Zmętnienie świadomości – kilka trików na pozbycie się problemu

Zmętnienie świadomości

Czy wiesz czym jest zmętnienie świadomości? Czy miewasz czasami problemy z koncentracją? Czy czujesz, że Twoja pamięć Cię momentami zawodzi? Czy często jesteś zdezorientowany i oszołomiony? Kiedy rozmawiasz z kimś, czy czujesz, że tak naprawdę nie słyszysz tego, co ten ktoś mówi? Kiedy oglądasz program telewizyjny lub czytasz coś, czy masz wrażenie, że tak naprawdę nie rozumiesz tego, co się dzieje w programie lub w książce?

Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania twierdząco, być może przyczyną tego zjawiska jest zmętnienie świadomości.

To właśnie zmętnienie świadomości jest odpowiedzialne za liczne przypadki zaburzeń koncentracji i pamięci. Może być ono naprawdę sporym problemem, nie tylko w przypadku pracy zawodowej lub studiów, ale także w życiu codziennym. Konsekwencje tego typu problemów mogą również wykraczać znacznie dalej, ponieważ mogą one wpłynąć także na obniżenie poczucia własnej wartości, relacje osobiste, a nawet stabilność emocjonalną.

A ponieważ nie jest to coś, czego powinieneś się przestraszyć lub co powinno wzbudzić Twój niepokój, warto poświęcić chwilę, aby dobrze poznać genezę tego zjawiska i sposoby radzenia sobie z nim. Między innymi dlatego, że mieć po prostu raz na jakiś czas kiepski dzień to jedno, ale zupełnie czymś innym jest tendencja do odczuwania stałej niemożności do skupienia uwagi.

Ta niezdolność, która obejmuje między innymi uczucie zamętu i splątania, a także brak koncentracji i jasności umysłu, nosi nazwę zmętnienia świadomości.

Czym jest tak naprawdę zmętnienie świadomości?

Zmętnienie świadomości to anomalia psychiczna, która nie jest uznawana za chorobę. Odnosi się jedynie do akceptowanego na całym świecie drobnego zaburzenia kondycji psychicznej. Niestety, posiadanie zmętnienia świadomości jest dość powszechne. Niemniej jednak tak wysoka częstość jego występowania nie czyni go automatycznie “normalnym” zjawiskiem.

Zmętnienie świadomości nawiązuje do problemu, który wykracza daleko poza kwestie samej tylko koncentracji. Kiedy masz zmętnienie świadomości, czujesz się zdekoncentrowany, zdezorientowany i trudno jest Co po prostu myśleć logicznie. Zmętnienie świadomości sprawia, że Twój mózg wysyła Ci ważny sygnał, że istnieje zaburzenie równowagi Twojego stanu psychicznego, którym należy się zająć w pierwszej kolejności.

Problemy z koncentracją

Właściwie to, co może wydawać się problemem natury psychicznej lub psychologicznej, może być spowodowane czymś zupełnie innym. W rzeczywistości zmętnienie świadomości może być spowodowane na przykład Twoim stylem życia. O wiele więcej czynników, niż Ci się może wydawać może powodować zmętnienie świadomości, na przykład dieta lub niezdrowy ogólnie tryb życia. Problem ten może również być efektem ubocznym stanu zdrowia, a nawet zażywaniem niektórych leków.

Dobra wiadomość jest taka, że zmętnienie świadomości to coś, czego można uniknąć i skutecznie je leczyć, gdy tylko uda Ci się zidentyfikować czynnik, który je powoduje. Czasami leczenie jest tak proste, jak tylko przerzucenie prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jakie okoliczności mogą spowodować zmętnienie świadomości?

W wielu przypadkach zmętnienie świadomości wynika z warunków bezpośrednio związanych ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. W rzeczywistości leki stosowane w leczeniu różnych chorób mogą prowokować lub wspomagać pojawianie się zmętnienia świadomości. Również niektóre suplementy diety, które są zażywane, aby podobno poprawić jakość życia i kondycję organizmu, mogą powodować występowanie tego niepożądanego zjawiska.

Ale zmętnienie świadomości może również pojawić się z powodu niezdrowego stylu życia, szczególnie w przypadku nieprawidłowego odżywiania się. Jak zobaczymy nieco później, zdrowe odżywianie się jest bardzo poważnym tematem wykraczającym poza same tylko nasze zdrowie fizyczne. Jest to decydujący czynnik określający stan naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Już za chwilę w dalszej części naszego artykułu przeanalizujemy, jak rozproszyć zmętnienie świadomości i poprawić koncentrację. Zapraszamy zatem do lektury!

