Bolesna strata - jak sobie poradzić z emocjami?

Bolesna strata - jak sobie poradzić z emocjami?

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2018

Wymiar afektywny ma związek z naszą dyspozycją na to, by być pozytywnym względem czegoś lub kogoś. Bolesna strata jest sytuacją, w której również uwikłane są różnorodne uczucia danej jednostki. Bolesna strata sprawia, że przeżywamy cierpienie. Afektywny wymiar człowieka zakłada, że w życiu każdego człowieka występują okresy cierpienia, które można przetrwać dzięki przejściu zdrowej żałoby.

Jak zatem poradzić sobie z emocjami, które przynosi w życiu bolesna strata? 

Na początku warto wspomnieć, że żałoba to stan, w którym dążymy do zrównoważenia emocji będących rezultatem doznanej straty. Proces ten zawsze związany jest z negacją, bólem i smutkiem, wściekłością, poczuciem winy i ostatecznie osiągnięciem harmonii.

Powinniśmy wiedzieć, że właściwie przebyta żałoba pozwala nam się wzmocnić i stawić czoła innym problemom, które nadejdą w przyszłości. Zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwala osiągnąć równowagę i wieść spokojne szczęśliwe życie.

“Nie poddawaj się. Cokolwiek w życiu stracisz, wróci do Ciebie w innej postaci”

-Rumi-

Kiedy dotyka Cię bolesna strata, Twoje emocje stają się o wiele bardziej intensywne i głębokie. Strata może dotykać różnych dziedzin życia. Można stracić kogoś bliskiego, członka rodziny czy przyjaciela, można doświadczyć nagłego zerwania. Stratą jest też fakt wykrycia poważnej choroby, czyli mówimy tu o utracie zdrowia. Można stracić też zatrudnienie, żeby podać tylko kilka przykładów.

Bolesna strata – z czym się wiąże?

Bardzo ważny czynnik, który ma wpływ na sposób i czas przechodzenia żałoby to sposób, w jaki dana osoba doznała straty. Na przykład przyjaciel zapada na ciężką chorobę. Jego stan stopniowo się pogarsza i w końcu umiera. Doznana bolesna strata nie jest związana z elementem zaskoczenia.

Zupełnie inaczej będzie przebiegać żałoba po kimś, kogo wczoraj pożegnaliśmy, a dzisiaj dowiadujemy się, że nie żyje. Zdarzenie to było czymś zupełnie niespodziewanym, cios jest znacznie silniejszy i bardziej odczuwalny. Żałoba po takiej stracie będzie trwała znacznie dłużej i będzie cięższa w przebiegu.

Kwiaty na wodzie

W samym przebiegu żałoby u danej osoby może dojść do zachowań autodestrukcyjnych. Takie działania powstają na skutek odreagowywania przeżywanego bólu. Ich przyczyną może też być nadmiar myśli, a także występowanie myśli obsesyjnych.

Taki stan rzeczy wynika z faktu, że dana osoba właśnie teraz uświadamia sobie jak głęboka więź łączyła ją ze straconą osobą. Żałoba charakteryzuje się tym, że wraz ze zmarłym odchodzi również cząstka osoby, która odczuła stratę. Następuje uczucie potrzeby.

Zazwyczaj, kiedy dana osoba przechodzi żałobę, przestaje wykazywać zainteresowanie sprawami, które wcześniej sprawiały jej radość. W niektórych przypadkach różni ludzie zamiast stawić czoła smutkowi, zagłuszają swoje emocje nadmiernym jedzeniem, sięgają po alkohol. Wybierając taką drogę niestety jedynie pogarszają swoją sytuację. Co zatem powinni zrobić?

Bolesna strata – pokonaj ją stosując 4 praktyczne wskazówki

Działania, które zalecamy osobom, które doznały straty i odczuwają z tego powodu smutek i ból skupiają się na tym, co pozytywne. Pomagają kontrolować proces żałoby tak, aby przebiegał on poprawnie. Nie wahaj się zastosować ich w praktyce.

Wyrwa w głowie
  • Żałoba wymaga czasu. Rany goją się powoli i stopniowo, etapami. Nie można tego w żaden sposób przyspieszyć. Z procesem żałoby należy się też pogodzić i nie unikać go. Najgorsze natomiast, co można zrobić, to uciec w przyjemności, aby nie odczuwać istniejących w głębi duszy trudnych emocji. Nie wolno ignorować żalu i smutku.
  • Kiedy przechodzimy żałobę po bliskiej osobie, nie powinniśmy uciekać od tematu i usiłować rozmawiać tylko o tym, co “pozytywne” w danej chwili. Konstruktywne rozmowy na temat utraconej osoby przynosi rzeczywiste ukojenie. Pozwala w zdrowy sposób płynnie przejść do kolejnego etapu żałoby.
  • Kiedy ból wydaje się wzmagać i dochodzi do kryzysu, może dojść do myśli samobójczych i działań autodestrukcyjnych. Warto w takiej sytuacji podzielić się odczuciami z zaufaną osobą lub skorzystać z pomocy terapeuty.
  • Nie istnieje jeden prawidłowy sposób przechodzenia żałoby. Najważniejsze, by pamiętać, że żałoba podzielona jest na wiele etapów i jeden następuje po zakończeniu drugiego. Każdy też trwa swoją indywidualną ilość czasu. Wszystko zależy od osobowości danej osoby i tego, czy strata była spodziewana. Jeśli dojdzie do kolejnego kryzysu, pomyśl w jaki sposób udało Ci się przetrwać poprzedni.

Trzy dodatkowe rady

Poza wspomnianymi elementami warto wziąć pod uwagę również inne praktyczne rady, które pomogą Ci uporać się z sytuacją, w której dotknęła Cię bolesna strata.

Smutna kobieta
  • To bardzo ważne, by wyrażać swoje emocje. Takie działanie uwalnia nas od niepotrzebnego ciężaru, który w przeciwnym razie nosilibyśmy na naszych barkach. Nie powstrzymuj się więc od wylewania łez czy od wyładowywania złości wynikającej z frustracji. Najczęściej wszystko to rozwiązuje rozmowa z zaufaną osobą. Z czasem uczucie stanie się mniej bolesne.
  • Kiesy ból dochodzi do kresu Twych możliwości i masz wrażenie, że utkwiłeś w martwym punkcie, warto poszukać pomocy u profesjonalisty. Terapeuta pomoże Ci w poprawny sposób przebyć żałobę. Jego pomoc jest tym bardziej istotna, gdy dochodzi do objawów somatycznych związanych z nierozwiązanymi konfliktami. Może nawet dojść do uzewnętrznienia się ukrytych chorób.
  • Choć czasem wydaje się to mało sprawiedliwe, życie toczy się dalej. Narzucenie sobie kontynuowania codziennej rutyny okazuje się stanowić najlepsze rozwiązanie z możliwych. Nie uciekaj od emocji. Rób to, co zawsze robiłeś. Przede wszystkim natomiast nie czuj się winny z powodu odczuwanego w życiu szczęścia.

Zakończenie jednego etapu rozpoczyna kolejny. Pamiętaj więc, że po cierpieniu przyjdzie czas na lepsze samopoczucie. Bolesna strata choć nie należy do przyjemnych, ostatecznie wyrabia charakter i przygotowuje człowieka na przyszłe trudności.

Pamiętaj, że miejsce cierpienia ostatecznie zajmie poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do samego siebie. To z kolei pozwoli Ci podejmować ryzyko związane z potrzebą istnienia i kochania innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.