Zmienić życie w 5 kroków? To możliwe!

Zmienić życie - dziewczyna z puszką

Chęć, by zmienić życie nie jest zwykłą decyzją czy banalnym kaprysem. Przez większość czasu, gdy mówimy o ważnych zmianach, przychodzi nam myśl o konieczności, przekonaniu, a przede wszystkim o odwadze.

Nie każdy może zmienić życie, lecz każdy jest w stanie przynajmniej spróbować.

Czasami nie mamy innego wyjścia, jak tylko zrobić to – zmienić przekonania, wyrwać swoje korzenie i zacząć szukać nowych horyzontów. Musimy ponownie uruchomić się i odnaleźć równowagę pomiędzy potrzebą a osiągnięciem, między pragnieniem a zachowaniem dotychczasowego stanu.

Jak dowiemy się z tego artykułu, to wszystko jest istotne, gdy podejmujemy odważną decyzję, by zmienić życie. Winston Churchill bardzo mądrze powiedział, że poprawa wiąże się ze zmianami, a bycie “doskonałym” oznacza mieć odwagę, by cały czas się zmieniać.

Do tej idei moglibyśmy dodać jeszcze jedną równie ważną rzecz: zmiany są zjawiskiem pozytywnym, dopóki nie tracimy własnych wartości. Dlatego każda dokonana w ciągu naszego życia zmiana powinna zbliżać nas do osoby, którą naprawdę chcemy być.

“Nie ma czegoś takiego jak powrót do miejsca, które pozostało niezmienione, aby znaleźć sposoby, w jakie dokonałeś zmian”

-Nelson Mandela-

Dokonanie tych zmian nie jest procesem szybkim ani łatwym. To zdecydowanie nie jest czymś przyjemnym. Przynajmniej nie od razu. Ciekawym jest ten fakt, iż większość z nas zakłada, że powinniśmy się zmienić w chwili, gdy coś wielkiego wydarza się w naszym życiu.

Utrata pracy, zakończenie związku lub cierpienie z powodu niepowodzenia czy rozczarowania są niczym bezpośrednia zachęta do zachowania się w sposób “zmienić się lub umrzeć”.

Niemniej jednak ważne jest aby wyjaśnić, że to nie jest zły pomysł by rozwijać strategie związane ze zmianami osobistymi. W ten sposób będziemy gotowi stawić czoła tym trudnym czasom. Nie zaskoczą nas, gdy dotrzemy do krawędzi urwiska.

Jeśli “zmiana” oznacza postęp i rozwój, zróbmy ją naszą codziennością. Zacznijmy nieustannie wprowadzać holistyczne i mądre zmiany w nasze życie.

W ten sposób będziemy w znacznie lepszy sposób reagować na wszystko, co podrzuca nam życie. Poczujemy nieodpartą zdolność do posuwania się naprzód. Rozpatrzmy więc kilka strategii, których możemy użyć do osiągnięcia tego celu.

Odlatująca kobieta

5 kroków, by zmienić życie

Na pewno niejeden raz odczuwałeś potrzebę, by zmienić życie. Możliwe jest, że skłoniło Cię to do przeczytania książki o samorozwoju, aby zobaczyć, jakiego rodzaju porady oferuje. Być może odkryłeś, że większość z tych książek podaje ogólne, bardzo podobne do siebie idee. Są bardzo optymistyczne i pełne dobrych intencji.

Jednak rzeczywistość w tej sytuacji wygląda inaczej. Nasz mózg jest odporny na zmiany. Nie lubi ich i postrzega je jako coś negatywnego. Dla mózgu zmiana oznacza brak równowagi i bezpośrednio zagraża naszemu przetrwaniu.

Umacnia to przekonanie, że każda zmiana to traumatyczne przeżycie i że musimy złagodzić jej skutki. Ale jest coś, co MOŻEMY zrobić. Możemy wdrożyć w nasze codzienne życie 5 zasad. Są to sposoby, w jakie możemy skupić nasze myśli na wspieraniu naszego rozwoju osobistego.

1. Jasność pochodzi z prostoty

Mark zaczął prowadzić zajęcia z karate. Ciągle powtarza swoim 12-letnim uczniom, że “bez pracy, nie ma kołaczy”. Mówiąc to, daje im jednocześnie pełne, złożone instrukcje oraz zachęca do ciężkiej pracy. Tydzień później z 20 uczniów zostało tylko 3.

Co złego zrobił instruktor? Popełnił błąd, myśląc, że może szybko zmienić i zaangażować swoich uczniów. Prawdziwa zmiana i wielkie osiągnięcia polegają na codziennej pracy nad jasnymi, prostymi i motywującymi celami.

Jeśli chcesz zmienić życie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest uprościć cały ten proces. Ustal cel, który jest łatwy do osiągnięcia, lecz będzie częścią większej i trudniejszej intencji.

Gdy go osiągniesz, ustaw nowy, trochę trudniejszy, który Cię jeszcze bardziej przybliży do wyniku końcowowego. Zanim się zorientujesz, będziesz już w połowie drogi do szczytu.

