Znaczenie edukacji emocjonalnej

Twoje emocje mają ogromny wpływ na Twoje życie. Dlatego nauka ich obsługi jest niezwykle ważna.
Znaczenie edukacji emocjonalnej
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Możesz nie zdawać sobie sprawy z ogromnego wpływu, jaki Twoje emocje mają na Twoje życie. To dlatego, że nikt nigdy nie nauczył Cię, jak sobie z nimi radzić, zmieniać je lub uczyć się o nich. Znaczenie edukacji emocjonalnej jest niezwykle istotne.

Wydaje się, że zapominasz o emocjach z prostego faktu, że ich nie widzisz. Jednak mają one fundamentalne znaczenie w Twoim codziennym życiu.

Świadomość swoich emocji i branie za nie odpowiedzialności jest niezbędne dla dobrego samopoczucia psychicznego.

„Od dzieciństwa uczono nas, jak powstaje ciało, jego narządy, kości, funkcje, miejsca, ale nigdy nie wiedzieliśmy, z czego zbudowana jest dusza.”

-Mario Benedetti-

Chłopiec na rowerze

Dlaczego emocje są tak ważne?

Emocje określają Twoją relację ze światem. Twoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie wpływają na siebie nawzajem, i w dużej mierze zależą od tego, jak odnosisz się do świata, a także od emocji, które generujesz.

Kiedy się urodziłeś, nie rozwinąłeś jeszcze myśli ani języka i nie potrafiłeś zaplanować tego, co robiłeś. Niemniej jednak Twoje emocje pozwoliły Ci komunikować się i identyfikować, co było dla Ciebie dobre, a co złe.

Poprzez płacz, uśmiechanie się lub inne podstawowe zachowania odnosiłeś się do świata i reszty ludzkości. Dlatego możemy powiedzieć, że emocje kształtują Twój krajobraz fizyczny, umysłowy, emocjonalny i społeczny.

Ponadto emocje funkcjonują jako wskaźniki Twojego wewnętrznego świata. Dlatego radą, gdy odkryjesz, że doświadczasz określonej emocji, byłoby zadanie sobie pytania: do czego ta emocja jest przydatna?

Znaczenie edukacji emocjonalnej

Twoje emocje dostarczają informacji o Twoim związku z otoczeniem. Doświadczasz radości lub satysfakcji, gdy wszystko układa się dobrze, a smutku lub rozpaczy, gdy dzieje się odwrotnie, na przykład gdy doświadczasz straty lub groźby.

Za każdym razem, gdy doświadczasz emocji, tworzysz odpowiadające jej myśli. Interweniują one również w twój układ nerwowy, gdy Twoje ciało przygotowuje się na najlepszą odpowiedź.

Twoje emocje mogą być zarówno Twoją największą siłą, jak i najgorszą słabością. Wszystko zależy od tego, jak sobie z nimi radzisz.

Twoje emocje są jak system alarmowy, który uruchamia się, gdy wykryjesz zmianę w otaczającej Cię sytuacji. Są to zasoby adaptacyjne, które dają pierwszeństwo najistotniejszym informacjom, aktywując w ten sposób różne procesy, które umożliwiają udzielenie odpowiedzi.

Matka czeka, aż jej synek ją przytuli

W dzieciństwie doświadczanie pozytywnych emocji często sprzyja możliwemu rozwojowi optymistycznej, pewnej siebie i ekstrawertycznej osobowości. Doświadczanie negatywnych emocji ma odwrotny skutek.

Z tego powodu odpowiednia edukacja emocjonalna pozwala nabyć umiejętności radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi, redukowania negatywnych emocji i wzmacniania pozytywnych.

W tym sensie dowiesz się, jak asertywnie rozwiązywać konflikty, akceptować krótkoterminową frustrację w zamian za długoterminową nagrodę i zarządzać nastrojami, aby się zmotywować.

Korzyści z edukacji emocjonalnej

Dobra edukacja emocjonalna obejmuje cały proces uczenia się, w którym budowana jest Twoja wizja świata, samego siebie i tego, jak sobie radzisz.

Ponadto każde przeżyte doświadczenie ma ton emocjonalny, który może być przyjemny lub nieprzyjemny. Ponadto przy prawidłowym rozwoju emocji możesz:

  • Wrócić szybciej do równowagi, jeśli doświadczasz negatywnych emocji.
  • Przyjąć pozytywne nastawienie do życia.
  • Być bardziej optymistycznym, ale nie przesadnie.
  • Dowiedzieć się, jak wyrażać swoje uczucia.
  • Posiadać realistyczną samoocenę.
  • Mieć zdolność do współpracy i rozwiązywania konfliktów.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.