Film Titanic: 20-letnia historia miłości

Film Titanic: 20-letnia historia miłości
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Titanic to jeden z najbardziej znanych hitów kinowych wszechczasów. Jego sukces był tak wielki, że stał się światową epidemią. Wszyscy rywalizowali, aby zobaczyć kto poszedł do kina, żeby obejrzeć go więcej razy.

Film Titanic miał swoją premierę w listopadzie 1997 roku, ale dotarł do Polski w lutym 1998 roku. Został ponownie wydany w 3D w 2012 roku jako upamiętnienie setnej rocznicy słynnego tonącego statku. Od czasu gdy zobaczyliśmy Titanica minęło dwadzieścia jeden lat. Jednak ten film wciąż żyje jako ikona współczesnego kina.

Historia Titanica

Historia Titanica od początku była ogromna. Był to nie tylko najbardziej luksusowy statek swoich czasów, ale także największy statek transatlantycki w tamtym czasie. Jednak życie statku było krótkie i zatonęło podczas swojego dziewiczego rejsu. To zatonięcie spowodowało 1514 zgonów z 2223 osób na pokładzie. Była to prawdziwa tragedia na lodowatych wodach Atlantyku.

Historia Titanica była przepełniona tajemnicami, przeczuciami i kontrowersjami. Niedobór łodzi ratunkowych i zarządzanie White Star Line były mocno krytykowane. Ponadto większość ofiar była pasażerami trzeciej kategorii, co było tragicznym przejawem nierówności społecznych tamtych czasów.

Dlatego nic dziwnego, że zainspirowało to wiele filmów. Pierwszy film, Saved from the Titanic, był to niemy film i ukazał się niedługo po jego zatonięciu w 1912 roku. Jednak najbardziej znanym filmem z historią Titanica jest niewątpliwie dzieło Camerona.

Film Camerona, oprócz łamania rekordów przychodów kasowych, których nigdy nie widzieliśmy, pozostawił nam naprawdę wzruszające i tragiczne sceny ze względu na efekty specjalne. Poza historią Jacka i Rose, Cameron przedstawił także prawdziwe postacie z Titanica. Te postacie to m.in. Molly Brown, Thomas Andrews, Benjamin Guggenheim i Captain Smith.

Tragedia, historia miłosna, efekty specjalne, scenografia, kostiumy i niepowtarzalne “My Heart Will Go On” sprawiły, że film dostał aż jedenaście Oscarów. Cameron zaprosił nas aby marzyć, aby przeżyć tragedię i czas pełen nierówności społecznych. Przekazywał swoją fascynację Titaniciem. Ta światowa fascynacja znajduje odzwierciedlenie w wielu wycieczkach na wystawę Titanic.

“Nazwali Titanica wymarzonym statkiem… i rzeczywiście taki był.”

-Rose, Titanic-

Nasze poszukiwania miłości

Niewątpliwie, oprócz zatonięcia i towarzyszącej temu tragedii, najbardziej niezwykłą rzeczą w filmie jest historia miłości Jacka i Rose. To dwoje młodych ludzi, którzy pochodzą z zupełnie innych światów, ale doskonale się uzupełniają. Ta historia przedstawia nam idealną miłość. Zaczyna się od przygnębienia, rozwija się szybko i kończy w najtragiczniejszy możliwy sposób.

Miłość zawsze istniała. Jest wszędzie, ale bardzo trudno ją zdefiniować. Greccy filozofowie zaproponowali kilka teorii na temat miłości. Psychologia zajmuje się miłością, film i literatura uwielbiają o tym rozmawiać. Miłość ucieka przed racjonalnością. Mamy trudności z jej zrozumieniem, co prowadzi nas do zaproponowania nieskończonej liczby teorii.

“Kobiece serce to głęboki ocean sekretów.”

-Rose, Titanic-

Na przykład w dziele “Uczta” Platona autor opowiada o micie opisującym nieustanne poszukiwanie bratniej duszy. Mit wyjaśnia, że ​​pierwotnie pierwsze istoty miały okrągły kształt z czterema ramionami, czterema nogami i dwiema twarzami. Później zostaną podzieleni na pół, dając początek istocie ludzkiej. Dlatego właśnie przez całe życie szukamy drugiej połowy.

Miłość może być postrzegana jako dająca nam energię lub źródło niewyczerpanej inspiracji. Jest w stanie poruszyć nasz świat i wszystko, co nas otacza. Znalezienie połowy, której nam brakuje, przyniosłoby nam równowagę. To duchowe i niemal boskie poszukiwania, a w filmach i literaturze śmierć często pojawia się, gdy rozmawiamy o miłości.

