Znasz swoje pragnienia? To za mało, by je zrealizować

Znasz swoje pragnienia? To za mało, by je zrealizować
Maria Fabregat Giribet

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fabregat Giribet.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na początek chcemy zadać Ci dwa pytania: Czy odczuwasz zadowolenie ze swojego życia? Czy czujesz satysfakcję z tego, co udało Ci się osiągnąć? Być może, jak wielu ludziom, Tobie także zdarza się zapominać, że nawet jeśli znasz swoje pragnienia i dobrze wiesz, czego chcesz od życia, to może nie wystarczyć, aby zrealizować te potrzeby i cele.

Być może niekończące się tempo codzienności nie pozostawia Ci czasu na zastanowienie się, czy podoba Ci się życie, które prowadzisz. Nie pozostawia szansy, aby pomyśleć o celach, które chcesz osiągnąć w bliższej bądź dalszej przyszłości. A może dobrze znasz swoje pragnienia, ale nie wiesz, jak wejść na ścieżkę, która Cię ku nim poprowadzi?

Jeśli tak jest, jeśli dobrze znasz swoje pragnienia, ten artykuł zawiera przydatne wskazówki, które pomogą Ci je zrealizować. Ale najpierw przeanalizujmy Twoje życie. Przyjrzymy się ścieżce, którą podążasz i to, w jaki sposób podejmujesz decyzje. Ponieważ wiemy, że wiedza o tym, czego pragniesz, wykorzystywanie własnego osądu i bycie na „właściwej” ścieżce to podstawa do nadania spójnego znaczenia celom w życiu.

Czy znasz swoje pragnienia i masz kompas, który Cię do nich prowadzi?

Niezależnie od tego, czy masz konkretne cele, staraj się skupić na jednym ogólnym dążeniu. Skonstruuj  kompas, który zawsze wskaże Ci kierunek, w którym musisz się udać, aby zrealizować swoje plany. Być może nie sprawi, że wszystkie przeszkody znikną z Twojej drogi, ale pomoże się nie zgubić, ani nie stracić orientacji „w terenie”.

Twoja ścieżka może być bardzo kręta. Z pewnością są na niej pagórki i doliny, a także przeszkody i miejsca, gdzie z nieba leje się deszcz i spadają pioruny. Dlatego zawsze musisz mieć pewność, że jesteś na „właściwej” drodze. Ponadto, w miarę pokonywanej drogi, odkryjesz to, co jest dla Ciebie najbardziej cenne i niezbędne do wzbogacenia Twojego życia.

Kompas wskazujący drogę, gdy znasz swoje pragnienia

Skąd wiedzieć, czy droga jest właściwa?

Na początku często brakuje nam pewności, czy podejmujemy właściwe decyzje, czy to, co robimy, jest najlepsze. To normalne. Niepewność jest częścią ryzyka, które towarzyszy wielu decyzjom, które podejmujemy.

Nie ma nikogo na świecie, kto mógłby Ci powiedzieć z całą pewnością, że jesteś na dobrej drodze. Na szczęście istnieje więcej niż jedna właściwa droga do celu. Istnieją nawet różne sposoby dotarcia do tego samego miejsca. W każdym razie fakt, że to Ty wybierasz kierunek, jest dobrą wróżbą.

Możesz bez trudu określić swoje cele i znaleźć własną ścieżkę, ale może się okazać, że brakuje Ci przyzwyczajenia do robienia takich rzeczy. Przez to często pozwalasz innym na prowadzenie. Może robisz to, ponieważ jest to łatwiejsze, albo ponieważ boisz się, że nie zdobędziesz oczekiwanych wyników. Czasami ufasz innym ludziom bardziej niż sobie. Ale nikt nie wie lepiej od Ciebie, co jest dla Ciebie najlepsze.

Słuchaj swoich emocji. To one dadzą Ci informacje o tym, czego potrzebujesz. Pomogą Ci to w dokonywaniu własnych osądów, które z kolei pozwolą Ci osiągnąć autonomię. Autonomia ma funkcję jednoczącą w systemie regulacji moralnej, jak opisał Villegas (2011).

Kierujesz się umysłem czy sercem?

Po tym, jak wysłuchasz swoich emocji, użyj rozumu, aby podążać za sygnałami, które Ci dały. Chodzi o znalezienie równowagi między źródłami informacji (emocjami) a pracą z nimi (rozum i intuicja). To zwiększy Twoje szanse na sukces.

W tej równowadze ważną rolę odgrywa motywacja. Jak mówi M. Grad (2015), nie uwierzysz, że jesteś w stanie coś zrobić, dopóki tego nie zrobisz. Chociaż z drugiej strony dobrze jest przeanalizować swoje cele pod względem ich realności.

