Autohipnoza jest bardzo przydatnym narzędziem psychologicznym do wprowadzania zmian w zachowaniu. Może pomóc kontrolować przepływ negatywnych myśli, poprawić nastrój, a nawet ułatwić skupienie się na określonych celach. Warto przynajmniej dowiedzieć się, co to jest i jak z tego korzystać w życiu codziennym.
Kiedy słyszysz słowo “autohipnoza“, może pojawić się w Tobie nieokreślona mieszanka fascynacji i sceptycyzmu. Istnieje jednak wiele książek i artykułów naukowych, które zagłębiają się w przedstawianiu jej użyteczności i ograniczeń. W ten sposób możemy odpowiedzieć na pytanie “Czy to naprawdę działa?”, Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju terapii. U niektórych osób nie spowoduje żadnej zmiany. Inni wyraźnie doświadczają wielkich korzyści.
“Umysł można porównać do fontanny z tryskającą wodą, lśniącej w słońcu i spadającej ponownie do wielkiego podziemnego basenu, jakim jest podświadomość, na której spoczywa.”
Jeśli interesuje Cię funkcjonowanie ludzkiego umysłu i jego tajemnic, hipnoza Cię zafascynuje. Do dziś jest to bardzo skuteczna metoda leczenia uzależnień. Jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi do rzucenia palenia. Dodatkowo, w ciągu ostatnich kilku lat wiele osób zaczęło używać autohipnozy, aby zaprogramować swoją podświadomość, dokonać zmian i nauczyć sie dążyć do celu.
Czym jest autohipnoza?
Przypuśćmy, że jesteś w metrze lub autobusie i patrzysz w pewne miejsce na oknie, a Twój umysł odpływa. Nigdzie nie idziesz; po prostu gubisz się we własnym umyśle przez dłuższy czas. Kilka minut później, gdy docierasz w miejsce, w którym musisz wysiąść, budzisz się oszołomiony. To tak, jakbyś wychodził z transu.
Hipnoza ma wiele podobieństw z tym stanem. Odłączanie się od rzeczywistości, aby zejść do “piwnicy” swojego umysłu. A to, co robisz w takich momentach, może mieć duży wpływ na Twoje życie. Możesz podejmować decyzje, ustalać priorytety, skupiać się na swoich pragnieniach, a nawet poprawić sobie nastrój. Czasami stosujesz autohipnozę, nawet tego nie zauważając.
Oto interesujący fakt, na który ludzie nie zwracają dużej uwagi. Wiele czynności, które świadomie wykonujesz, pochodzi z Twojej podświadomości. Twoje smaki, sposób, w jaki reagujesz na pewne okoliczności i Twoje skłonności, są produktami nieświadomości. To miejsce, w którym przetrzymywane są poprzednie doświadczenia, osobowość, instynkty i automatyczne działania, wpływa w znacznej mierze na to, co robisz przez cały dzień.
Dlatego celem autohipnozy jest wywieranie większej kontroli nad swoją podświadomością, aby ją zaprogramować. Szukasz sposobu by ją ponownie ustawić, aby umożliwić sobie zmianę zachowania.
Techniki praktykowania autohipnozy
Dla niektórych osób najlepiej będzie ćwiczyć hipnozę z profesjonalistą. Ale jeśli nie masz czasu, dostępu lub zasobów, poniższe strategie mogą być bardzo przydatne. Kluczem jest być wytrwałym, używać siły woli i ćwiczyć codziennie.
Wizualizacja
Aby przećwiczyć autohipnozę, potrzebujesz bodźca odniesienia: światła lampy, kartki papieru, szklanki, a nawet wyimaginowanej sytuacji. Musi to być mentalna ostoja lub punkt wizualny, z którego możesz wkroczyć do wnętrza swojego umysłu.
- To, co musisz zrobić najpierw, to skupić swoje spojrzenie na tym bodźcu i zrelaksować się. Przejść od wrażeń fizycznych do mentalnych. W kierunku relaksu, spokoju i równowagi.
- Gdy osiągniesz ten głęboki stan relaksu, powtórz zestaw pozytywnych wypowiedzi. Wejdź w wewnętrzny dialog, w którym zwerbalizujesz rzeczy jakie chcesz osiągnąć. Na przykład: “Przestanę bać się wystąpień publicznych”, “Będę mniej zestresowany”, “Znajdę dobrego partnera”.
Utrwalenie
Autohipnozę można również osiągnąć, patrząc na punkt nad Twoimi oczami. Skoncentruj się na tym miejscu i powoli wywołaj lekkie rozmycie mentalne. Potem zanurz się w zrelaksowany trans, w którym skupisz się tylko na oddychaniu. Kiedy już tam będziesz, znowu zaczniesz recytować pozytywne cele: osiągnę.., chcę.., Zamierzam.., skupiam się na…
Oddychanie
Inną prostą strategią autohipnozy jest kontrolowane oddychanie. Wykonaj poniższe kroki:
- Poszukaj spokojnego miejsca. To będzie otoczenie, którego zawsze będziesz używać do autohipnozy. Twój umysł musi skojarzyć daną kanapę, zakątek lub pomieszczenie zapewniające schronienie, gdzie umysł może się zrelaksować i zejść do podświadomości.
- Po wybraniu miejsca zacznij kontrolować swój oddech w następujący sposób: wdech, zatrzymanie, wydech, opróżnienie.
- Idealnie jest powtarzać ten cykl od 5 do 6 razy. Następnie pozostań zawieszony w tej relaksującej pustce. Pozostań w pustce pełnej możliwości, gdzie możesz porozmawiać ze swoją podświadomością i zaprogramować ją. Jeszcze raz wyrecytuj swoje cele i pragnienia (zawsze pozytywnie).
Może te proste techniki przypominają Ci techniki relaksacyjne, bardzo powszechne w medytacji. Ale dają znacznie więcej niż tylko pozwolenie na chwilę wytchnienia i skupienie się na teraźniejszości. Jednym z celów autohipnozy jest zmiana zachowań, myśli i nastrojów.
Celem autohipnozy jako narzędzia terapeutycznego jest zastąpienie negatywnych wypowiedzi pozytywnymi. To więcej niż ćwiczenie relaksacyjne, to trening. Powinieneś powtarzać te ćwiczenia od 4 do 5 razy dziennie przez 5 minut. Musisz być konsekwentny i nie spieszyć się. Nikt nie zmienia swoich nieświadomych myśli z dnia na dzień. Musisz być wytrwały i pokładać zaufanie w mocy swojego umysłu.
Zmiany przyjdą szybciej, niż myślisz. Autohipnoza może być pierwszym krokiem w ich stronę.