2. Chroń swój nowy sposób zachowania

Każda zmiana, duża lub mała, wymaga wprowadzenia w życie nowego zachowania. Niemniej jednak istnieje dość powszechny problem, o którym często nie chcemy wspominać. “Jak nasze otoczenie zareaguje na te zmiany? Jak ludzie wokół nas reagują na naszą potrzebę zmienić życie?”

  • Dużo czasu odbieraliśmy zniechęcające komentarze. Faktycznie, negatywna krytyka może nas odepchnąć do tyłu.
  • Aby temu zapobiec, należy pamiętać, że nowe zachowanie powinny być “chronione”. Na przykład, jeśli podejmiejsz decyzję, by przestać się widywać z niektórymi znajomymi, poświęć więcej czasu dla siebie lub znajdź jakieś inne pasje. Nie pozwól, aby to, co inni mówią, wpłynęło na Ciebie.

Kobieta z parasolem siedzi na walizce przy torach

3. “Być” jest łatwiej niż “zostać”

Gdy chcesz zmienić życie, możesz popełnić błąd, chcąc zostać inną osobą. Wizualizując siebie zupełnie innym człowiekiem. Postrzegamy siebie jako człowieka robiącego ekscytujące rzeczy, spotykającego nowych i interesujących ludzi.

Należy trzymać się ziemi i zrozumieć dwie kluczowe kwestie.

  • Łatwiej być niż zostać. Innymi słowy, wprowadzanie zmian w naszym życiu nie oznacza, że powinniśmy stać się kimś, kim nie jesteśmy. To nie jest ani logiczne ani zdrowe.
  • Idealna zmiana czyni nas lepszą wersją samych siebie. Pozwala nam znaleźć równowagę, a jednocześnie zwalcza nasze strachy i ograniczenia. Zachęca do zrobienia następnego kroku i dostosowania naszych aspiracji do osiągnięć, marzeń do triumfów, a nasze dobre samopoczucie do satysfakcji.

“Nie próbuj zmieniać świata. Postaraj się upewnić, że świat nie zmienił Ciebie.” 

-Carlos Ruiz Zafon-

4. Obawa przed nieznanym jest uzasadniona

Wiele książek o samorozwoju mówi “nie bój się, możesz to zrobić, zaufaj sobie”. To banalne, nadużywane wyrażenie obejmuje kilka rzeczy, nad którymi powinniśmy się zastanowić.

  • Strach jest normalnym zjawiskiem. Nie zaprzeczaj ani nie ukrywaj tego, po prostu spróbuj to zrozumieć.
  • Strach przed zmianami jest strachem przed niepewnością. To strach przed tym, co się stanie, czy będziemy w stanie sobie z tym poradzić, jeśli wszystko pójdzie źle. Należy zrozumieć, że taki tok myślenia jest reakcją na instynkt przetrwania naszego mózgu, który mówi nam, abyśmy siedzieli cicho i nie podejmowali ryzyka.

Dlatego szereg fraz podanych niżej może Ci pomóc w codziennym życiu.

  • Obawiam się i mój strach jest uzasadniony. Jest to normalne, po prostu muszę sobie z tym poradzić i zrozumieć. Celem strachu jest rzucenie mi wyzwania, a nie sparaliżowanie mnie. Powinno mnie popchnąć, bym mógł zobaczyć jak daleko jest w stanie się posunąć.
  • Aby zredukować swój strach, wyznaczę realistyczne, proste i stopniowe cele. Będę się poruszał krok po kroku, bez zatrzymywania się.
  • Jeśli coś wiem na pewno, to że wszystkie zmiany doprowadzą mnie do lepszego miejsca. Wszystkie zmiany powinny być pozytywne. Muszę skupić się na dobrych rzeczach, wynikających z procesu osiągnięcia ustawionego celu.

Zegar z napisem "now" zamiast cyfr

5. Świętuj każde osiągnięcie

Jeśli chcesz zmienić życie, pamiętaj, że nie warto się śpieszyć. Poruszając się powoli będziemy mogli spojrzeć na to z lepszej perspektywy.

Działając bez pośpiechu staniemy się bardziej świadomi każdego podejmowanego przez nas kroku, wszystkich popełnionych błędów oraz poprawek, które należy wprowadzić w przyszłości.

Zmienić życie nie jest łatwo. Czasami najkrótszą odległością między dwoma punktami nie jest linią prostą. To podróż zygzakiem, w której padamy i raz za razem się podnosimy… W trakcie tej drogi stracimy się i znajdziemy się ponownie, zrobimy dwa kroki do przodu i jeden krok do tyłu.

Jest jedna rzecz, o której nigdy nie możemy zapominać: być wdzięcznym za każde swoje osiągnięcie. Nasz sukces należy tylko do nas. Jedyną osobą, którą musimy zadowolić w tym procesie, jesteśmy my sami.

Posłuchaj tej rady, jeśli chcesz zmienić swoje życie. To będzie tego warte.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Arias L, Portilla L, Villa C. El desarrollo personal en el proceso de crecimiento individual
    Scientia Et Technica. 2008; 14(40): 117-119.
Scroll to Top