Kochane życie, chcę powiedzieć, że przepraszam za wszystkie te chwile, kiedy Cię zaniedbywałam. Przepraszam za dni, kiedy nie wykorzystałam wszystkiego, co mogłam od Ciebie otrzymać. Teraz, gdy przezwyciężyłam moje lęki, nieśmiałość i uprzedzenia, obiecuję żyć z pasją, by tańczyć z Tobą do rana, aby Cię kochać, słuchać i rozśmieszać, dopóki nie rozboli Cię brzuch i nie zabraknie tchu. Ponieważ Ty i ja rozumiemy się nawzajem i zasłużyliśmy na tę radość. Jesteśmy warci tego, aby żyć z pasją.
Gdy pewnego dnia mówisz sobie, że chcesz żyć z pasją, oznacza to, że w Twoim życiu nastąpił punkt zwrotny. Lub jak powiedziałby każdy miłośnik duchowości – „przebudzenie”. Niemniej jednak nie zawsze udaje nam się wykorzystać wszystkie zasoby i zachowania, aby umocnić zaangażowanie wobec samych siebie, abyśmy mogli cieszyć się nadchodzącymi dniami i żyć z pasją.
„Trzy główne zasady szczęścia to: coś do robienia, ktoś do kochania i coś, na co można mieć nadzieję.”
-Thomas Chalmers-
Być może określenie żyć z pasją i prowadzenie intensywnego życia jako cel sam w sobie wydaje się hedonistyczny, ale za tą wizją kryje się prosta idea, z którą zgadzają się wszyscy od antropologów do socjologów (w tym specjalistów w psychologii pozytywnej). Wszystkie działania, które człowiek wykonuje mają dwie bardzo podstawowe motywacje: przede wszystkim przetrwać, a następnie być szczęśliwym.
Obecność, otwieranie oczu każdego ranka, stawianie jednej stopy przed drugą i wzajemne relacje biorą udział w procesie „prób i błędów”. Z tego procesu uczymy się stopniowo, aby osiągnąć to, czego najbardziej pożądamy: stabilność, wewnętrzny spokój, dobre samopoczucie, a esencją tego jest… szczęście. Aby osiągnąć nasz cel, musimy dodać jeszcze jeden składnik do powyższego przepisu: pasję.
Sekret szczęścia to żyć z pasją
Psychologia humanistyczna nadal jest jedną z najważniejszych i najbardziej użytecznych nurtów myślenia w tej dziedzinie. Jednocześnie zrozumienie tego zagadnienia byłoby niemożliwe bez pomocy wielkich umysłów, takich jak Carl Rogers i Abraham Maslow. Oni pierwsi zwrócili uwagę, że jesteśmy mistrzami naszego własnego spełnienia. Powiedzieli, że to my musimy pracować każdego dnia na nasz osobisty rozwój i szczęście.
Przed Rogersem i Maslowem inne nurty myślenia, takie jak psychoanaliza freudowska czy nawet behawioryzm, określały nas jako bierne istoty, niezdolne do wpływania na nasze otoczenie.
Nie ma nic dalszego od prawdy. Jak nauczał Rogers, niewiele rzeczy jest tak ważnych dla ludzi, jak postrzeganie siebie jako funkcjonalnych i zdolnych do zmiany tego, co jest wokół nich, przy użyciu czterech podstawowych elementów: elastycznego umysłu, poczucia wolności, pewności siebie i otwartości na doświadczenia.
Jednocześnie wielu psychologów z takim samym naciskiem dodało jeszcze jeden element, który nazywają „celem pełnym pasji”. Zgodnie z piramidą Abrahama Maslowa, aby osiągnąć samorealizację oraz mieć znaczący i pozytywny wpływ na własne życie, potrzebujemy pasji.
Dzięki pasji rozwijamy stałe i wierne zaangażowanie, które pozwala stawić czoła przeciwnościom, zapomnieć o lękach i zmartwieniach. Pasja pozwala żyć każdego dnia z motywacją i wzrokiem utkwionym w marzeniach.
Żyć z pasją i pragnieniem, nie bojąc się ani nie wahając, oznacza rozumieć, że wszystko ma powód, a ten powód jest czymś przyjemnym i daje radość…
Odtąd będę żyć pełnią życia
Bez wątpienia dzisiejsze społeczeństwo konsumenckie wierzy, że szczęście to krótki i ulotny stan, który prawie zawsze kojarzy się z nałogiem i posiadaniem określonych produktów. Ładny samochód, określona marka telefonu, pewne wygody w domu, specyficzny styl markowych ubrań… Wszystkie te rzeczy dają nam jednorazowe szczęście, fałszywe poczucie dobrego samopoczucia, które z wolna wpędza nas w prawdziwe uzależnienie.
A gdyby tak spojrzeć na pewne rzeczy z logicznej perspektywy? Przyjmijmy raz na zawsze, że szczęście nie musi być krótkie, ani ulotne. Aby osiągnąć takie życie, jakiego pragniemy, potrzebujemy i jakie może zapewnić nam trwałe dobro, musimy ciężko pracować każdego dnia nad niektórymi aspektami naszego życia.
Zastanówmy się nad nimi.
Kilka porad, jak żyć z pasją
- Cel pełen pasji. Aby być szczęśliwszym każdego dnia i zapewnić trwałość dobrego samopoczucia, zajrzyj do swego wnętrza w poszukiwaniu pasji, które Cię określają i nadają kształt Twojemu życiu. Zastanów się, czy wszystko, co robisz, jest satysfakcjonujące i zgodne z Twoją hierarchią wartości, tożsamością i osobistymi zainteresowaniami.
- Racjonalne myślenie. Dziś rozumiemy, że emocje i intuicja odgrywają ważną rolę w zrozumieniu naszego zachowania. Niemniej jednak powinniśmy przyjąć do świadomości także, że w naszych wysiłkach na drodze do osiągnięcia szczęścia musimy podejmować racjonalne, stanowcze i obiektywne decyzje. Oznacza to na przykład dystansowanie się od pewnych osób, rezygnację z pracy w celu rozpoczęcia nowego projektu itp.
- Samodyscyplina. Wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby pragnące żyć z pasją, muszą zachować pewną dyscyplinę. Czasami musimy zapomnieć o natychmiastowej satysfakcji, aby uzyskać lepsze długoterminowe rezultaty.
Ten, kto chce być szczęśliwy, unika zwlekania, inwestuje czas we własny rozwój i umie walczyć o to, czego pragnie.
Podsumowując, aby żyć z pasją, czyli aby życie stało się bardziej znaczące i pozytywne, potrzeba silnej woli, dyscypliny i trochę odwagi. Wszyscy wiemy, że czasami trzeba podjąć poważne decyzje, które pomogą zrealizować długo oczekiwane pragnienia.
Zrobienie tego z odwagą może po raz pierwszy otworzyć drzwi do stania się naszym prawdziwym „ja”…