Cel - w jaki sposób możemy go osiągnąć?

Cel - w jaki sposób możemy go osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2020

Aby iść naprzód, wyznaczamy sobie cel, który albo pochodzi z naszego wnętrza, albo został zasugerowany przez innych. Funkcjonuje on jak przystanek, gdzie możemy się zatrzymać i zobaczyć czy wszystkie nasze pragnienia i wartości są realizowane. Sprawia to, że nasz cel oraz jego zgodność z naszymi przekonaniami nie są tak trudne w osiągnięciu. 

Powyższy proces pomaga nam tworzyć oraz osiągać cele, które są w całkowitej harmonii z wartościami, jakie nas motywują. Osoba, która pragnie osiągnąć cel, musi mieć również poczucie misji.

Cel to przystanek w naszej misji

Jako misję rozumiemy zbiór wartości, pomysłów, zainteresowań oraz pragnień. Ważne jest, by zdobyć się na ten wysiłek i odkryć swoją misję, swój cel. To nie obowiązek, lecz coś, co przynosi życiu sens. Po tym jak już rozpoznamy naszą misję, możemy wyznaczać sobie cele. Oto jak można odpowiedzieć sobie na wiele istotnych pytań:

  • Czym jest mój cel? Określ go bez uciekania się do porównań. Powinien mieć wyznaczony limit czasowy i mieć związek z Twoimi umiejętnościami.
  • Czym charakteryzuje się upragniony efekt końcowy? Zidentyfikuj działania oraz odczucia, które zapewnią osiągnięcie Twoich postanowień.
  • Jakie zmiany mogą zajść w Twoim życiu po osiągnięciu danego celu? Bycie świadomym korzyści zachęci oraz zmotywuje jednostkę do działania na rzecz zrealizowania pragnień.
  • Co powstrzymuje Cię przed rozpoczęciem realizacji swojego celu już teraz? Spróbuj przewidzieć czy cel, jaki sobie wyznaczyłeś może mieć jakieś negatywne konsekwencje.
  • Czego potrzebujesz do osiągnięcia swojego celu? Oceń swoje zasoby oraz narzędzia, które będą potrzebne do osiągnięcia tego, co sobie założyłeś.
Pozytywne osoby - dziewczyna z czerwonym ptaszkiem.

Pamiętaj, że progres ma miejsce każdego dnia. Zmiany są dla Ciebie dobre.

Decyzje, jakie podejmujesz są ważne, jednak najistotniejsze jest działanie, które będzie miało wpływ na wagę tych decyzji. Jak powiedział Goethe: “Nie wystarczy podjąć kroków, które pewnego dnia zaprowadzą cię do celu, lecz każdy krok powinien być celem samym w sobie, a jednocześnie nigdy nie przestając być krokiem.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.