Niezdrowe odżywianie się

Kiedy stosujesz niezdrową dietę, zwiększają się Twoje szanse na wystąpienie dolegliwości z powodu zmętnienia świadomości. Ale czym jest ta “zła” dieta i co przesądza o tym, że staje się ona “dobra”? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niemniej jednak dla wielu osób paradoksalnie staje się bardzo trudna do przetworzenia i zaakceptowania. W rzeczywistości po prostu mnóstwo osób nie chce słuchać zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania się.

Na początek musimy wyjaśnić, że istnieje podstawowa różnica polegająca na jedzeniu produktów spożywczych. Polega ona na tym, że żywność dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych i korzystnych składników odżywczych. Produkty spożywcze po prostu gaszą Twoje uczucie pragnienia i głodu, ale w rzeczywistości nie zawsze oferują dokładnie to, czego naprawdę potrzebuje Twoje ciało. W efekcie jesz więcej, co przekłada się na przykład na tak znienawidzone przez wszystkich tycie.

Dlatego też, gdy będziesz przestrzegać zdrowej diety, będziesz mógł się zadowalać mniejszymi ilościami pożywienia. Czyli łatwiej Ci będzie pilnować swojej wymarzonej wagi. A jeśli masz dietę, która nie opiera się na pokarmach bogatych w składniki odżywcze, musisz jeść coraz częściej i więcej. To prosta zależność.

Wynika ona z tego że Twój organizm domaga się odpowiednich ilości składników odżywczych, których nie może otrzymać w żaden inny sposób. To jest prawdziwy powód, dla którego należy maksymalnie ograniczyć ilość bezużytecznych produktów spożywczych i zastąpić je prawdziwym, wartościowym jedzeniem.

Niedobory żywieniowe

Problemy z koncentracją i zmętnienie świadomości mogą również wynikać z niedoborów składników żywieniowych. W rzeczywistości niedobory te mogą powstawać nawet przy zachowaniu zdrowej diety. Albo dlatego, że nie spożywa się wystarczających ilości produktów spożywczych, albo dlatego, że nie są one właściwie przyswajane.

Jedzenie

Najczęściej występujące niedobory żywieniowe, które mogą powodować problemy z koncentracją i zmętnienie świadomości to między innymi:

  • Niedobór witaminy B12. Niedobór witaminy B12 nie powinien być traktowany z lekceważeniem, ponieważ może on powodować szerokie spektrum zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Zaburzenia funkcjonowania procesów trawiennych, a nawet stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego zwiększają znacząco ryzyko wystąpienia tego niedoboru.
  • Niedobór witaminy D. Witamina D pomaga w poprawieniu nastroju, redukuje zmęczenie i depresję, poprawia pamięć i zwiększa umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Niedobór podstawowych kwasów tłuszczowych omega-3. Podstawowe nienasycone kwasy tłuszczowe występują w naszym mózgu w wysokich stężeniach. Są one kluczowe dla skutecznego funkcjonowania naszej pamięci oraz zdrowia i prawidłowego działania całego mózgu. Spośród wszystkich kwasów tłuszczowych omega-3, DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest najbardziej korzystny dla naszego mózgu. Jest on ważnym składnikiem strukturalnym komórek mózgowych, szczególnie w komórkach kory mózgowej. Jest to obszar mózgu związany z pamięcią, językiem, abstrakcją, kreatywnością, oceną, emocjami i uwagą.

Niektóre suplementy diety mogą pomóc rozproszyć zmętnienie świadomości i przywrócić naszą koncentrację. Trzeba jednak uważać na te substancje, ponieważ nie zawsze są one tak przydatne, jak mogłoby się wydawać.

Leki nootropowe na ten przykład są substancjami, które mogą sprawić, że będziesz bardziej skoncentrowany, zmotywowany, pozytywny i produktywny w ciągu dnia. Ale po upływie wielu godzin, na przykład pod wieczór, nie są już tak użyteczne, ani nie są tak nieszkodliwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Problemy ze snem

Zmętnienie świadomości może być spowodowane brakiem dobrej jakości snu. W końcu sen jest podstawą dobrego funkcjonowania mózgu, zarówno w ujęciu krótko-, jak i długoterminowym. Kiedy śpisz, następuje proces intensywnego oczyszczania mózgu oraz całego organizmu. Pozwala to między innymi na dokonanie konsolidacji pamięci.

Co więcej, podczas snu mózg tworzy nowe komórki mózgowe, które w pewien sposób kompensują wszystkie te komórki, które zużywasz w ciągu całego dnia.

