdę istotna. Jeśli dana sytuacja przeszkadza Ci w codziennym życiu, być może nadszedł czas, aby zaostrzyć kontrolę emocji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Charles, S. T. (2010). Strength and Vulnerability Integration: A Model of Emotional Well-Being Across Adulthood. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/a0021232
- Bassili, J. N. (2011). Attitude strength. In Attitudes and Attitude Change. https://doi.org/10.4324/9780203838068
- Gorman, P. (2003). Motivation and emotion. Motivation and Emotion. https://doi.org/10.4324/9780203694978