Joga - cztery asany ułatwiające zasypianie

Joga - cztery asany ułatwiające zasypianie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W ostatnim czasie pojawiły się wszelkiego rodzaju środki zaradcze, które mają pomóc nam w walce z bezsennością. Możemy znaleźć zalecenia dotyczące picia naparów przed snem lub leków, które rzekomo rozwiązują problem braku snu w kilka chwil. Jednak jedną z rzeczy, które wykazały największą skuteczność są asany jogi, czyli pozycje, które ułatwiają zasypianie.

Bezsenność jest jednym z problemów, który najczęściej dotyka zachodniej populacji. Z powodu takich czynników, jak stres, zła dieta i niezdrowy styl życia wiele osób ma trudności z zasypianiem lub z jakością snu. To, oprócz powodowania złego samopoczucia w ciągu dnia, ma również negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Koniecznie wypróbuj te asany!

Czym są asany?

Asany są pozycjami jogi stworzonymi w celu wywołania korzystnego wpływu na ciało i umysł. Ta dyscyplina jest praktykowana od tysięcy lat w krajach wschodnich i ostatnio zyskuje dużą popularność również w Europie. Teoretycznie łączy zalety medytacji z ćwiczeniami fizycznymi, dlatego może być silnym sojusznikiem w walce przeciwko bezsenności.

Postawy w jodze cechują powolne i spokojne ruchy. Dlatego też, ponieważ konieczne jest pełne skupienie uwagi na ciele, jest to bardzo relaksująca dyscyplina. Jednak każda asana ma określony wpływ na ciało i nie wszystkie są jednakowo skuteczne w walce z różnymi problemami. W tym artykule przedstawimy najlepsze asany, które pomogą Ci lepiej spać.

kobieta uprawiająca jogę

Najlepsze asany ułatwiające zasypianie

Według ekspertów najlepsze pozycje jogi do zwalczania bezsenności to:

  • Wariacja postawy łatwej lub sukhasana.
  • Skłon w przód lub uttanasana.
  • Nogi na ścianie lub viparita karani.
  • Naprzemienne oddychanie lub nadi shodhana.

Zobaczmy każdą z nich.

1. Wariacja postawy łatwej

Jak sama nazwa wskazuje, sukhasana jest jedną z najbardziej dostępnych asan dla początkujących. Jeśli wcześniej nie uprawiałeś jogi, ale chcesz zwalczyć bezsenność zaleca się, abyś zaczął ćwiczyć tę pozycję.

Jest ona bardzo prosta: wystarczy usiąść ze skrzyżowanymi nogami (w pozycji, którą wszyscy kojarzymy z jogą) i przechylić tułów do przodu. Chodzi o to, aby jak najbardziej wyciągnąć ramiona i plecy. Jeśli jesteś bardzo elastyczny, powinieneś być w stanie dotknąć czołem podłogi.

Ta pozycja jest bardzo przydatna, ponieważ rozluźnia napięcie w całym ciele i otwiera biodra, a to pobudza dobre samopoczucie, które pomaga szybko zasnąć.

2. Skłon w przód

Druga z asan jogi na dobry sen również jest bardzo prosta do wykonania. Zacznij na stojąco, rozstaw stopy na wysokość bioder i utrzymuj je proste. W tej pozycji pochyl się do przodu i spróbuj dotknąć podłogi dłońmi. Jeśli jesteś wyjątkowo elastyczny, Twoim wyzwaniem może być całkowite wsparcie przedramion na macie.

Ta postawa nie tylko pomaga w bezsenności, ale może również zwalczać inne problemy, takie jak stres lub bóle głowy. Ponadto pomoże to poprawić elastyczność i napięcie mięśni nóg.

pozycja uttanasana

3. Nogi na ścianie

Aby wykonać tę pozycję potrzebujemy kawałka ściany, aby móc się wesprzeć. Jej zalety są bardzo interesujące: dzięki przyjęciu pozycji do góry nogami, krew krąży z większą łatwością. To łagodzi objawy stresu i pomaga zasnąć, jeśli pozostaniez w tej pozycji przez co najmniej pięć minut.

Viparita karanies to pozycja bardzo łatwa do wykonania. Musisz po prostu położyć się z plecami całkowicie przylegającymi do podłogi, tak aby Twoje biodra i nogi przylegały do ściany w pionie. Aby łatwiej zachować równowagę, możesz rozciągnąć ramiona na boki.

4. Naprzemienne oddychanie

Ostatnia z asan jogi na dobry sen wykorzystuje jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń oddechowych, aby zwalczyć bezsenność. Chodzi o naprzemienne oddychanie polegające na wciąganiu powietrza przez jedną dziurkę w nosie, podczas gdy przykrywamy drugą. Następnie zmieniamy strony i powtarzamy ćwiczenie.

kobieta ćwicząca oddychanie

To ćwiczenie oddechowe można wykonywać na siedząco, lub nawet na leżąco. Tak czy inaczej, jeśli zrobisz to poprawnie, zauważysz, jak Twoje ciało bardzo szybko się odpręża.

Joga ma wiele przydatnych technik do walki z wszelkiego rodzaju problemami psychicznymi i fizycznymi. Te asany, które opisaliśmy są szczególnie skuteczne w walce z bezsennością, dlatego są bardzo przydatne, jeśli masz trudności z zasypianiem lub z jakością snu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.