Bezsenność

Jedna zła noc może wpłynąć na Twoją pamięć, koncentrację, koordynację, nastrój, osąd i zdolność radzenia sobie ze stresem następnego dnia. Co więcej, niektórzy eksperci twierdzą, że utrata jednej nocy snu wpływa na Twoje zdolności umysłowe tak samo jak bycie pijanym w stopniu umiarkowanym.

Chroniczny stres

Stres jest jednym ze znaków firmowych naszych czasów. A jego chroniczna postać jest jego główną odmianą i nosicielem wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych. Bycie zestresowanym jest błędnie uważane za synonim bycia produktywnym, popularnym i odnoszącym sukcesy. Jednak stres zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób, zarówno natury fizjologicznej, jak i psychicznej. Należą do nich między innymi nowotwory i wiele budzących lęk chorób mózgu, takich jak demencja i choroba Alzheimera.

Przewlekły stres wywołuje lęk, depresję, podejmowanie nieprawidłowych decyzji, bezsenność i utratę pamięci. Nadmierny poziom wydzielanego przez nasz organizm kortyzolu, potocznie zwanego “hormonem stresu”, wywołuje nadmiar wolnych rodników w całym ciele. Substancje te uszkadzają błony komórkowe mózgu, zakłócając ich normalne funkcjonowanie i w efekcie powodując powolne obumieranie komórek. Ponadto kortyzol przeszkadza w procesie tworzeniu nowych komórek mózgowych.

Zażywanie leków

Zażywanie praktycznie wszystkich leków niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyko. Zmętnienie świadomości jest jednym z najczęstszych działań niepożądanych zgłaszanych zarówno w przypadku leków wydawanych na receptę, jak i “bez recepty”. W ulotkach dołączanych do opakowań z lekami najczęściej określanie jest nieco mniej groźnie brzmiące “splątanie”.

Na przykład wiadomo, że leki obniżające poziom cholesterolu i tabletki nasenne dostępne na receptę mogą powodować utratę pamięci. Również leki znane jako cholinolityki funkcjonują poprzez blokowanie działania acetylocholiny. Jest to substancja chemiczna występująca w naszym mózgu odpowiedzialna za pamięć i uczenie się. Typowe skutki uboczne zażywania tych leków to zmętnienie świadomości, łatwe zapominanie i utrata koncentracji.

Ponadto wiele leków dostępnych bez recepty działa również poprzez blokowanie acetylocholiny. Mogą to być na przykład różnego rodzaju leki na alergie, refluks żołądkowy, ból i bezsenność. Dlatego też ważne jest, aby ocenić, czy skutki uboczne stosowania leków są zrekompensowane przez korzyści, które można uzyskać poprzez zażywanie tych właśnie leków.

Problemy ze zdrowiem

Niektóre schorzenia i choroby mogą powodować problemy z koncentracją i jasnością umysłu. W niektórych przypadkach leczenie takiej choroby wywołuje problemy takie jak zmętnienie umysłu. Dotyczy to na przykład chorych na raka poddawanych chemioterapii.

Częstym skutkiem ubocznym stosowania chemioterapii jest pewien rodzaj zmętnienia świadomości związany z tym leczeniem. Oficjalnym stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego jest to, że to zmętnienie świadomości spowodowane chemioterapią jest spowodowane połączeniem samej choroby, procesem leczenia, problemów ze snem, zmian hormonalnych, depresji i stresu.

Medytacja na brzegu jeziora

Kiedy badacze analizowali aktywność mózgową tych pacjentów, przed i po chemioterapii, stwierdzili, że leczenie spowodowało znaczące zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Wskazuje to, że chemioterapia odgrywa przynajmniej pewną rolę w zmniejszaniu jasności umysłu pacjentów.

Oto kilka schorzeń powszechnie kojarzonych jako odpowiedzialne za wywoływanie zmętnienia świadomości:

  • Fibromialgia
  • Zespół chronicznego zmęczenia
  • Niepokój
  • Depresja
  • Zakłócenia pracy mózgu
  • Drożdżyca (zakażenie drożdżakami chorobotwórczymi z gatunku candida albicans)
  • Cukrzyca
  • Zatrucie metalami ciężkimi
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej
  • Hipoglikemia
  • Zespół jelita drażliwego
  • Choroba Lyme’a
  • Menupauza
  • Stwardnienie rozsiane
  • Choroby neurodegeneracyjne
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Alergie sezonowe i długotrwałe
  • Nadużywanie substancji uważanych za uzależniające

Sposoby radzenia sobie ze zmętnieniem świadomości: poprawa koncentracji

Nie ma jednoznacznego rozwiązania pozwalającego skutecznie zlikwidować lub rozproszyć zmętnienie świadomości i poprawić przy tym swoją koncentrację. Każda osoba musi poszukać swojego własnego rozwiązania, które będzie skuteczne w jej przypadku. Niezależnie od tego należy przede wszystkim dokonać identyfikacji czynnika lub czynników, które wywołują u Ciebie zmętnienie świadomości.

