Radzenie sobie ze stratą jest wykonalne. Kiedy tracimy coś lub kogoś, wraz z bólem, oszołomieniem i dumą pojawia się lekcja, która uzdrawia. Zrozumienie straty wiąże się z arbitralną interpretacją naszego ego. W zależności od tego, w jaki sposób odnosimy się do siebie samych, postrzegamy stratę jako pecha, przeznaczenie lub sytuację, z której możemy się uczyć, gdy przez nią przechodzimy.
Jak powiedział Charles Dickens: “Uczę się wszystkiego, czego potrzebuję wraz z każdą porażką”.
Czytaj dalej i odkryj najlepsze porady mówiące o tym, na czym polega radzenie sobie ze stratą.
Nikt nie jest przygotowany na trudne doświadczenia. Same straty i niepowodzenia są tym, co nas uczy. Straty sprawiają, że stajemy się bardziej kompletni i jako ludzie i uczymy się ważnych rzeczy o życiu, nawet jeśli nasze ego może przez jakiś czas cierpieć.
Każdy prędzej czy później straci krewnych, przyjaciół lub partnera. Niemożność pogodzenia się ze stratą lub niezaakceptowanie jej jest prawdziwym problemem. Wiemy, że te rzeczy się wydarzą a kiedy już nastąpią, wtedy nauczymy się czegoś z tego, co nas spotka. Nie ma wątpliwości, że wiele lekcji zostanie wyciągniętych – zarówno tych cennych, jak i bolesnych. Radzenie sobie ze stratą jest istotną częścią naszego życia.
Najlepszym sposobem na wygraną jest to, by nie zawsze jej pragnąć.
Radzenie sobie ze stratą – jak wyjść silniejszym
Cierpienie jest aspektem życia, którego nie można się pozbyć, ponieważ wpływ przypadku lub śmierć są czymś, co zawsze będzie nam towarzyszyć. Bez nich życie nie byłoby kompletne. Ból utraty krewnych i bliskich jest częścią całego procesu życia. Bez niego nie byłoby ono zbyt wiele warte.
Akceptacja jest kluczem do radzenia sobie z utratą tak, by naturalny ból nie prowadził do ciągłego i długotrwałego cierpienia.
W książce Viktora Frankla “Człowiek w poszukiwaniu znaczenia” pokazuje nam się stratę z bardziej humanistycznej i adaptacyjnej perspektywy. Sposób, w jaki człowiek akceptuje swoje przeznaczenie i całe cierpienie, jakie pociąga ono za sobą, dodaje mu poczucie głębszego i bogatszego sensu.
Nawet w najtrudniejszych okolicznościach można zachować odwagę, godność i wspaniałomyślność. Jeśli stracisz ludzką godność, staniesz się najbardziej niszczycielskim ze stworzeń.
Często wyjątkowo trudna sytuacja, taka jak utrata członka rodziny lub zerwanie związku, daje nam możliwość duchowego rozwoju i przekraczania naszych granic. Kto traci wiarę w swoją przyszłość, jest skazany na zagładę a swoje życie wypełni fizyczną i umysłową apatią.
To, czego tak naprawdę nie możemy stracić, to samych siebie. Powinno to być naszym pierwszym i ostatnim priorytetem.
Powiedz mi, a zapomnę, naucz mnie a ja zapamiętam, zaangażuj mnie, a nauczę się
Radzenie sobie ze stratą – proces uczenia się
To, czego uczymy się tracąc kogoś lub coś nie zawsze jest pozytywne. Musimy także uczyć się na negatywnych aspektach, z którymi wiąże się strata. To wszystko jest częścią radzenia sobie z nią.
Na przykład, w emocjonalnym zamęcie, strata pozostawia prawie nieusuwalny ślad na naszym ego, a to nadal zbiera swoje żniwo, nawet gdy nasze uczucia nie są już żywe. Dlatego musimy uczyć się z tego, co złe ale skupiać się na dobrych rzeczach, które pozostają w wyniku całej tej sytuacji.
Ucz się z każdej straty, pomimo bólu
Od momentu urodzenia uczymy się posiadania. Uczymy się być blisko człowieka, którego kochamy, by zyskać poczucie bezpieczeństwa. Jednak bardzo niewiele osób pomaga nam zrozumieć, co robić lub czuć, gdy tracimy ukochaną osobę lub doświadczamy innego rodzaju separacji. Kiedy doświadczamy utraty bliskiej osoby, związku, marzenia lub czegoś materialnego, głównymi przyczynami bólu są przywiązania i obawy, które przyjęliśmy lub wygenerowaliśmy podczas naszego życia.
Aby przezwyciężyć straty i wyjść silniejsi, powinniśmy skupić się na pozytywnych rzeczach, które mogą się w nas obudzić. Najcenniejsza w tym wszystkim jest wiedza, która się wtedy pojawia. Nauka, która pozwoli nam odzyskać naszą siłę i nasze pragnienie, aby iść do przodu.
Bycie mądrym polega na uczeniu się z doświadczenia.