Toksyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Toksyczny szef - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2017

Karol Marks powiedział kiedyś, że pracownicy bardziej potrzebują szacunku, niż jedzenia. Na szczęście to, co kiedyś stwierdził filozof, dzisiaj już nie jest prawdą, w każdym razie w większej części świata. Mimo to, toksyczny szef nadal jest wszechobecną postacią w naszym społeczeństwie.

Co mamy na myśli, kiedy używamy zwrotu “toksyczny szef?”. Odnosi się to do tych ludzi, którzy wierzą, że mają prawo kontrolować nasze życie, uważają, że są lepsi od innych i wykorzystują wszelkiego rodzaju możliwości, czasem niezgodnie z prawem, aby utrzymać kontrolę nad swoimi pracownikami.

Kiedy mówimy o toksycznych szefach, myślimy o niesprawiedliwych przywódcach, którzy sprawiają, że zaczynamy nienawidzić pracę, którą kiedyś uwielbialiśmy. Ale nawet jeśli mogą sprawić, że zaczynasz cierpieć na bezsenność, mają też słabe punkty. Dzisiaj powiemy o tym, jakie one są.

“Nazywać siebie przywódcą, ale nim nie być, to największe nieszczęście “.

-Simón Bolívar-

 Toksyczny szef – 4 typy

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest ustalenie różnego rodzaju toksycznych szefów, których można napotkać na swojej drodze.

Już samo ich zidentyfikowanie pomoże Ci odeprzeć ich negatywny wpływ. W tym celu skorzystamy z pracy pisarza Vijay’a Nair’a, który napisał książkę pod tytułem “Twój szef nie jest Twoim przyjacielem”.

Toksyczny szef o wielu twarzach.

Vijay Nair tchnął w swoją pracę dużą dawkę humoru, nie tracąc przy tym powagi tematu.

Z powodzeniem przeprowadził analizy najgorszego rodzaju szefów korporacji w Indiach. Dlatego właśnie powołujemy się na jego książkę, bo bez odrobiny śmiechu, znacznie trudniej byłoby zmierzyć się z tym tematem.

Karierowicz

Według Nair’a, istnieje pięć głównych rodzajów toksycznych szefów. Najciekawszym i najbardziej popularnym jest karierowicz.

Ten typ szefa jest łatwy do zidentyfikowania, ponieważ ma tendencję do przywłaszczania sobie cudzych pomysłów. Ale na tym nie poprzestaje; w najgorszym przypadku potrafi zrzucić winę za własne błędy i brak efektywności na swoich pracowników.

Szef pozbawiony wiary w siebie

Innym rodzajem toksycznego szefa jest szef, któremu brak pewności siebie.

Ten typ lidera poszukuje grupy sprzymierzeńców, którzy będą podążać za nim wszędzie tam, gdzie się znajdzie. Wykorzystuje swoich zwolenników do obserwowania, co dzieje się wokół nich, ponieważ boi się tego, że jego pracownicy mogą zwrócić się w każdej chwili przeciwko niemu.

Pracoholik i leń

Mamy tutaj dwa rodzaje toksycznych szefów, które znajdują się na przeciwległych końcach tego samego układu.

Z jednej strony mamy pracoholika, który nie ma życia poza pracą i chce, aby twoje życie wyglądało tak samo jak jego.

Z drugiej strony jest leń, który zawsze oczekuje, że wykonasz jego pracę, zanim zabierzesz się za swoją.

Arogancki szef

Wreszcie, piąty typ toksycznego szefa, to arogancki szef, bardzo popularnym typ. Nigdy nie usłyszysz od ludzi, którzy pasują do tego profilu jakichkolwiek przeprosin, ponieważ oni nie popełniają błędów. Nigdy też nie słuchają nikogo poza sobą.

“Jeśli nie masz szefa, masz znacznie więcej możliwości, aby być szczęśliwym, niż jeśli go masz”.

-Eduardo Punset-

Toksyczny szef – jak sobie z nim radzić?

Zrobiliśmy pierwszy krok i dostarczyliśmy użytecznych informacji, które pomogą Ci zidentyfikować toksycznego szefa. Świadomość powyższych typów ułatwi radzenie sobie z takimi ludźmi.

Ale co można zrobić, aby nie mieli oni bezpośredniego wpływu na Ciebie? Zastosuj się do tych rad:

  • Nigdy nie angażuj się osobiście. Nie reaguj emocjonalnie na ich zniewagi, krytykę lub niesprawiedliwości. Jeśli zachowasz spokój, unikniesz konfrontacji i utrzymasz stoicką postawę możesz znaleźć inny cel dla swojego gniewu.
  • Idź do niego, jeśli sytuacja się utrzymuje. Zamiast kłócić się z nim, zwróć się do niego. Staraj się ich zrozumieć i dowiedzieć się dokładnie, czego chcą. Jeśli dowiesz się, czego od Ciebie oczekują, łatwiej będzie Ci spełnić ich wymagania.
  • Nie sądź, że możesz zmienić toksycznego szefa. Ogólnie mówiąc, to ludzie sprawiający kłopoty, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Nie jesteś w stanie zmienić ich nastawienia, możesz jedynie żeglować po burzliwych wodach razem z nimi.
  • Pamiętaj, że twój szef nie jest Twoim przyjacielem. Jeśli nie zachowuje się tak, jakbyś chciał, nie powinno to być powodem, abyś sam wykazał się brakiem profesjonalizmu. Wykonuj swoją pracę najlepiej, jak tylko możesz i zachowuj się jak osoba wykształcona i kompetentna.

3 dodatkowe wskazówki dotyczące toksycznych szefów

Pamiętaj również, że:

  • Dobrze mieć wszystko udokumentowane na piśmie. Zachowaj e-maile i dokumenty, które mogą pewnego dnia okazać się potrzebne, jeśli nastąpi eskalacja konfliktu.
  • W czasie wolnym ciesz się życiem i zapomnij o pracy. To trudne, ale konieczne. Poza biurem staraj się zapomnieć o problemach z pracą. Jeśli tego nie zrobisz, sprawisz, że twoje życie stanie się piekłem.
    Ludzie na plaży.
  • Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie okazała się pomocna, w ostateczności, pozostaje rezygnacja ze stanowiska.

    Jeśli ktoś sprawia, że twoje życie staje się niemożliwe do zniesienia a ty nieustannie myślisz o tym, co powie szef – dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego, powinieneś zostawić tę pracę, bo sytuacja może się tylko pogorszyć.

Te wskazówki od Vijay’a Nair’a mogą być bardzo przydatne w trakcie wykonywania pracy, tak by Twój szef nie miał na Ciebie zbyt dużego wpływu. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w podobnej sytuacji lub w pobliżu jednej z tych osób, nie wahaj się z powyższych porad skorzystać.

* Notatka redaktora: Wiemy, że sytuacja na rynku pracy jest obecnie trudna i nie jest łatwo rzucić pracę z dnia na dzień . Jeśli nie możesz tego zrobić z powodów ekonomicznych, zalecamy, aby zacząć szukać innej pracy w momencie, gdy ciągle pracujesz w dawnym miejscu .

Jest to o wiele bardziej skuteczne rozwiązanie niż codzienne narzekanie, ponieważ możesz aktywnie próbować wydostać się z niepożądanej sytuacji i trzymać się wątłej nitki nadziei na lepszą przyszłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.