Nieświadomość zbiorowa - czy istnieje?

Nieświadomość zbiorowa - czy istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2017

Nieświadomość zbiorowa według ekspertów jest czymś “wrodzonym w istocie ludzkiej”, to rodzaj empirycznej pamięci, którą posiadamy wszyscy jako gatunek, “uniwersalna biblioteka”.

Nieświadomość zbiorowa posiada pewne piękno. Sugeruje, że wszyscy ludzie posiadają taką samą spuściznę, coś co mieszka w naszym mózgu, niczym mały kuferek. Nawet jeśli o tym nie pamiętamy, ona tam jest. 

Zaprezentujmy pewien przykład: kiedy byliśmy mali, wszyscy uczyliśmy się jak jeździć na rowerze. Po jakimś czasie nawet przez chwilę nie zastanawiamy się jak utrzymać równowagę lub pedałować bez upadku. Nasz mózg i nasze mięśnie przechowały tę informację, aby zautomatyzować działanie. 

Nieświadomość zbiorowa a sny

To Karl Jung wymyślił ten termin opierając się na wieloletnim doświadczeniu w psychiatrii. Według niego w naszym umyśle istnieją pewne koncepty zwane “archetypami”.

So tą podstawowe aspekty ludzkości: miłość, strach, jedność, bycie. Aspekty, które wszyscy odczuwamy oraz cierpimy podobnie. Coś wrodzonego, co otrzymujemy przy urodzeniu, a jednocześnie dziedziczymy po naszych rodzicach, którzy natomiast otrzymali to po dziadkach.

Carl Gustav Jung

A teraz pytanie brzmi: Jak do nich docieramy? To jak pamiętanie jak się jeździ, kiedy jesteśmy na rowerze lub jak unosić się na wodzie, kiedy pływamy. Według Junga sposób na dotarcie do nich kryje się w snach. Dlatego wiele z jego badań skupia się wokół snów. Miejsca, gdzie znajduje się nieświadomość zbiorowa, którą my wszyscy podzielamy.

Czy nieświadomość zbiorowa naprawdę istnieje?

Aby nieświadomość zbiorowa została zaakceptowana, powinniśmy zacząć wierzyć, że cały wszechświat jest żyjącym organizmem. Przykładowo Samuel Batler powiedział, że całe życie jest nieświadomą pamięcią, i że nawet atomy je posiadają. 

To wszystko sugerowałoby, że kiedy się rodzimy, przychodzimy na świat z pewnego rodzaju podstawową pamięcią odziedziczoną genetycznie od początków gatunku ludzkiego. To coś, co przekazywaliśmy i rozwijaliśmy przez pokolenia, nieświadomie przechowując w swojej pamięci.

My wszyscy czujemy te same impulsy: miłość, gniew, strach. To bardzo silne emocje, które są zainstalowane w naszym ciele, i które wiemy jak rozpoznawać. Istnieją rodzaje strachu, które podziela wiele osób: strach przed ciemnością, niemożność obrony, podstawowy instynkt przetrwania…

Według Junga, ludzie często miewają podobne sny. Sytuacje, wizje oraz doświadczenia, które nie zawsze potrafimy wyjaśnić, a które często pojawiają się u innych osób w innych kulturach.

Być może to nic więcej niż wymysł psychiatry, lecz może to prawda, że wszyscy dzielimy “bibliotekę mądrości”? Czy myślisz, że nieświadomość zbiorowa istnieje?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.