Akceptacja, odrzucenie i zmiany - jakie są różnice?

Akceptacja, odrzucenie i zmiany  - jakie są różnice?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

W dzisiejszym artykule spróbujemy omówić różnicę między często mylonymi pojęciami, takimi jak akceptacja, odrzucenie, rezygnacja i zmiany.  W życiu mamy często do czynienia z sytuacjami, w których nie wiemy jak powinniśmy zareagować, a możemy w takim przypadku albo zaakceptować bieżącą sytuację, albo też ją odrzucić. Jednak która z dostępnych opcji będzie lepszym rozwiązaniem? Akceptacja, rezygnacja czy odrzucenie?

Odpowiedź jest prosta – należy zaakceptować to, co się dzieje wokół nas. Musimy nauczyć się akceptować wszelkie sytuacje, w których życie czy też nasz związek może nas zaskoczyć. Jeśli będziemy się opierać i unikać zmian, wszelkie wątpliwości staną się tylko silniejsze.

“Nic nie jest stałe, za wyjątkiem zmian”
Heraklit z Efezu

Staw czoła problemom, a nie unikaj ich.

Stawienie czoła problemom, czy trudnej sytuacji oznacza szukanie rozwiązań. W przełożeniu na praktykę jest to po prostu przejście nad nimi do porządku dziennego, a także życie z ich świadomością w najlepszy możliwy sposób, z poczuciem zadowolenia.

Kiedy mówimy o akceptacji, nigdy nawet nie powinieneś brać unikania problemu lub ucieczki przed nim jako opcji. Takie postępowanie oddala nas od rzeczywistości, kieruje nas w inną stronę i nie zapewnia nawet próby znalezienia rozwiązania dla stojącego przed nami wyzwania. Poza tym akceptacja jest pierwszym krokiem w kierunku dokonania zmian.

Kobieta

Akceptacja kontra rezygnacja

Akceptacja czegoś oznacza po prostu znalezienie stanu idealnej równowagi z kartami, jakie życie nam właśnie rozdało. W ten sposób jesteśmy w stanie odnaleźć najlepszy sposób rozwiązania, poprawy, adaptacji i ujrzenia jasnej strony danej sytuacji. Oznacza to także zrozumienie rzeczy takimi, jakie są.

Odrzucenie z drugiej strony w efekcie przełoży się na konieczność życia w tej uciążliwej dla nas sytuacji, bo albo nie mamy innego wyboru, albo boimy rozpocząć procedurę prowadzącą do zmiany. Mamy w tym momencie do czynienia ze zniechęceniem i rezygnacją, które to uczucia będą nam towarzyszyć przez kolejne lata życia.

Najlepszym wyborem zawsze będzie akceptacja. Nie należy mylić z akceptacją z rezygnacją. Rezygnacja to sytuacja, w której biernie przechodzimy do porządku dziennego nad rozwojem wydarzeń, natomiast akceptacja oznacza wzięcie czynnego udziału w tych właśnie wydarzeniach. Akceptacja w dużej mierze opiera się na podejmowaniu decyzji, a to z kolei prowadzi do różnego rodzaju zmian.

Naucz się akceptować, naucz się zmieniać

Akceptacja jest zawsze pierwszym krokiem do tego, aby dostosować się w najlepszy możliwy sposób do danej sytuacji. Pozwala nam ona czuć się dobrze wobec samego siebie i sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Uczymy się radzić sobie z nią bez nadmiernych problemów lub poczucia przytłoczenia. Czujemy się kompetentni i mamy wrażenie, jakbyśmy byli wyposażeni w niezbędne narzędzia, umiejętności i szacunek wobec innych osób zaangażowanych w tę sytuację razem z nami.

Wolność

Bardzo często wraz z rozwojem umiejętności samopoznania, które nadchodzi wraz z akceptacją, przyjdzie także czas na przeanalizowanie własnego życia, stylu, w jakim je prowadzimy, naszych relacji międzyludzkich i uczuć, a także w stosunku do pracy, itd… i to właśnie jest ten moment, w którym zaczynają się zmiany.

W oparciu o wewnętrzną akceptację i poczucie zadowolenia z dobrego rozwiązania problemu nadchodzi zazwyczaj właściwy czas, aby dokonać zmian w swoim życiu osobistym.

Na przykład, gdy Twój związek przeżywa trudne chwile z powodu niezgodności charakteru pomiędzy obojgiem partnerów, pierwszym krokiem jest akceptacja drugiej osoby za to kim jest. Tak kończy się wszelkie poczucie winy, braku szacunku oraz usilnych prób zmiany tej drugiej osoby.

Natomiast gdy zaczniemy akceptować rzeczy takimi, jakie one są, stajemy się świadomi tego, jakie są w rzeczywistości. Następnie jesteśmy w stanie uszanować dzielące nas różnice, zachowując przy tym spokój. Dlatego też po osiągnięciu tego momentu następnym krokiem w całym tym procesie uczenia się jest decyzja o wprowadzeniu pewnych, odpowiednich zmian.

Co dalej?

Kiedy już zaakceptujemy daną sytuację, możemy przestać walczyć przeciwko niej, a zamiast tego dokładnie przemyśleć wszelkie aspekty, które mamy możliwość zmienić. Zamiast próbować zmieniać naszego partnera, być może zdecydujemy się zmienić coś w naszym własnym zachowaniu, w oparciu o życie nasze i naszej drugiej połowy.

Natomiast kiedy unikamy różnych sytuacji, nie jesteśmy w stanie niczego zaakceptować lub stawić czoła danemu problemowi. Tak będzie on nadal obecny, nawet jeśli pozostanie na pewien czas ukryty.

Gdy już podejmiemy decyzję o zmianie, jej powodem zazwyczaj jest akceptacja. Jeśli zaakceptujemy sytuację, w jakiej się znajdujemy, będzie to oznaczało że nie jest ona dokładnie tym, co chcemy uzyskać. A ponieważ nie możemy zmienić tej właśnie sytuacji lub osób bezpośrednio z nią związanych, jesteśmy jedynymi, którzy mogą zmienić sposób, w jaki potoczy się nasze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.