„Podążaj za głosem serca, ale weź swój mózg ze sobą”

Alfred Adler

Może znasz swoje pragnienia, ale to za mało, by je spełnić

Teraz już zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest podążanie własną ścieżką w ogólnym znaczeniu. Prawdopodobnie masz także kilka celów, które pragniesz osiągnąć. Są one praktyczne, ale jednocześnie przybliżą Cię do dobrego samopoczucia i poczucia spełnienia. Cele te mogą być bardzo różnorodne: więcej ćwiczyć, nauczyć się języka obcego, zorganizować swój pokój lub dom, medytować codziennie itd.

Nie wystarczy, że znasz swoje pragnienia. Pozostawanie przy ogólnej idei, takiej jak „chcę więcej ćwiczyć” jest bezużyteczne. To tak, jakbyśmy nigdy nawet nie wyznaczyli celu. Aby naprawdę osiągnąć swoje cele, oprócz motywacji, pierwszym krokiem jest zaplanowanie. O tym właśnie mówi dr Diaz w swoim artykule „Myślenie o przyszłości przez cały cykl życia”.

Gdy znasz swoje pragnienia, zapisuj je w notesie

W ten sposób konkretne cele nadają kształt ogólnej idei, o której mówiliśmy na początku. Toja i Bravi (2015) wyjaśniają, że zamiast mówić „będę więcej ćwiczyć”, lepiej ustalić bardziej sprecyzowane cele. „Każdego dnia wykonam dziesięć zestawów brzuszków”. W ten sposób nie zostaniesz z abstrakcyjną ideą, ale z czymś konkretnym, do czego możesz się zobowiązać. Jak widać, nie wystarczy, że znasz swoje pragnienia.

„Ustalanie celów zmniejsza odległość, która nas od nich oddziela”.

-Anxo Perez-

Jak osiągnąć cele?

Czasami wyzwanie jest znacznie trudniejsze. Może to być, na przykład: „Chcę biegać w maratonie”. Samo myślenie o tym celu może być przytłaczające, więc kończy się na odkładaniu przedsięwzięcia i na zwlekaniu. Dlatego ważne jest, aby cele były podzielona na mniejsze części. Na przykład: „Będę trenować 30 minut dziennie”.

Wszystko zależy od określenia najbardziej możliwych do osiągnięcia celów. Gdy je zrealizujesz, łatwiej przejdziesz do tych trudniejszych.

Przydatne jest również ustalenie konkretnej pory dnia na realizację celów. Może robisz to, kiedy budzisz się rano lub kiedy wracasz do domu późnym wieczorem. To bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli nie zaplanujesz konkretnie, kiedy będziesz poświęcać czas na realizację celu, możesz nigdy nie mieć na to czasu.

Według Pereza (2014) jedną z kluczowych strategii osiągnięcia celów jest ustalenie celu „zerowej tolerancji”. Jest to cel o wiele prostszy niż Twój główny cel. Ale to, że jest prosty ma istotne znaczenie. Musisz go wykonać bez wyjątku, aby nie stracić spójności w dążeniu do większego celu.

Na przykład, jeśli Twoim celem jest trenowanie 30 minut dziennie, ale z jakiegoś powodu jest to dla Ciebie bardzo trudne, Twój cel zerowej tolerancji może przewidywać 5 minut treningu dziennie. Z pewnością znajdziesz 5 minut! Pomoże Ci to zachować spójność.

Czego potrzeba, aby przejść od planu do działania?

Gdy już znasz swoje pragnienia, słuchasz swoich emocji i planujesz swoje cele, następnym krokiem jest podjęcie działania. Aby odnieść sukces i zrealizować cel, niezbędny jest optymizm. Jeśli wierzysz w lepszą przyszłość, będziesz w stanie realizować swoje plany z większą wytrwałością.

Nie wystarczy, że znasz swoje pragnienia. Oprócz tego musisz dokładnie zrozumieć, dlaczego chcesz osiągnąć te rzeczy. Myślenie o tym powodzie daje siłę i nadaje znaczenie podejmowanemu wysiłkowi. Nie warto się poddawać teraz, kiedy z każdym krokiem jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia naszych celów.

„Pamiętaj swoje marzenia i walcz o nie. Musisz wiedzieć, czego chcesz od życia. Jest tylko jedna rzecz, która sprawia, że ​​Twoje marzenie staje się niemożliwe: lęk przed porażką”.

-Paulo Coelho-

Bibliografia:

-Grad, M. (2015). La princesa que creía en los cuentos de hadas. Barcelona: Ediciones Obelisco.

-Pérez, A. (2014). Los 88 peldaños del éxito. Barcelona: Alienta Editorial.

-Toja, O. y Bravi, S. (2015). Actitud positiva para perezosas. Barcelona: Editorial Planeta.

-Villegas, M. (2011). El error de Prometeo: Psico(pato)logía del desarrollo moral. Barcelona: Herder.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.