Przeznaczenie to mądrość właściwych wyborów

Przeznaczenie to mądrość właściwych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2018

Wierzysz  w przeznaczenie? Uważasz, że dla każdego z nas istnieje z góry określona ścieżka? Czasami wydaje nam się, że nasze życie jest już ustalone i nie możemy zrobić nic, aby nadać mu inny tor. Nic bardziej mylnego. Przeznaczenie to nie coś, na co nie mamy wpływu. Ostatnie słowo należy do ciebie!

“Każde życie, nie ważne jak długie i jak bardzo skomplikowane, składa się tak naprawdę z pojedynczego momentu – chwili, w której człowiek na zawsze zdaje sobie sprawę z tego kim jest.”

-Jorge Luis Borges-

Jestem odpowiedzialny za życie, które wybrałem

To leży w ludzkiej naturze, że czasami jest nam ciężko wziąć odpowiedzialność za coś, co nam się nie podoba, lub co staramy się odrzucić. Za własne życie obwiniamy przeznaczenie. Ale czy to ktoś inny wybrał za ciebie takie życie? Czy to naprawdę jest wina przeznaczenia? Ależ nie, życie którym żyjesz należy wyłącznie do ciebie. Masz wolność wyboru.

Nikt nie ma z góry określonego życia. Nawet okoliczności, które czynią cię bardzo niezadowolonym można zmienić. Problem w tym, że zaślepiamy się negatywną stroną każdej sytuacji, jednocześnie pragnąc porzucić coś, co wcale nas nie pociąga.

Kobieta papierowe samoloty

Wyobraź sobie, że jesteś niezadowolony ze swojej aktualnej sytuacji życiowej. Co powstrzymuje cię przed zmianami? Czy naprawdę istnieją pewne granie, czy też sam je sobie stwarzasz? Czy naprawdę dajesz z siebie wszystko, aby rozwiązać tę kwestię, czy po prostu podążasz wraz z nurtem zdarzeń?

“Ten kto potrafi zmienić swoje myśli, może też zmienić przeznaczenie”

Stephen Crane

Wszystkie ograniczenia, które dostrzegamy istnieją bardziej w naszych głowach, niż w rzeczywistości. Chcemy przez to powiedzieć, że ograniczamy samych siebie, ponieważ nie chcemy zdecydować się na wysiłek konieczny, aby pokonać te bariery. Musisz sobie uświadomić, że jest to możliwe.

Nic nie jest w stanie cię ograniczyć, kiedy podejmiesz już swoją decyzję. Twój umysł ma ogromną moc. Jeśli pragniesz coś osiągnąć, to zdołasz to zrobić.

Podejmij ryzyko życia

Życie” to słowo, które z łatwością wypowiadamy, bo każdy z nas jest w stanie żyć. Ale czy to łatwe? Prawda jest taka, że nie, nie jest i staje się to jasne, kiedy nie podejmujemy ryzyka jakie wiąże się z prawdziwym życiem. Dlaczego nazywamy to ryzykiem? Ponieważ to trudne, ponieważ życie to nie jest zwykła prosta ścieżka, ma swoje wzloty i upadki.

Kiedy podejmujesz własne ryzyko życia, przekonasz się, że wybierasz życie, którego pragniesz i nie istnieje przeznaczenie, które zmusza cię do podążania drogą, której starasz się uniknąć. To bardzo komfortowy sposób postrzegania problemu: “Nie ponoszę odpowiedzialności za zmiany i muszę po prostu się do tego przyzwyczaić.”

Liść w kałuży

Nie ważne czy jesteś młody, dorosły, czy też w podeszłym wieku. Na każdym etapie twojego życia napotkasz na problemy, ból, cierpienie, utratę… Będziesz w stanie pokonać wszystkie te trudności, ponieważ masz w sobie potrzebną siłę i możliwości. Nie obwiniaj jednak przeznaczenia. Życie wiąże się z pewnymi konsekwencjami, a to są jedne z nich.

“Przeznaczenie może doprowadzić cię do rozwidlenia dróg, ale to ty decydujesz o kierunku własnego życia.”

Ważne również jest reagowanie na życiowe ryzyko, tak aby zmienić niepożądane sytuacje. Przekraczanie strefy komfortu oraz postanowienie zmiany wszystkiego w swoim życiu to trudne rzeczy! Wiąże się to również z ryzykiem, gdyż nie wiesz czy sprawy obrócą się na lepsze, czy gorsze. Czy jesteś gotowy, by to udowodnić?

Przeznaczenie tworzone jest z twoich wyborów

Czy pamiętasz jak wiele razy mówiłeś, że pragniesz cofnąć się w czasie, by coś odmienić? Przeszłość pamięta wiele sytuacji, w których nie jesteś dumny ze swojego zachowania. Możesz teoretycznie cofnąć się w czasie, jednak reagując inaczej w danej sytuacji, zmieniłbyś swoje przeznaczenie.

Nasze przeznaczenie nie jest jasno ustalone, lecz to my zmieniamy je stale. Na każdym etapie naszego życia musimy wybierać. Z każdym wyborem otwieramy dla siebie nową drogę. Ważne, abyśmy wybierali mądrze, chociaż błędy również są potrzebne, by dzięki nim wiedzieć kiedy wybrać inną drogę.

Przeznaczenie pary

Gdybyśmy mieli możliwość cofnięcia się w czasie i dokonania choćby najmniejszej zmiany w naszych działaniach, to nawet ona zaowocuje absolutną zmianą naszej obecnej sytuacji życiowej. Wówczas zdalibyśmy sobie sprawę z tego jak ważne są nasze wybory i że nasze przeznaczenie zmienia się wraz z nimi.

“Przeznaczenie to nie to co ci się przydarzy, ale to co pragniesz by ci się przydarzyło”

Kiedy już wiesz, że przeznaczenie zależy od twoich wyborów, podejmij ryzyko wyboru i popełniania błędów. Miej odwagę by przeciwstawić się swojemu życiu, jeśli się z nim nie zgadzasz. Nigdy nie pozwól sobie na myślenie, że nic nie możesz zrobić, bo to właśnie do ciebie należy ostatnie słowo.

Czy zmienisz swoje przeznaczenie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.