Pozytywna siła ambicji

Ambicja jest często postrzegana negatywnie. Jednak nie musi tak być.
Pozytywna siła ambicji

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2022

Wiele osób myli znaczenie słowa “ambicja” z czymś, co jest złe lub ma negatywne konotacje. Nasza kultura i społeczeństwo uczyły nas od dzieciństwa, abyśmy nie byli ambitni, nie chcieli więcej niż to konieczne i koncentrowali się na byciu „pokornym”. Okazuje się jednak, że pozytywna siła ambicji ma wpływ na nasze życie.

Problem polega na tym, że nauczono nas również mylić i kojarzyć pokorę z niedostatkiem, ubóstwem lub brakiem obfitości.

Wikipedia definiuje ambicję jako coś szkodliwego. Przyjęło się, że to negatywne, złe i perwersyjne uczucie, które rodzi się w naszych umysłach, gdy pragniemy więcej. Ponadto artykuł stwierdza, że życie i odczuwanie w ten sposób szkodzi innym.

Problem z tą definicją i pojęciem, które większość z nas zintegrowała w pewnym momencie swojego życia, polega na tym, że można je pomylić z chciwością.

„Ambicja może pełzać tak samo, jak wznosić się”.

-Edmund Burke-

Dlatego też w poniższym artykule zapraszamy do refleksji i zrozumienia prawdziwej koncepcji ambicji. Robiąc to, będziesz w stanie powstrzymać się od dalszego ograniczania Cię w życiu osobistym, uniemożliwiając Ci osiągnięcie wielu celów i marzeń.

Ambicja

Mężczyzna i jego ambicje

Chcielibyśmy jasno powiedzieć, że pojęciem i znaczeniem ambicji nie jest ślepe pragnienie osiągnięcia celów takich jak bogactwo czy władza, niezależnie od środków użytych do ich osiągnięcia.

Niemniej jednak dość powszechne jest myślenie, że ambitna osoba będzie deptać innych, aby osiągnąć swoje cele. Niekoniecznie jest to prawdą. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach pragnienia, cele i marzenia tych ludzi będą zorientowane na korzyść innych istot ludzkich.

„Ambicja i miłość to skrzydła do wielkich czynów”.

-Johann W. Goethe-

Powinieneś także mieć świadomość, że ambicja nie pociąga za sobą pragnienia bezkrytycznego rozwoju, bez powodu lub bez znaczenia. Właściwie można by powiedzieć, że to chęć szukania ochrony, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

Ambicja pozwala w tym zakresie wzmocnić te cele i osiągnąć je na większą skalę. Dlatego dobrze jest przestać mylić ambicję z ludzkimi wadami.

Ambitna osoba wymaga i potrzebuje istotnej sprawy, która poprowadzi ją przez ogromną barierę przeciwności losu. Ambicja pozwala im pokonywać wszelkiego rodzaju przeszkody, dalej walczyć o swoją sprawę i osiągnąć cel. Czy możesz sobie wyobrazić, jak można do tego dojść bez ambicji?

Przykład

Para z wyciągniętymi silnymi ramionami symbolizującymi ambicję

Aby zrozumieć, czym naprawdę jest ambicja, warto poznać Masona Wartmana. Ten młody Amerykanin zawsze chciał mieć własną pizzerię. Przez jakiś czas był przedsiębiorcą na Wall Street i zmotywowany ambicją postanowił zaryzykować i spełnić swoje osobiste marzenie.

Zaczął sprzedawać plastry pizzy za jednego dolara. Dzięki tej przystępnej cenie mógł wyżywić wielu rozpaczliwie biednych ludzi.

Pewnego dnia klient zaproponował mu genialny pomysł, który później przekształcił jego biznes w jego marzenie. Pomysł polegał na tym, że klienci mogli „zapłacić wprzód” kupując kawałek pizzy dla kogoś, kogo na to nie było stać. Pomysł stał się kulą śnieżną i za każdym razem, gdy ktoś kupił dodatkowy kawałek, na ścianie pizzerii przyklejano karteczkę samoprzylepną, z której mogli skorzystać ci, których nie stać na zakup własnego.

Motywacja

W powyższym przykładzie widać, jak ambicja może stworzyć wspaniały projekt. To silnik, który napędza i motywuje nas do osiągania naszych celów. Nawet w buddyzmie, gdzie głosi się pokorę, wyznawcy opowiadają się za zdrowymi ambicjami, aby każdego dnia być lepszym człowiekiem. Co więcej, twierdzą również, że pokora nie jest związana z brakiem bogactwa. Problem leży w naszym związku z tym bogactwem.

Kiedy ambicja sprawia, że depczemy po innych, aby odnieść sukces, wtedy zaczynają się problemy. W tym przypadku mówilibyśmy o szaleństwie i złośliwości. Jeśli jednak jest używana dla dobra innych, możemy czuć się szczęśliwi, ponieważ oznacza to, że jesteśmy na dobrej drodze. Doprowadzi nas to do poprawy z dnia na dzień, faworyzując zarówno siebie, jak i innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.