Buddyzm - 3 prawdy przynoszące wewnętrzny spokój

Buddyzm - 3 prawdy przynoszące wewnętrzny spokój

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2017

Wiele razy myślisz, że życie jest nie fair tylko wobec Ciebie, a jakiekolwiek zmiany zdają się nie przynosić rezultatów. Dzisiaj zapraszamy Cię abyś wziął głęboki oddech, spojrzał w głąb siebie oraz odkrył trzy prawdy, o których mówi buddyzm. Zastanów się nad nimi, a zobaczysz, że możesz zmienić wszystko, czego pragniesz. Buddyzm może Ci wiele zaoferować.

“Nikt nas nie może uratować prócz nas samych. Nikt nie potrafi i nikt nie powinien. Powinniśmy sami przejść naszą ścieżkę.”

-Buddha-

Buddyzm: Dukkha – cierpienie, rozczarowanie, brak satysfakcji

Buddyzm zakłada pewien dogmat, według którego “Życie jest cierpieniem“. Wielu z nas błędnie rozumie tę doktrynę w negatywny oraz pesymistyczny sposób. Lecz wyjaśniona w odpowiednim kontekście, w lepszym rozumieniu, będzie brzmieć mniej więcej tak: “Życie nie zawsze nas rozpieszcza i to jest też w porządku”.

Buddyzm zakłada, że powodem, dla którego wielu z nas doświadcza tylu trudnych sytuacji, jest unikanie zagłębienia się w duchowy wymiar rzeczy oraz stawiania czoła emocjom.

modlitwa ze świecą

W zachodnim świecie, często doświadczamy życia jako ciągłą utratę, smutek, zmęczenie, nudę czy powracające lęki. Aby przezwyciężyć te uczucia, zażywamy różnego rodzaju leki lub wpadamy w niezdrowe nawyki. Powinniśmy poszukać rozwiązania w danym problemie.

Wolimy zamaskować nasz ból, co tylko go nasila. To natomiast prowadzi do jeszcze większego niezadowolenia z życia.

Zatem jak buddyzm może nam pomóc w naszym codziennym życiu?

  • Unikaj myślenia, że zawsze potrzebujesz czegoś więcej, aby cieszyć się pełnią życia. Choroba, cierpienie i śmierć to naturalna część życia. Musimy nauczyć się ją akceptować oraz pozostać w teraźniejszości, tu i teraz.
  • Nie staraj się mieć życia idealnego. Pamiętaj, że trudności oraz przezwyciężanie ich zawsze pociągają za sobą wielką lekcję.
  • Kiedy zaakceptujesz niedoskonałości swojego życia, będziesz rzadziej rozczarowany. Uwolnisz swoją wewnętrzne “ja” oraz uchronisz się przed codziennym stresem.

“Ból jest nieunikniony, lecz cierpienie jest kwestią wyboru.”

-Buddha-

Buddyzm: Anitya – życie to ciągły ruch

Anitya, czyli niestałość, oznacza, że życie jest w ciągłym ruchu. Buddyzm mówi, że nigdy nie możemy wrócić do dnia, który właśnie minął. Nie możemy też mieć przyszłości, ponieważ to tylko iluzja.

Kiedy budzisz się każdego ranka, zauważysz, że zmieniłeś się odrobinę w porównaniu z wczoraj. Biologicznie rośniemy (starzejemy się) i zmieniamy każdego dnia, podobnie dzieje się z naszymi myślami i świadomością.

Jeżeli zaakceptujesz, że wszystko się zmienia, Twoje codzienne problemy zaczną się zmniejszać. Jeżeli jesteś świadomy, że nic nie trwa wiecznie, możesz być pewien, że to co złe, również się skończy.

Lecz co dzieje się, kiedy czujesz się szczęśliwy? Nie chcesz, aby ten dzień dobiegł końca. Zaczynamy lękać się, że to się kiedyś skończy…

Spróbuj pomyśleć o tym w inny sposób: jeżeli szczęście kończy się szybko, wtedy warto maksymalnie się na nim skoncentrować. Jeżeli jesteś w stanie pojąć w pozytywnym znaczeniu przemijalność i niestałość życia, ta wiedza Cię uwolni. Wszystko co posiadasz to tu i teraz.

kolorowa twarz

Jednak jak wprowadzić te idee w nasze życie?

  • Ciesz się oraz świętuj zmiany. Nie pozwól życiu Cię przestraszyć, że to, do czego się przyzwyczaisz, pewnego dnia zniknie.
  • Wiedz, że wszystko, co negatywne zaniknie, a wszystko co dobre pozostanie w naszych sercach, jeżeli wiesz jak się tym cieszyć.
  • Twoja osoba i esencja to najlepsza rzecz jaką możesz sprezentować samemu sobie. Czerp z tego radość i każdego dnia ucz się jak być sobą.

Buddyzm: Anatma – zmieniasz się każdego dnia

W kulturze Zachodu uważamy, że nasze “prawdziwe ja” istnieje nieprzerwanie. Lecz nie wiemy gdzie i stale staramy się tego dowiedzieć.

Buddyzm zakłada, że stałe “ja” nie istnieje. Jeżeli teraz już rozumiesz, że wszystko podlega zmianie, następnym krokiem jest zdanie sobie sprawy, że Ty również codziennie się zmieniasz.

Jak możemy skorzystać z tej wiedzy?

  • Skup swoją energię na wymyślaniu siebie na nowo każdego dnia zamiast wyłącznie na poszukiwaniu “prawdziwego ja”.
  • Nie ma stałego “ja”, lecz istnieje “ja” tu i teraz, “ja”, które może się zmienić, kiedy najmniej tego oczekujesz. Nasz stan emocjonalny jest chwiejny z tego powodu.
  • Ciesz się życiem wiedząc, że jutro będzie inne a sprawy ulegną zmianie. W każdym momencie jesteś kimś innym, posiadasz siłę, by dowiedzieć się czego pragniesz oraz jak zdobyć wewnętrzny spokój i spełnienie.

“Twój świat jest żyjącym wyrazem tego, jak używasz oraz używałeś swego umysłu.”

-Earl Nightingale-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.