Są tego przykłady wszędzie, na przykład w Romeo i Julii. W dobrze znanym dziele Szekspira młodzi kochankowie muszą stawić czoła społecznej barierze, tak jak to dzieje się w filmie Titanic.

Jack i Rose patrzący na siebie

Titanic, historia Jacka i Rose

Stenberg – psycholog, który stworzył teorię o trójkątnej teorii miłości. Wyjaśnia w niej, że ​​aby miłość była prawdziwa, muszą się rozwijać trzy wymiary: namiętność, intymność i zaangażowanie.

Możemy łatwo zidentyfikować te trzy wymiary u Jacka i Rose. Od początku filmu widzimy, że te dwie postacie pragną się poznać. Innymi słowy, chcą połączyć się w sposób intymny. Widzimy także silną pasję między nimi, tak jakby niekontrolowana siła doprowadziła ich do tego, by być razem. Oczywiście zaangażowanie pojawia się w filmie ze słynnym zwrotem “jeśli ty skaczesz, ja skaczę”.

Historia miłosna z Titanica jest tak bardzo magiczna i fascynująca. Prowadzi to do niemożliwej miłości, która przedstawia wiele oznak idealizacji. Do znaków tych należą: niepohamowana namiętność, przeszkody, różnice społeczne i oczywiście tragedia.

To idealizacja, która karmi naszą wyobraźnię na zawsze. Są to jednak tylko idealizacje. Ten rodzaj miłości jest tak boski i nieosiągalny, tak bardzo, że możemy uzyskać do niego dostęp dopiero po śmierci, gdy dusza ucieka z więzienia ciała, jak widzimy w Romeo i Julii.

Titanic i klasy społeczne

“Pamiętaj, ludzie kochają pieniądze. Udawaj, że masz kopalnię złota, a dostaniesz się do klubu.”

-Molly Brown, Titanic-

Jak już mówiliśmy, Jack i Rose należą do dwóch różnych światów. Jack jest pasażerem trzeciej klasy i przybywa do Titanica z czystym szczęściem (lub nieszczęściem). Dostaje swój bilet, wygrywając grę w pokera.

Z drugiej strony Rose podróżuje pierwszą klasą z matką i narzeczonym, Caledonem Hockleyem. Rose, w przeciwieństwie do Jacka, nie jest szczęśliwa. Jej życie to tylko farsa. Jej ojciec zostawił jej dziedzictwo pogrążone w długach i aby uniknąć utraty statusu, matka Rose postanawia, że ​​jej córka musi poślubić Hockleya, bardzo bogatego człowieka.

Film krytykuje nierówności. Są tam miejsca, do których pasażerowie trzeciej klasy nie mają dostępu, a pasażerowie pierwszej klasy mogą cieszyć się tymi obszarami. Nawet w momencie śmierci te nierówności są obecne. Większość ofiar to pasażerowie trzeciej klasy, a ze względu na niski status, ich ciała nie zostały uratowane.

“Pieniądze nie ocalą ani ciebie ani mnie”.

-Officer Murdoch, Titanic-

kadr z filmu Titanic

Titanic i nierówności społeczne

Widzimy nierówności nawet wśród pasażerów pierwszej klasy. Na przykład postać Molly Brown, która jest zamożną kobietą. Jest ona odrzucona od reszty pasażerów, ponieważ jest “nowobogacka”. Być może ze względu na jej skromne pochodzenie, Molly Brown okazuje się być jednym z najbardziej empatycznych pasażerów, kontrastując z dumą matki Rose.

Pomimo wszystkich tych różnic społecznych i wpływu, jaki wywarły one na wiele ofiar, film zachęca także do refleksji nad szczęściem. Trzeba tylko zobaczyć sceny, które obejmują imprezę trzeciej klasy, aby zrozumieć, że ci ludzie działają w naturalny i spontaniczny sposób. Pomimo trudności, potrafią się dobrze bawić. Różnice te mają nam przeszkadzać i denerwować nas. Są one jednak również znakiem, że chociaż pieniądze otwierają szereg możliwości, to nie zapewniają szczęścia.

“Jestem królem świata!”

-Jack, Titanic-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rushing, J. H., & Frentz, T. S. (2000). Singing over the bones: James Cameron’s Titanic. Critical Studies in Media Communication. https://doi.org/10.1080/15295030009388373
  • Shay, D. (1997). Titanic: Back to Titanic. Cinefex.
  • Kelly, H. (2013). The Sinking Of the Titanic. Journal of Undergraduate Engineering Research and Scholarship. https://doi.org/loc?; Lamont: POETRY PT2609.N9 U513; not in merlin

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.