Większość ludzi będzie musiała zacząć od skorygowania swoich nawyków żywieniowych. A następnie trzeba będzie przejść do szukania sposobów kontrolowania swojego stresu i poprawy nawyków dotyczących między innymi odżywiania się i snu. Konieczne będzie także przyjrzenie się swojej kondycji zdrowotnej i poszukanie rozwiązań dla ewentualnych problemów. W rzeczywistości zmętnienie świadomości może być także objawem niezdiagnozowanego do tej pory problemu ze zdrowiem fizycznym.

Wskazówki pozwalające zredukować zmętnienie świadomości

Podstawowe wskazówki, które możemy podać, a które mają na celu pomóc Ci w rozproszeniu zmętnienia świadomości i poprawy koncentracji są następujące:

Muzeum symbolizujące pamięć

  • Zacznij odżywiać się odpowiednio i przestrzegaj odpowiednio zbilansowanej diety. Unikaj cukrów rafinowanych, mąki przetwarzanej metodami przemysłowymi, tłuszczów nasyconych i kofeiny. Jedz zdrowe tłuszcze i wysokiej jakości węglowodany.
  • Pamiętaj o odpowiednim poziomie nawodnienia. Nawet łagodne odwodnienie może powodować poważne problemy mózgowe. Pij wodę i spożywaj pokarmy bogate w wodę. Ale unikaj słodkich napojów lub napojów ze sztucznymi substancjami słodzącymi, a także napojów zawierających kofeinę.
  • Poznaj zdrowe nawyki i zalecenia dotyczące zapewnienia sobie zdrowego i spokojnego snu, zarówno pod względem jakości, jak i długości.
  • Ćwicz techniki medytacji i relaksacji, a także uprawiaj aktywność fizyczną. Szczególnie cenne są te wszystkie ćwiczenia, które możesz wykonywać na świeżym powietrzu. Ćwiczenia fizyczne pomagają skutecznie regulować funkcjonowanie całego Twojego organizmu i zapobiegać zwiększaniu się poziomu stresu. Co więcej, nauka radzenia sobie ze stresem jest świetnym sposobem na poprawę jakości snu.
  • Sprawdź leki, które zażywasz, aby upewnić się, czy można je zastąpić lub w ogóle z nich zrezygnować, o ile to możliwe tak, aby uniknąć zmętnienia świadomości.
  • Poddaj się gruntownemu badaniu stanu swojego zdrowia, aby sprawdzić, czy masz jakaś nieznaną Ci jeszcze do tej pory chorobę lub czy nie cierpisz przypadkiem na niedostrzeżony niedobór składników odżywczych. Oba te przypadki mogą powodować problemy z koncentracją i pamięcią.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Zapewnij choć trochę relaksu swojemu mózgowi. Eksperci zalecają podzielenie Twojego dnia na 90-minutowe fazy tak, aby utrzymać swój naturalny poziom energii i zachować jasność myśli. Ta przerwa polega na zebraniu wszystkich myśli, które przechodzą przez Twój umysł w 30-sekundowym przedziale lub za każdym razem, gdy czujesz się rozproszony.
  • Wyłącz wszystkie urządzenia, które mogą rozpraszać Cię podczas wykonywania codziennych zadań, zwłaszcza powiadomień. Sam fakt, że możesz otrzymać powiadomienie, ktoś do Ciebie zadzwoni lub napisze SMSa itp. może Ci uniemożliwić osiągnięcie najwyższego poziomu koncentracji.
  • Bądź proaktywny, jeśli chodzi o dostosowywanie się zdrowego stylu życia, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Nie pozwól, by stworzyć sobie jakieś miejsce na wymówki, nie obwiniaj samego siebie. Nikt inny nie będzie martwił się o Twój mózg tak bardzo jak Ty sam. A także nikt nie będzie się z niego cieszyć, gdy będzie on w najlepszej formie tak bardzo jak właśnie Ty.

Nie siedź bezczynnie!

Skoro już wiesz, czym jest zmętnienie świadomości, co je wywołuje i jak można mu zaradzić, nie powinieneś siedzieć dłużej bezczynnie. Zacznij pracę na tym, by się pozbyć tego problemu całkowicie lub przynajmniej zredukować go do minimalnego poziomu!

Scroll to Top