Psychologia pozytywna pomoże Ci odkryć Twoje możliwości

Psychologia pozytywna pomoże Ci odkryć Twoje możliwości

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2023

Napoleon Hill wierzył, że „siła i wzrost wymagają nieustającego wysiłku i walki”. Jeśli weźmiesz sobie ten cytat do serca, odkryjesz wiele sposobów na rozwój poprzez stałą pracę. W tym artykule porozmawiamy o tym, jaki związek z tym przekonaniem ma psychologia pozytywna.

Jeśli chcesz dać z z siebie wszystko, co najlepsze, nie powinno Cię dziwić, że w tym celu musisz podjąć pewien wysiłek. Dawanie z siebie tego, co najlepsze oznacza przekraczanie limitów.

Każdy z nas jest inny i posiada unikalne cechy, które go definiują, ale to nie oznacza, że nie ma wspólnych narzędzi, które pozwalają nam się rozwijać. Jednym z takich narzędzi jest psychologia pozytywna.

Można wymienić wiele istotnych czynników, które wpływają na rozwój. Wspomnieliśmy już o wysiłku, który jest niezbędnym czynnikiem rozwoju. Oprócz niego musisz korzystać ze swoich doświadczeń i dotąd zdobytej wiedzy.

Aby lekcje, które daje nam życie miały wartość, niezbędna jest duża dawka siły woli. Do tego trzeba dodać motywację. Wreszcie istotną rolę pełni również genetyka, ponieważ nie wszyscy mają ten sam start i nie wszyscy dziedziczymy te same geny od naszych przodków.

Psychologia pozytywna wspiera rozwój

Czy psychologia pozytywna jest naprawdę przydatna dla kogoś, kto chce odkryć swoje najlepsze umiejętności związane z wymienionymi powyżej kluczowymi czynnikami? Jak można z niej skorzystać, aby się rozwijać?

Poświęćmy chwilę, aby przyjrzeć się tym, którzy najlepiej znają to zagadnienie. Dwaj psychologowie Martin Seligman i Christopher Peterson starali się odpowiedzieć na następujące pytanie: jak możemy dążyć do szczęśliwszego i pozytywniejszego życia, wykorzystując własne możliwości?

Martin Seligman

Doktor Peterson i doktor Seligman przyczynili się do powstania dziedziny, jaką jest psychologia pozytywna, która jest wzorem skupienia uwagi na umiejętnościach wymagających poprawy. Oznacza to, że ci dwaj psychologowie zachęcają nas do skupienia się na rzeczach, które mogą sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi i bardziej spełnieni.

W tym celu Peterson i Seligmnan opracowali listę cech i umiejętności, które pozwalają znaleźć i zmaksymalizować nasz potencjał. Dzięki ich znalezieniu łatwiej osiągnąć bardziej satysfakcjonujące życie.

Odkryj najlepszą wersję siebie

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, każdy ma zalety, które czynią go wyjątkowym. Logiczne jest też, że jednocześnie każdy z nas otrzymał unikalną kombinację słabości. Więc jeśli potrafisz mądrze je zrównoważyć, wzmocnić zalety i zminimalizować wady, odkryjesz najlepszą wersję siebie.

Oznacza to, że poznasz swoje najlepsze umiejętności, dzięki czemu zaczniesz odczuwać więcej szczęścia, być bardziej produktywnym i pełniejszym jako wyjątkowa osoba, którą jesteś.

Według Seligmana i Petersona istnieją 24 podstawowe atuty. Każdy z nich może pomóc Ci zwiększyć satysfakcję, poczucie kontroli, wydajność i szczęście w codziennym życiu.

Psycholodzy uważają motywację do nauki i kreatywność za kluczowe atuty. Inne to między innymi ciekawość, odwaga, krytyczne myślenie, wytrwałość, entuzjazm i uczciwość.

Warto zwrócić uwagę także na inteligencję społeczną i odpowiedzialność, życzliwość i umiejętność pracy w zespole. Ponadto dobrze jest mieć poczucie sprawiedliwości, pokorę i umiejętność bycia liderem. Bycie rozważnym, zachowanie kontroli nad sobą, umiejętność wybaczania i dostrzegania piękna również są pozytywnymi cechami. Wreszcie ważne jest, aby pielęgnować wdzięczność, duchowość, optymizm i poczucie humoru.

„Zawsze rób wszystko, co w Twojej mocy. Później zbierzesz owoce tego, co teraz zasadzisz”.
-Og Mandino-

Psychologia pozytywna daje szczęście

Okiełznaj swoje zalety

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności, musisz opanować swoje mocne strony. Psychologia pozytywna, polegająca na poszukiwaniu szczęścia i spełnienia, pomaga odkryć swoją rzeczywistą wartość.

Logiczne jest, że po znalezieniu swoich mocnych stron, musisz nauczyć się jak najlepiej je wykorzystywać. Po drodze warto także zminimalizować słabości i pracować nad innymi, słabiej rozwiniętymi mocnymi stronami.

Człowiek na drabinie chwyta światło

Odpowiednie pokłady motywacji i wysiłku zapewniają, że każdego dnia zrobisz kolejny krok we właściwym kierunku. Ważne jest, aby ani na chwilę nie tracić motywacji ani nie schodzić z obranej drogi. Rezultaty pojawiają się stopniowo, więc nie zniechęcaj się, jeśli Twój wysiłek nie od razu przyniesie efekty. (Alprazolam)

„Siła nie pochodzi z wygranej. Twoje zmagania rozwijają Twoje mocne strony. Gdy napotkasz trudności i zdecydujesz, że się nie poddasz, to właśnie jest siła”.
-Arnold Schwarzenegger-

Można powiedzieć, że wszystkie aspekty życia sprowadzają się do poszukiwania szczęścia. Czasem popełniamy błędy i gubimy się. Ale psychologia pozytywna to jedno ze skutecznych narzędzi na to, aby stać się lepszym, szczęśliwszym, pełniejszym człowiekiem. Więc spróbuj zastosować ją w swoim życiu. Nie masz nic do stracenia.

To może Cię zainteresować ...
Psychoterapia Gestalt – co to takiego?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Psychoterapia Gestalt – co to takiego?

Psychoterapia Gestalt jest rodzajem terapii humanistycznej, zainspirowanej psychoanalizą i filozofią orientalną. Przeczytaj o jej fundamentalnych z...


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.